Naučil som sa bojovať so strachom, hovorí sánkarský talent Majerčák
Klasické sánkovanie je pre mnohých symbolom zimy. Omnoho menej populárny je však jeho športový variant, ktorému sa venuje aj osemnásťročný Metod Majerčák. Radosť z adrenalínu motivuje juniorského reprezentanta Slovenska prekonávať strach z rýchlosti a približovať sa k svojmu snu – účasti na zimných olympijských hrách.
K športovému sánkovaniu sa dostal doma. V trinástich rokoch vďaka exkurzii vo Vysokých Tatrách. „Raz sme išli zo školy na exkurziu do Tatier, kde sme mali možnosť naučiť sa niečo aj o športovom sánkovaní. Veľmi ma to nadchlo a chcel som to vyskúšať. Zaujal ma najmä adrenalín, ktorý k tomuto športu jednoznačne patrí.“
„Zaujal ma najmä adrenalín, ktorý k tomuto športu jednoznačne patrí.“
Zaujal ho až natoľko, že futbalový dres vymenil za sánkarskú kombinézu. „Keď som bol mladší, chcel som sa venovať futbalu. Hrával som aj za miestny klub, ale keď som začal so sánkovaním, futbal išiel bokom.“
Metodovu športovú kariéru ovplyvnilo do veľkej miery jeho domáce zázemie. „Ak by som nebýval vo Vysokých Tatrách, tak by som sa k tomu športu pravdepodobne ani nedostal.“
Radšej vo dvojici ako sólo
Za krátky čas sa Metod prepracoval medzi juniorskú sánkarskú elitu na Slovensku. V roku 2019 sa stal majstrom Slovenska v jazde na kolieskových saniach v kategórii mladší juniori. V rovnakom roku získal na Svetových hrách mládeže v rakúskom Iglse so spolujazdcom Vratislavom Vargom striebro.
V Rakúsku sa do najlepšej desiatky jazdcov (8. miesto) prebojoval aj po sólo jazde a v medzinárodnej konkurencii sa nestratil, opäť so spolujazdcom Vargom, ani na Svetovom pohári juniorov v St. Moritzi, kde skončili na deviatej priečke. Najcennejším je pre tandem Majerčák – Varga skalp z minulej sezóny. „Mojím a ‚Vraťovým‘ najväčším spoločným úspechom je piate miesto v Lausanne na olympijských hrách mládeže.“
Z výsledkov je zjavné, že spolupráca na dvojsedadlových saniach s dvojnásobným vicemajstrom Slovenska Vratislavom Vargom prináša úspechy. „Všeobecne sa mi viac darí v ‚dvojkách‘ preto, lebo naše sane sú ťažšie.“
Osemnásťročný talent ju dokonca uprednostňuje pred sólo jazdami. „Obidva typy jazdenia ma veľmi bavia, ale ak by som si mal vybrať, tak skôr by som sa priklonil k jazdeniu vo dvojici. So spolujazdcom sa vieme napríklad vzájomne podržať a povzbudiť.“
Tandemové jazdy sú však pre jazdcov väčšou výzvou. „Vo dvojici musíme pracovať tak, ako keby sme boli so spolujazdcom jedno telo.“
„Vo dvojici musíme pracovať tak, ako keby sme boli so spolujazdcom jedno telo.“
Sánkovanie je náročné na psychiku
Každá jazda na saniach si vyžaduje cit pre detaily, ktoré môžu výrazne ovplyvniť konečný čas v cieli. Sánkovanie je navyše považované za jeden z najnebezpečnejších športov, jazdci často prekračujú rýchlosť 100 km/h. „Pri sólo jazde som šiel najrýchlejšie 120 km/h, ale vo dvojici s Vratislavom som šiel až 130 km/h.“
Sánkarsky výstroj pritom neobsahuje okrem prilby takmer žiadne ochranné prvky. „Zatiaľ sa vážnym zraneniam, našťastie, vyhýbam. Iba občas sa stane, že sám alebo so spolujazdcom spadneme a máme nejaké odreniny alebo spálenú kožu.“
Popri samotnej technike jazdenia musí Metod neprestajne pracovať aj na prekonávaní strachu. „Neobľuboval som nejak zvlášť veľké rýchlosti, ale po prvej jazde na saniach som sa naučil bojovať so strachom. Stále mám pred tým rešpekt, no adrenalín je úžasná vec.“ Záťaž na psychiku jazdca predstavuje tiež čakanie na štarte. „Vždy pred jazdou, keď sedím na štarte, pociťujem stres a obavy z toho, že niečo pokazím. Každým ďalším vydareným kolom sa však na danom preteku cítim lepšie a lepšie.“
Napriek tomu, že športové sánkovanie prináša Metodovi omnoho väčšiu dávku obľúbeného adrenalínu, nezanevrel ani na klasické sánkovačky s kamarátmi. „Keď je sneh, tak sa veľmi rád s kamarátmi posánkujem. Chodievame napríklad na Hrebienok. Stále je to pre mňa zábava.“
Či je leto, či je zima
Hlavná časť sánkarskej sezóny prebieha od polovice septembra do konca februára. Hoci je sánkovanie klasifikované ako zimný šport, sánkari môžu trénovať a pretekať aj v lete. Ľad a klasické oceľové sklznice na saniach vymenia za špeciálny trávnatý povrch a kolieska. „Jazdenie na ľade je rýchlejšie a sane sa ľahšie riadia. Na druhej strane stačí jeden malý pohyb a môžu nastať veľké komplikácie. Aj napriek tomu ja osobne preferujem ľad.“
Jazdci vďaka letnej forme sánkovania nie sú limitovaní ročným obdobím a pracujú na sebe v priebehu celého roka. Najdôležitejším tréningovým prvkom je pritom technika štartu. „V príprave trénujeme najmä štart, pri ktorom si jazdci vedia vytvoriť dobrý náskok pred súpermi a nabrať vysokú rýchlosť. Dôležitá je preto technika štartu, ale aj sila v hornej časti tela.“
Vzhľadom na nízke zastúpenie tohto športu na Slovensku tvoria sánkari užšiu komunitu, čo im umožňuje navzájom si odovzdávať skúsenosti. „Na začiatku sezóny máme všetci spoločné tréningové jednotky. Seniorskí jazdci nám radia vo všetkom, napríklad ako zlepšiť nedostatky, ako sa starať o sane alebo ako zvládať dráhu. Dokonca, keď mi niečo nevychádza podľa inštrukcií trénera, pýtam sa seniorského pretekára. Ten mi síce povie zväčša to isté, no predsa len s menšou odchýlkou a môžem tak prehodnocovať viacero rád.“
Pracuje na sebe aj v ťažkých podmienkach
Nedávno skončená sezóna bola kvôli pandémii koronavírusu pre Metoda nezvyčajná. Klasický kolotoč pretekov a presunov do ich dejísk aspoň čiastočne nahradili tréningové kempy. „Podarilo sa nám vycestovať na tréningy do Lotyšska, Nemecka a Rakúska, takže aspoň tieto výjazdy hodnotím pozitívne.“
Rodák z Vysokých Tatier už začal prípravu na nový ročník. „Pripravujem sa, no iba v rámci možností, keďže stále vyčíňa vírus. Jazdeniu sa síce v súčasnosti nevenujem vôbec, ale pravidelne cvičím a zlepšujem sa po fyzickej stránke, či už doma, alebo v telocvični Slovenského zväzu sánkarov tu v Tatrách.“
Ak sa situácia okolo ochorenia COVID-19 zlepší, Metod sa chce v novej sezóne opäť o čosi viac priblížiť k svojim sánkarským snom. „Chcel by som sa vyrovnať tým najlepším sánkarom a snívam o olympiáde.“
„Chcel by som sa vyrovnať tým najlepším sánkarom a snívam o olympiáde.“
Dosiahnuť tieto méty je však pre každého slovenského sánkara ešte o čosi náročnejšie. Nízky počet pretekárov súvisí aj s podmienkami, ktoré sú v porovnaní s mnohými inými krajinami nepostačujúce a Slováci sú na pretekoch značne znevýhodnení.
„Oceňujem, že tu v Tatrách máme možnosti na trénovanie štartov, ale mrzí ma, že na Slovensku nie je ani jedna kompletná dráha. Tým pádom nemôžeme trénovať komplexne a osvojovať si techniku jazdenia. Sme odkázaní na zahraničie.“
Športové sánkovanie je preto náročné aj na cestovanie. „Do zahraničia cestujeme po celý rok, ale hlavne v zime. Vždy na začiatku sezóny navštevujeme Lotyšsko a tréningy v iných krajinách prispôsobujeme rozpisu pretekov. Najčastejšie ide o Nemecko a Rakúsko.“
Od podmienok sa následne odvíja aj popularita tohto olympijského športu, ktorý je na Slovensku v úzadí. „Sánkovanie pozná málo ľudí. Mnohí sa ma pýtajú, či sa len spúšťam dole kopcom.“
Pozitívum z hľadiska Metodových sánkarských podmienok predstavuje program Juniorský olympijský tím 2021, ktorý počas nasledujúcich dvanástich mesiacov rozdelí medzi dvadsiatich najúspešnejších mládežníckych športovcov celkovo 48-tisíc eur. „Som veľmi vďačný za to, že môžem byť súčasťou tohto tímu. Ubehla však iba veľmi krátka doba od mojej nominácie a opäť musím spomenúť aj koronavírus, ktorý všetko obmedzuje, takže zatiaľ výrazné zmeny v mojej kariére nenastali.“
Ak chce talentovaný slovenský sánkar spájať budúcnosť so sánkovaním, musí myslieť na to, že sa ním neuživí. Metod má však v tejto otázke jasno. „Veľmi ma bavia veci spojené s autami. Študujem v odbore mechanik na strednej škole, takže v budúcnosti chcel by som sa uberať týmto smerom.“
METOD MAJERČÁK
Šport: sánkovanie
Účasť: Lausanne 2020
Klub: TJ Vysoké Tatry
Tréner: Ján Harniš
Sánkovaniu sa venuje od roku 2015
Úspechy: 1. miesto MSR v štartoch na kolieskových saniach 2019 (mladší juniori), 9. miesto SPJ St. Moritz 2019 (dvojky mladší juniori s Vargom), 5. miesto Zimné olympijské hry mládeže v Lausanne 2020, 11. miesto Majstrovstvá sveta juniorov Oberhof, 11. miesto Svetový pohár mladších juniorov - Igls 2019 (dvojky s Vargom), 8. miesto Svetový pohár mladších juniorov - Innsbruck, 2. miesto Svetové hry mládeže – Igls 2019 (dvojky mladší juniori s Vargom), 8. miesto Svetové hry mládeže – Igls 2019 (mladší juniori)
Narodený: 08. september 2002 Vysoké Tatry
Záľuby: sánkovanie