Športové aktuality
6 min. čítania

Skejtbordista Richard Tury zaujal skvelým výkonom:

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Richard Tury
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Slovenský skejtbordista Richard Tury si na svojej prvej olympiáde splnil cieľ už postupom do finále disciplíny street. Ako jediný Európan v ňom si pripísal konečnú známku 273,98, čo by mu podľa jeho slov stačilo na medailu na každom predchádzajúcom podujatí. Napokon však pod piatimi kruhmi v Paríži obsadil piate miesto a to aj preto, lebo sa podľa jeho slov "zbláznil vesmír".

Tridsaťjedenročný Tury bol vo finále najstarší. Medzi najlepšiu osmičku prekĺzol z poslednej možnej pozície so známkou 257,99. „Len tak-tak som sa dostal do finále. Neviem prečo som v kvalifikácii kazil, ale veril som, že čo som dal tréningu, že som trénoval v Dubaji v 45-stupňovej horúčave, tak neexistuje, že sa to nevráti. A vrátilo sa. A vo finále to padalo. Prvá jazda bola super, druhá ešte lepšia. Siahol som si na maximum, som veľmi spokojný. To, čo som trénoval dva roky, to sa mi vrátilo. To, čo som zajazdil dnes, to by všade inde stačilo na prvú trojku. Ale tu ľudia ustáli triky, ktoré nedávali ani v tréningu. Ale piate miesto, za to som mega šťastný,“ povedal Tury po pretekoch.

Richard Tury.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Vo finále začal dobre, keď v prvej jazde zaznamenal 87,85, čiže svoj výkon z kvalifikácie prekonal o jednu stotinu bodu. V druhej svoju známku ešte zlepšil na 89,31 a po jazdách mu patrila 5. priečka. Aj do trikovej časti vstúpil úspešne, na úvod zapísal 92,09, čiže viac ako v ktoromkoľvek pokuse v kvalifikácii. Nasledovali dva pády, potrebný druhý úspešný trik predviedol vo štvrtej sérii, keď mu rozhodcovia pridelili známku 92,58. Figuroval dokonca na medailovej pozícii, no v piatej sérii prišiel pád.

„Bolo to maximum, čo som chcel predviesť. Mal som pripravený aj iný trik, ale nedalo by mi to toľko bodov. Ale ako som povedal, toto by mi predtým stačilo na TOP 3. Nepozeral som sa na to, že som tretí. Veril som, ale ľudia začali dávať triky, že to nie je normálne. V ženskom finále stačil nejaký základ, ale tu sa dnes zbláznil vesmír. Išiel som úplne naplno a že to je piate miesto na prvej olympiáde, to je motivácia na OH v Los Angeles 2028."

V priestoroch námestia Place de la Concorde panovalo počas súťaže obrovské teplo, Tury ako jediný mal na sebe dlhé nohavice i tričko s dlhým rukávom. „Niektorí nevládali, mne to prišlo, že je normálne počasie. Ale rukáv nosím preto, lebo mám chránič na operovanom lakti. Nevyzerá to v skejtbordingu štýlovo, ale musím to nosiť.“

Titul olympijského šampióna obhájil Japonec Júto Horigome, na pódiu ho doplnili dvaja Američania, strieborný Jagger Eaton a bronzový Nyjah Huston. „Prvá trojka sú ľudia, ktorí boli favoriti. Niekto viac a niekto menej. My sme jedna rodina. Je to už vrcholový šport, ale fandíme si, sme kamaráti. Museli sme si prejsť kadečím, za každým pretekárom je nejaký príbeh. Veľa ľudí začínalo bez skejtparku a zrazu sú vo finále. Vážime si to a rešpektujeme sa.“

Richard Tury.
Foto
sošV/ANDREJ GALICA

Rešpekt mal aj ešte len 14-ročný Japonec Ginwoo Onodera. Ten však do finále neprekĺzol. „Pre mňa to bol favorit, ale neustál to v hlave. On robil také triky, že sme pozerali. V budúcnosti určite nahradí Japoncov, ktorí boli vo finále,“myslí si Tury.   

Slovenský olympionik sa v roku 2013 prvýkrát dostal do svetovej špičky v Los Angeles a chce ešte potiahnuť kariéru. „Veľa ľudí tento šport odsudzuje, každý na internete písal, že idem na výlet. Ja som si to chcel užiť a nevytvárať tlak. Zavrel som ústam ľuďom, ktorí mi neverili. Tento šport je už na vrcholnej úrovni. Nie je sranda prekonať pády, ono to je, ako keď vám niekto dá do ´držky´ a vy sa postavíte a idete zasa na ten istý trik a idete si dať znovu do ´držky´. Musíte byť fyzicky odolný a znášať takú bolesť, že to si ani veľa ľudí nevie predstaviť. Bolí ma teraz všetko. Mám za sebou ´emerko´ kolena, chceli mi ho vymeniť. Takže som rád, že telo vydržalo, mám titán v ruke a umelý kĺb v lakti, ďakujem každému lekárovi a fyzioterapeutovi, ktorí ma dali dokopy.“

Turyho nadchla aj atmosféra, v hľadisku nechýbali ani celebrity. Napríklad americký raper Snoop Dogg a jeho krajan, basketbalista Devin Booker. Slováka povzbudzoval prezident SR Peter Pellegrini. „Bolo to ako na hokejovom štadióne, toľko ľudí na skejte som nikdy nevidel. A bolo ťažké ustáť to. Piate miesto je top, ľudí som nesklamal. Bolo potrebné sústrediť sa na každý trik. Prezidentovi som poslal srdiečko, vidieť ho na mojej disciplíne, to je šialené,“ vyhlásil skejtbordista.

Sezóna sa preňho ešte nekončí, už v septembri ho čakajú dôležité preteky. „Oddýchnem si trochu. Pôjdem si však aj zaskejtovať, lebo som blázon. Ešte budú tento rok súťaže, v Ríme budú v septembri MS a bude to ´otváračka´ do LA. Čiže začíname veľmi skoro.“

Vzápätí sa zamyslel nad celým účinkovaním na olympiáde a to nielen zo svojho pohľadu: „Každý športovec, ktorý je tu, si zaslúži obrovský rešpekt. Každý je veľký ´boss´ a to je veľká vec. Hocikto v Paríži v tejto malej slovenskej výprave. Ľudia ich odsudzujú, keď neuspejú, ale iba prejsť kvalifikačným procesom je veľmi náročné.“

Tury na záver uviedol, že vďaka tomuto úspechu by mu mohla čoskoro vyrásť nová konkurencia. „Verím, že na Slovensku porastú skejtparky, pretože tento šport je zadarmo. Vznikli skejtparky v Košiciach a v Bratislave, ľudia tam jazdia a využívajú ho. Niektorí ´frflú´, že to je zbytočné, ale je to pre širokú verejnosť. Verím tomu, že toto moje umiestnenie pomôže. Nie na každého, koho uvidíte jazdiť treba kričať, že niečo ničí. Asi by som na to zmenil pohľad. Lebo je to kultúra ulice, patrí to k tomuto športu. To, že oškrieme múrik, to nie je nič zlé. V Amerike na ulici nám veľakrát fandia, že tam jazdíme. Patrí nám viac rešpektu. Šport sa mení a tento šport patrí na olympiádu a tiež viac takých športov.“

Podujatia a športovci
Šport
Miláno Cortina 2026

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque