Športové aktuality
7 min. čítania

Posledný deň na EYOF v Tbilisi: Chlapci v štafete na 4x100 m senzačne bronzoví, podujatie uzavrel záverečný ceremoniál

Mojmír Gaško

Tbilisi, 1. augusta (od tlačového atašé slovenskej výpravy Mojmíra Gaška) – Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v gruzínskom Tbilisi sa dnes oficiálne končí. Jeho účastníkov aj dnes čakalo veľmi teplé počasie. Sobota bola zároveň posledným súťažným dňom. Spomedzi Slovákov sa predstavil džudista Lukáš Kurák v kategórii do 90 kg a program Slovákov na podujatí uzavrela večer chlapčenská štafeta na 4x100 metrov v zložení Adrián Baran, Jakub Benda, Simon Rigász a Marcel Žilavý. Tá získala úplne nečakane bronzové medaily. Večer už čakal na všetkých účastníkov iba záverečný ceremoniál, ktorý podujatie uzavrel. Slovenským vlajkonosičom na ňom bol cyklista Matúš Štoček. Slovenská výprava sa následne v nedeľu nad ránom presunie na letisko v Tbilisi, odkiaľ má plánovaný odlet o 7:10 miestneho času.
 

Poslední Slováci v akcii – džudista Kurák a bronzová bežecká štafeta

V Tbilisi sa v posledný súťažný deň sa spomedzi Slovákov predstavil džudista Lukáš Kurák v hmotnostnej kategórii do 90 kg. V prvom kole si poradil so súperom z Grécka Papadopoulosom v krátkom čase za minútu a 33 sekúnd. V druhom kole potom narazil na Portugalca Carrilha Teodosia, ktorého tiež zdolal na ippon a postúpil tak už do štvrťfinále. V ňom podľahol Ukrajincovi Babenkovi za 16 sekúnd. Následne bol náš džudista nasadený do repasáže proti Španielovi Monrealovi Ciaurrizovi, no aj tento zápas rýchlo prehral a obsadil napokon spomedzi 26 účastníkov 9. miesto.

Ako poslední sa spomedzi Slovákov v Tbilisi predstavili chlapci v štafete na 4x100 metrov. Slováci sa do finále kvalifikovali po zisku 7. miesta v piatkových rozbehoch s časom 45,04 s. V sobotu svoje umiestnenie vylepšili

Slovenskí atléti počas štafety 4x100 m.
Foto
PAVOL UHRIN
úplne senzačne napokon obsadili 3. miesto a získali pre Slovensko v poradí štvrtý cenný kov. Svoj čas chlapci oproti včerajšku ešte vylepšili na 44,29 s. Tréner slovenských atlétov v Tbilisi Vladimír Bezdíček neskrýval z tohto cenného výsledku nadšenie: „Z úspechu chlapcov mám veľkú radosť. Aj keď cesta za medailou bola veľmi ťažká. Už len prebojovať sa do finále bolo náročné, veď chalani dokonca aj spadli. Včerajší čas zlepšili o deväť desatín a výkon 44,28 s, ktorý dnes dosiahli je dosť slušný na dorasteneckú štafetu do 16 rokov.“ Ako to už býva k víťazstvu potrebujete aj šťastie dobré okolnosti. To všetko sa k našim chlapcom počas štafety či už dnes alebo včera priklonilo. „Mali sme obrovský kus šťastia, to treba povedať. Viacero štafiet iných krajín bolo diskvalifikovaných, a to nás posunulo na vyššie miesta. Chlapcom ale musím poďakovať za ich výkon, urobili pre medailu maximum,“ načrtol tréner Bezdíček. Veľkú zásluhu na medaile má podľa neho tímový duch, ktorý v tíme vládol od začiatku: „Je to veľmi perspektívna skupina atlétov. Mohli by sa zísť v podobnom zložení aj na majstrovstvách Európy do 17 rokov a myslím si, že táto medaila
Bronzové medaily slovenských atlétov.
Foto
PAVOL UHRIN
ich nakopne tým správnym smerom k ďalším tréningovým jednotkám. Verím tomu, že by sa mohli objavovať aj na vyšších športových fórach. V tíme sa vytvorila neuveriteľná chémia.“
Špecifikom nášho štafetového tímu bol Adrián Baran, ktorý nie je šprintér a v Tbilisi štartoval v hode diskom a vrhu guľou. „Adriána si veľmi vážim, pretože absolvoval predtým dve finále (v hode diskom a vrhu guľou) a svojim nadšením a húževnatosťou prispel k tomu, že sme sa do finále dostali. Dnes bežal oveľa lepšie ako včera, trénovali sme aj odovzdávky a ukázalo sa, že tím vedel, že chce dosiahnuť dobrý výsledok a všetci pre to urobili maximum.“ Keďže bola medaila úplne nečakaná, radosť všetkých vrátane aktérov štafety bola obrovská: „Chalani to berú ako obrovský úspech, bolo dokonca vidieť, že dievčatá im to v dobrom závidia. Každý by predsa len chcel siahnuť na medailu, od chlapcov to nikto nečakal, a preto si úspech užili ešte o to viac. Pre všetkých bez rozdielu je to obrovská vzpruha do ďalšej kariéry, pretože videli, že sa to jednoducho dá.“ Záverečné hodnotenie všetkých atlétov je najmä, no nie len, z pohľadu tohto úspechu vysoko pozitívne: „V Tbilisi bol výborný mančaft, nie len po stránke výkonnostnej, ale aj po ľudskej stránke. Dokázali rešpektovať jeden druhého, rešpektovali svojich vedúcich a podriadili výkonom a úspechu všetko.“
 

