Šamorín ovládli mladí džudisti, tréner Babic: Ak by som neveril v medailu, už dávno robím niečo iné
V areáli x-bionic® sphere v Šamoríne sa na Olympijskom festivale predstavil aj Slovenský zväz Judo. Návštevníci si mohli na pódiu pozrieť dynamickú ukážku gymnastických aj zápasových techník.
„Sú tu mladí pretekári, ktoré získavajú prvé skúsenosti na veľkých podujatiach. Ukázali sa vo veľmi dobrom svetle a je to skvelá príprava na EYOF, veľmi významné podujatie v Banskej Bystrici, ktoré sa uskutoční na budúci rok. Chceli by sme na domácej pôde ukázať, že na Slovensku máme kvalitných džudistov,“ uviedol Branislav Babic, tréner Zväzového centra prípravy mládeže.
Usporiadanie Olympijského festivalu hodnotí veľmi pozitívne „Vnímal som najmä atmosféru z pódia a videl som rodičov s deťmi, ktorých zaujala naša prezentácia. O to nám trénerom ide, aby sme ukázali, že džudo je najvhodnejší šport pre deti z hľadiska jeho všestrannosti v rámci spojenia pohybu a filozofie tak, ako to UNESCO vyhlásilo v roku 2018,“ povedal bývalý úspešný reprezentant vo váhovej kategórii do 81 kg.
Slovenský olympijský a športový výbor prináša olympijské hry na Slovensko aj vďaka svojim partnerom, a to exkluzívnemu partnerovi TIPOS, generálnym partnerom 4F a Toyota, hlavným partnerom BILLA, SPP, CZ Slovakia, Allianz, Zlatý Bažant 0,0%, partnerom Matador, STRABAG.
Výdavky na súťaže sa strojnásobili
Slovensko získalo naposledy cenný kov v džude na olympijských hrách v Aténach v roku 2004. Jozef Krnáč vtedy vybojoval striebornú medailu. Stav džuda podľa Babica nie je ideálny, verí však v účasť na olympijských hrách a v bojoch o medaily. „Ja som bývalý profesionálny športovec a keby som v toto neveril, tak idem robiť niečo iné. Môžem zodpovedne povedať, že máme obrovské množstvo talentovaných športovcov a veľmi málo peňazí. Výdavky na prípravy na súťaže a akcie sa nám počas koronakrízy strojnásobili. My nemáme inú možnosť, než urobiť limity na akékoľvek vrcholové turnaje (OH, ME, MS, EYOF). My musíme na vrcholné podujatia vycestovať, zaplatiť ubytovanie a urobiť si testy,“ zdôraznil Babic.
Džudu je potrebné robiť väčšiu osvetu a vyzdvihnúť pozitíva športu. „Je to šport, ktorý všeobecne rozvíja telo, posúva vás v iných sférach. Keď získate dostatočnú odolnosť a rozvahu počas zápasov, pomôže vám to aj v iných životných situáciách, sám to viem. Veľa mojich kamarátov, s ktorými sme športovali, teraz robia úplne niečo iné, ale napriek tomu to, čo sa naučili na džude, im stále v živote pomáha,“dodal.
Treba prísť na tatami
Začať s džudom je podľa neho jednoduché. „Základnou podmienkou je prísť na tatami, keďže džudo je veľmi všeobecný šport. Aby sa niekto stal džudistom, musí sa naučiť základy gymnastiky, zosilnieť, byť flexibilný a vytrvalý. Venujeme sa všetkému, vrátane hier, čo je pri žiackych kategóriách veľmi dôležité. Až neskôr prechádzame k špecializáciám,“ uviedol počas rozhovoru na Olympijskom festivale.
Spolupráca s ostatnými klubmi sa podľa Babica počas pandémie zlepšila. „Nebolo možné sa stretávať a keď sa začali opatrenia uvoľňovať, zúčastnili sme sa na troch sústredeniach tu v Šamoríne. Po takejto prestávke sa každý klub snažil rozbehnúť,“ uviedol.
V Šamoríne sa predstavili mladé nádeje
Do Šamorína zavítali aj mladé džudistické nádeje. Medzi nimi aj Natália Gažiová. „Naučíme sa tam padať a hádzať druhých ľudí,“ so smiechom povedala mladá reprezentantka, ktorá sa tomuto športu venuje už desať rokov. „Džudo je rýchlostno-silový šport a mám na ňom rád, že sa učíme vyhrávať aj prehrávať. Je to totiž jeden z mála športov, pri ktorom sa dodržiava rešpekt voči súperovi. Džudo je viac ako šport, takže medzi súpermi vládne veľké priateľstvo,“ uviedol juniorský reprezentant Jakub Bajtoš.
Šestnásťročná Gažiová sa najskôr venovala zápaseniu, na majstrovstvách Európy starších žiakov v roku 2018 skončila ôsma. Až neskôr prešla na džudo. „Moji rodičia ma začali trénovať džudo, pretože aj oni sú tréneri. Džudo sa mi viac páči aj štýlom zápasu a boja o úchop. V zápasení je to skôr na telo, zápasníci nemajú oblečené kimono. Vždy sa mi však viac páčilo džudo,“ povedala mladá nádej Slávie STU Bratislava.
Obaja by sa v budúcnosti chceli predstaviť aj na olympijských hrách. „Každý športovec sa chce zúčastniť na olympijských hrách. Ja budem rada, ak sa dostanem aj na majstrovstvá Európy alebo sveta,“ dodala Gažiová. „Od detstva snívam o tom, že získam zlato na olympijských hrách. Môj najbližší cieľ je vyhrať dorastenecké majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia na budúci rok,“ dodal šestnásťročný mladý reprezentant Bajtoš.
Slovenský olympijský a športový výbor prináša olympijské hry na Slovensko aj vďaka svojim partnerom, a to exkluzívnemu partnerovi TIPOS, generálnym partnerom 4F a Toyota, hlavným partnerom BILLA, SPP, CZ Slovakia, Allianz, Zlatý Bažant 0,0%, partnerom Matador, STRABAG.