Šesť mesiacov poctivej práce platformy rozvoja športu a cestovného ruchu
Vytvorenie spoločnej platformy rozvoja športu a cestovného ruchu (PRŠaCR), ktorú v novembri 2013 podpísaním spoločného memoranda o spolupráci iniciovali Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) a Združenie cestovného ruchu SR (ZCR), má veľmi pozitívnu odozvu na lokálnej, regionálnej i národnej úrovni. Zástupcovia platformy počas šiestich mesiacov od podpisu memoranda absolvovali desiatky stretnutí, rokovaní a diskusií, ktoré posúvajú spoločné záujmy športu a cestovného ruchu dopredu.
Počas rokovaní s predsedami samosprávnych krajov predstavitelia SOŠV a ZCR SR poukazovali na význam prepájania športu a cestovného ruchu pre rozvoj regiónov, propagáciu krajov a význam spôsobu využívania „spolupráce a sieťovania“ ako nástroja pozitívnej zmeny.
V každom samosprávnom kraji začali pôsobiť regionálni členovia platformy v radách partnerstva, tematických skupinách a iných pracovných skupinách, ktoré sa aktívne zapájajú do príprav Integrovaných územných stratégií, Plánov hospodárskeho a sociálneho rozvoja i iných strategických dokumentov. V závislosti od spôsobu participačného procesu a stavu návrhu dokumentov je spolupráca so zástupcami samosprávnych krajov pestrá, rôznorodá a každá na inej úrovni
Členstvo v platforme je dobrovoľné a otvorené pre zapojenie sa ďalších aktérov či odborníkov, ktorí majú záujem o aktívne zapojenie sa do napĺňania spoločných cieľov.
Členovia PRŠaCR sa stretávajú na pravidelnej báze a to na rôznych formátoch (spoločné stretnutia, semináre, školenia a najmä regionálne diskusie a pracovné porady). Spätná väzba od zainteresovaných organizácií je veľmi pozitívna. Niektorí členovia vyvíjajú aj vlastné aktivity (platformy), v ktorých presadzujú spoločné myšlienky a skúsenosti.
Na základe skúmania a požiadaviek stanovila PRŠaCR na najbližšie obdobie tieto základné ciele a úlohy:
Presadzovať hodnoty, vzdelávať verejnosť a šíriť osvetu o dôležitosti športu pri spolupráci a rozvoji regiónov
- pracovať pre dobro všetkých obyvateľov regiónu, pre prospech rozvoja športu, cestovného ruchu a iných oblastí spoločenského života vrátane osvety (ideologické hodnoty a smerovanie platformy, dôležitosť športu pre našu populáciu a možnosti rozvoja regiónov)
Sústreďovať, zdieľať a analyzovať dostupné informácie
- mapovať, zbierať, analyzovať a následne zdieľať informácie (z regiónov, z VÚC, z národnej úrovne) hlavne z kľúčových dokumentov, stratégií či nariadení v regiónoch a predkladať pripomienky či nové návrhy
Sieťovať a vytvárať priestor a podmienky pre komunikáciu, spoluprácu i učenie sa v rámci regiónov, medzi regiónmi i medzi jednotlivými úrovňami (regionálna a národná)
- spoznať aktérov pôsobiacich v športe a v cestovnom ruchu, nachádzať tých správnych ľudí - sieťovať sa, rozprávať sa, vymieňať si know-how, informácie, spolupracovať - a to v rámci regiónov, medzi regiónmi, medzi regionálnou a národnou úrovňou
Podporovať prácu na víziách a stratégiách
- pomáhať aktérom budovať víziu športu a cestovného ruchu na celonárodnej úrovni i v rámci jednotlivých regiónov
Podporovať vznik a úspešnú realizáciu navrhnutých projektov
- navrhovať a presadzovať projekty so zameraním na šport, cestovný ruch a tie, ktoré prepájajú aspekt športu s cestovným ruchom
- vytvárať malé regionálne platformy
- podporovať rozvoj športových projektov v rámci systémov aglomerácie
Podporovať kultúrnu transformáciu spolupráce
- pomáhať budovať kultúru spolupráce medzi aktérmi v športe a cestovnom ruchu, ale aj v jednotlivých sektoroch (napr. akademický sektor, samospráva, podnikatelia, MNO a pod.)
Zabezpečovať komunikáciu s relevantnými rezortami, VÚC, Radami partnerstva a zlaďovanie pohľadov regionálnych úrovní
- prostredníctvom platformy komunikovať s VÚC, MIRRI, Radou partnerstva (ohľadom projektových návrhov, vízií jednotlivých regiónov) a dostávať navrhnuté projekty do zásobníkov, do cieľov stratégií národných stratégií
V súčasnosti sa platforma zameriava najmä na aktivity súvisiace s prípravou regionálnych stretnutí, ktorých hlavnou úlohou je presadzovanie potreby tvorby kľúčových strategických dokumentov aj na úrovni kraja (stratégie rozvoja športu a stratégie rozvoja cestovného ruchu resp. ich synergie) ako nástroja dlhodobej vízie rozvoja regiónov minimálne do roku 2030. Opierať sa môžu o národné stratégie ako Stratégia rozvoja športu 2021-2030, ktorú pripravuje SOŠV, a Stratégiu rozvoja cestovného ruchu 2021-2030, ktorú tvorí ministerstvo dopravy. Neopomenuteľnou ambíciou stretnutí je aj aktivizácia a zosieťovanie regionálnych aktérov (samospráva, podnikatelia a občiansky sektor), aby sa aktívne zapojili do prípravy, návrhu, ale najmä do samotnej implementácie jednotlivých opatrení.