Čelní predstavitelia EOV a organizačného výboru spokojní s Tbilisi

Na záverečnej tlačovej konferencii, ktorá sa konala v centre Tbilisi, prezentovali čelní predstavitelia Európskych
Záverečná tlačová konferencia, v popredí generálny sekretár SOV Jozef Liba.
Foto
PAVOL UHRIN
olympijských výborov (EOV) a organizačného výboru EYOF Tbilisi postrehy z uplynulých dní. Prakticky všetci z prítomných sa zhodli na tom, že mládežnícke podujatie v Tbilisi bolo veľmi vydarené. Za EOV bol na tlačovej konferencii viceprezident EOV Janez Kocijancic: „Podujatie sa ešte neskončilo, ale musím povedať, že je výborné. Spokojní sme s celou organizáciou. Na celom podujatí vládla výborná atmosféra, všetko bolo perfektne organizované. Na XIII. EYOF v Tbilisi bolo zatiaľ najviac športovcov.“ Slová chvály adresoval aj k infraštruktúre: „Boli tu výborné športoviská, ktoré boli buď rekonštruované alebo úplne nové. Nová bola aj dedina pre športovcov s bazénom, fitnes centrom a veľkou jedálňou. Dobré bolo aj mediálne pokrytie, otvárací ceremoniál bol naživo vysielaný na viacerých kanáloch. EYOF je prvá skúsenosť pre mladých športovcov a tá je veľmi dôležitá do ich ďalšej kariéry.“ V Tbilisi pôsobil aj generálny sekretár Slovenského olympijského výboru Jozef Liba, ktorý zastával funkciu šéfa koordinačnej komisie EOV pre EYOF v Tbilisi. Vo svojom príhovore zdôraznil dôležitosť tohto podujatia pre športovú budúcnosť
Záverečný ceremoniál.
Foto
PAVOL UHRIN
Gruzínska
: „To, čo organizátori pred piatimi rokmi sľúbili, teraz naplnili. Európe predstavili svoje športoviská, hlavné mesto i celú krajinu. Aj pre mňa osobne to bola perfektná skúsenosť spolupracovať štyri roky s organizačným výborom. Po skončení hier vám tu zostane veľa dobrého. EYOF zanecháva Gruzínsku mnoho športovísk. Vaši športovci sa môžu lepšie pripravovať a vyústením budú aj ich lepšie výsledky. V Tbilisi sa budú organizovať tiež ďalšie podujatia, počas ktorých budú vybudované športoviská opäť využité. Motto EYOF „Krok do budúcnosti“ sa v tomto prípade naplnilo. Z Tbilisi budeme odchádzať s dobrými pocitmi.“ Na záver poďakoval všetkým organizátorom, účastníkom i médiám a zaželal Gruzínsku veľa šťastia do budúcnosti.
 

EYOF v Tbilisi v číslach:

  • historicky prvý olympijský festival a prvá dedina atlétov v Tbilisi,
  • šesťdňový formát súťaží, použitý na EYOF po prvýkrát
  • 9 športov – džudo, tenis, športová gymnastika, cestná cyklistika, atletika, plávanie, volejbal, hádzaná a basketbal,
  • 11 športovísk, na ktorých prebiehali súťaže,
  • 50 zúčastnených krajín,
  • 3411 športovcov a členov vedení výprav,
  • štartujúci športovci boli vo veku 14 – 18 rokov,
  • 330 gruzínskych a medzinárodných zástupcov médií,
  • 2000 dobrovoľníkov zapojených do festivalu,
  • 67 obcí z Gruzínska sa zapojilo do štafety s olympijskou pochodňou.
 
Výsledky Slovákov zo 6. súťažného dňa na EYOF v Tbilisi:
ATLETIKA – chlapci, štafeta 4x100 m, finále (10 účastníkov): 3. Slovensko (Adrián Baran, Jakub Benda, Simon Rigász, Marcel Žilavý) 44,29 s.
DŽUDO – chlapci, do 90 kg (26 účastníkov): 9. Lukáš Kurák.
 
FOTO: Pavol Uhrin - športová fotografia
Podujatia a športovci
Miláno Cortina 2026

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque