Športové aktuality
Video
6 min. čítania

Sieň slávy: Slovenské vrcholy na olympijských hrách – Atény 2004

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Elena Kaliská sa v Aténach 2004 ako vôbec prvá žena zo Slovenska v histórii tešila z olympijského zlata.
Foto
Ján Súkup

V rámci projektu Virtuálnej siene slávy olympionikov zo Slovenska sme 7. júna spustili k olympijským hrám v Paríži 2024 seriál zverejňovania krátkych videofilmov, sumarizujúcich vrcholy účinkovania členov našich výprav na olympijských hrách v ére samostatnej Slovenskej republiky.

Projekt Virtuálnej siene slávy olympionikov zo Slovenska na webe olympic.sk sa realizuje už piaty rok. V predošlých rokoch renomovaný televízny expert Stanislav Štefánik v jeho rámci spracoval videoprofily všetkých olympijských medailistov zo Slovenska počnúc uhorskou érou cez československú až po éru samostatného Slovenska.

Vzhľadom na to, že v tomto roku Paríž bude hostiť Hry XXXIII. olympiády, tohtoročné pokračovanie dlhodobého projektu Virtuálnej siene slávy olympionikov zo Slovenska sme zamerali na účinkovanie slovenských výprav na OH v ére našej štátnej samostatnosti. Dnes zverejňujeme tretí diel, zameraný na vrcholy slovenského účinkovania na OH 2004 v Aténach.

Vodný slalomár Michal Martikán najprv niesol slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli a potom si vybojoval striebornú medailu vo vodnoslalomárskej kategórii C1. Bola to jeho tretia medaila v sérii, druhá strieborná.
Foto
Ján Súkup

V poradí tretie vystúpenie výpravy samostatnej Slovenskej republiky na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach 2004 bolo dovtedy najúspešnejšie v histórii – a to aj napriek tomu, že počet našich súťažiacich športovcov sa zo sydneyských 108 výrazne znížil na 64. Naša aténska medailová zbierka 2 – 2 – 2 však bola hodnotnejšia než sydneyských 1 – 3 – 1.

Tradične najúspešnejšou časťou slovenskej olympijskej výpravy boli vodní slalomári, ktorí sa postarali o dva zlaté a jeden strieborný kov. Súťaže v tomto športe ozvláštnil fakt, že v aténskom areáli v Hellenikone sa zatiaľ jediný raz v olympijskej histórii tohto odvetvia súťažilo na morskej vode.

Bratia Pavol a Peter Hochschornerovci na morskej vode areálu v Hellenikone obhájili v kategórii C2 zlato zo Sydney.
Foto
Ján Súkup

Bratislavské dvojičky Peter a Pavol Hochschornerovci v kategórii C2 obhájili zlato zo Sydney. Už v kvalifikácii konkurenciu priam rozdrvili a dominovali aj v semifinále. Vo finále však veľa nechýbalo a súťaž by nestihli. Ich otec a tréner v jednej osobe Peter Hochschorner starší si totiž o pol hodiny pomýlil čas štartu, takže jeho synovia prišli na štart na poslednú chvíľu. Aj keď sa v tomto strese nemohli plne skoncentrovať, predsa len zvíťazili. Stali sa zo Slovenska historicky prvými obhajcami olympijského víťazstva.

Radosť Eleny Kaliskej z historického triumfu v súťaži kajakárok.
Foto
Ján Súkup

Historické zlato si v perejach vybojovala aj Zvolenčanka trénujúca v Liptovskom Mikuláši Elena Kaliská. V Sydney oplakala štvrté miesto, ale dlhodobo fyzicky najsilnejšia pretekárka na divokej vode za štyri roky mentálne vyrástla tak, že tentoraz ovládla svoje nervy a konečne naplno predviedla svoj obrovský potenciál. Stala sa vôbec prvou Slovenkou s olympijským zlatom!

Chvíľu sme sa v Hellenikone tešili aj z ďalšieho triumfu. V kategórii singlkanoistov totiž po dojazde svietilo na prvom mieste meno šampióna z OH 1996, Liptáka Michala Martikána. Rozhodcovia mu však dodatočne priznali „ťuk“ na jednej bránke a nič na tom nezmenil ani slovenský protest. Zo zlata sa v dôsledku toho takisto ako v Sydney tešil Francúz Tony Estanguet, Martikán znovu skončil za ním druhý. Prehral len o 12 stotín sekundy.

Niekoľko minút sa zo zlata v súťaži C1 tešil náš Michal Martikán, po jeho dodatočnej dvojsekundovej penalizácii za dotyk bránky však musel takisto ako v Sydney 2000 zablahoželať k víťazstvu Francúzovi Tonymu Estanguetovi. Ten vyhral len o dvanásť stotín sekundy...
Foto
Ján Súkup

Novým slovenským medailovým športom sa stalo džudo. Postaral sa o to Jozef Krnáč, ktorý v kategórii do 66 kg predvádzal na aténskom tatami životné výkony. Jeho víťaznú cestu ukončil až vo finále Japonec Učišiba. Striebro však bolo pre Krnáča obrovským úspechom.

Jozef Krnáč sa v Aténach stal prvým a dodnes zostal jediným slovenským olympijským medailistom v džude.
Foto
Ján Súkup
Jozef Gönci si po ôsmich rokoch znovu vychutnal bronzovú olympijskú radosť, keď skončil tretí v streľbe zo vzduchovky.
Foto
Ján Súkup

Po ôsmich rokoch od Atlanty sa na olympijský medailový stupeň vrátil strelec Jozef Gönci. Po obrovskom sklamaní, ktoré ako topfavorit prežil na OH v Sydney, strieľal na strelnici v Markopoulou ako z partesu. Vo vzduchovej puške si vystrieľal bronz, v ľubovoľnej malokalibrovke poležiačky skončil tesne štvrtý a v ľubovoľnej malokalibrovke 3x40 deviaty.

Naopak, pre slovenský štvorkajak na 1000 m v čisto komárňanskom zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Bača bol olympijský bronz sklamaním. V rokoch 2001 – 2003 totiž na európskej aj svetovej scéne Slováci prakticky všade víťazili. Boli aj najväčšími favoritmi na zisk olympijského zlata. Napokon boli radi, že na jazere Schinias pri bájnom Maratóne v dramatickom závere uhájili aspoň bronz.

Osádka nášho štvorkajaka na 1000 m v zložení (spredu) Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Bača si vybojovala bronz.
Foto
Ján Súkup

Sklamanie prežila aj naša hviezdna plavkyňa Martina Moravcová. Dvojnásobná strieborná medailistka zo Sydney prišla do Atén so záluskom na zveľadenie medailovej zbierky, ale zo štyroch disciplín sa prebila do A-finále len v dvoch. A šieste miesto na delinárskej stovke a siedme na krauliarskej stovke sa jej po sérii skvelých úspechov v predošlých rokoch pochopiteľne málili.

Naopak, príjemne prekvapila ďalšia Piešťanka Marcela Erbanová. Tá dosiahla piatym miestom v pretekoch kajakárok na 500 m životný úspech. Bodované umiestenie si, aj keď dodatočne, pripísal aj kladivár Libor Charfreitag. Pôvodne síce skončil ôsmy, ale za doping zakrátko diskvalifikovali pôvodného víťaza Maďara Annusa a o dosť neskôr po dodatočnom dopingovom náleze aj pôvodne strieborného Bielorusa Tichona. V dôsledku toho sa posunul na platné 6. miesto.

Žiaľ, doping sa objavil aj v slovenskej výprave. Počas OH vyšlo najavo, že na mítingu ešte pred hrami mal pozitívny nález guliar Milan Haborák. Následne ho diskvalifikovali a musel opustiť dejisko hier. Pritom súťaže vo vrhu guľou mužov aj žien sa konali v antickej Olympii na najstaršom športovom štadióne na svete...

Video o Slovákoch na OH 2004 v Aténach zverejňujeme ako tretie v poradí v piatok 21. júna. Samozrejme, jeho prostredníctvom si môžete zaspomínať nielen na medaily, ale aj na ďalšie pamätné momenty slovenského účinkovania v Aténach.

Video o účinkovaní slovenských športovcov na OH 2004 v Aténach si na Slovensku môžete pozrieť TU:

Ďalšie videá so sumármi našich účastí na OH 2008 v Pekingu, OH 2012 v Londýne, OH 2016 v Riu de Janeiro a na OH 2020 v Tokiu (v dôsledku pandémie sa konali s ročným oneskorením v roku 2021, ale s pôvodným označením Tokio 2020) zverejníme postupne vždy v piatok. Posledný diel, venovaný účinkovaniu Slovákov na OH v Tokiu, zverejníme 19. júla, teda presne týždeň pred slávnostným otvorením OH v Paríži.

Videá sú vyhotovené predovšetkým z archívnych záznamov Medzinárodného olympijského výboru (MOV), uložených v Olympijskej multimediálnej knižnici (TOML). Sú doplnené vyjadreniami úspešných slovenských športovcov z archívu RTVS.

Vzhľadom na to, že v projekte Virtuálnej siene slávy olympionikov zo Slovenska sa dominantne využívajú archívy TOML a celosvetovým vlastníkom vysielacích práv je MOV, všetky tohtoročné časti projektu podliehajú rovnakému režimu ako tie predošlé. To znamená, že sú embedované prostredníctvom Olympic Channelu (bez možnosti ich stiahnutia) a geoblokované s možnosťou ich sledovania len na území Slovenska.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque