Sieň slávy: Slovenské vrcholy na olympijských hrách – Sydney 2000
V rámci projektu Virtuálnej siene slávy olympionikov zo Slovenska sme 7. júna spustili k olympijským hrám v Paríži 2024 seriál zverejňovania krátkych videofilmov, sumarizujúcich vrcholy účinkovania členov našich výprav na olympijských hrách v ére samostatnej Slovenskej republiky.
Projekt Virtuálnej siene slávy olympionikov zo Slovenska na webe olympic.sk sa realizuje už piaty rok. V predošlých rokoch renomovaný televízny expert Stanislav Štefánik v jeho rámci spracoval videoprofily všetkých olympijských medailistov zo Slovenska počnúc uhorskou érou cez československú až po éru samostatného Slovenska.
Vzhľadom na to, že v tomto roku Paríž bude hostiť Hry XXXIII. olympiády, tohtoročné pokračovanie dlhodobého projektu Virtuálnej siene slávy olympionikov zo Slovenska sme zamerali na účinkovanie slovenských výprav na OH v ére našej štátnej samostatnosti.
Druhé vystúpenie výpravy samostatného Slovenska na hrách olympiády sa uskutočnilo v roku 2000 v austrálskom Sydney. Mali sme tam historicky najväčšiu výpravu so 112 športovcami, z ktorých 108 nastúpilo na súťaže. Za tento vysoký počet sme vďačili tomu, že do Sydney sa kvalifikovali až tri naše tímy v kolektívnych športoch – družstvá futbalistov, vodných pólistov a basketbalistiek. V Sydney sa zatiaľ jediný raz v histórii stalo, že pod piatimi kruhmi súťažilo viac než sto Slovákov.
Naša výprava nielen početnosťou, ale aj úspešnosťou prekonala premiérové vystúpenie z Atlanty 1996, kde sme mali medailovú bilanciu 1 – 1 – 1. Počet zlatých aj bronzových medailí v Sydney bol rovnaký, ale pribudli nám dve striebra.
O jediný zlatý kov sa zaslúžili vodní slalomári bratia Pavol a Peter Hochschornerovci, ktorí triumfovali v kategórii C2. Obhajca zlata z Atlanty Michal Martikán tentoraz z perejí v Penrithe pri Sydney v singlkanoe vylovil striebornú medailu a spolu s ním stál na stupni víťazov aj bronzový Juraj Minčík. Vďaka nim sa vtedy zatiaľ jediný raz v histórii stalo, že na rozdielnych stupňoch víťazov v jednej individuálnej disciplíne stáli dvaja Slováci.
V Austrálii je mimoriadne populárne plávanie a tento šport sa stal ozajstnou ozdobou Hier XXVII. olympiády. Prispela k tomu aj Martina Moravcová, ktorá sa štyri raz prebojovala do A-finále a na 100 m motýlik i na 200 m voľný spôsob získala olympijské striebro. V tom druhom prípade jej na zlato chýbalo len 8 stotín sekundy.
Video o Slovákoch na OH 2000 v Sydney zverejňujeme ako druhé v poradí v piatok 14. júna. Samozrejme, jeho prostredníctvom si môžete zaspomínať nielen na medaily, ale aj na ďalšie pamätné momenty slovenského účinkovania v Sydney.
Video o účinkovaní slovenských športovcov na OH 2000 v Sydney si na Slovensku môžete pozrieť TU:
Ďalšie videá so sumármi našich účastí na OH 2004 v Aténach, OH 2008 v Pekingu, OH 2012 v Londýne, OH 2016 v Riu de Janeiro a na OH 2020 v Tokiu (v dôsledku pandémie sa konali s ročným oneskorením v roku 2021, ale s pôvodným označením Tokio 2020) zverejníme postupne vždy v piatok. Posledný diel, venovaný účinkovaniu Slovákov na OH v Tokiu, zverejníme 19. júla, teda presne týždeň pred slávnostným otvorením OH v Paríži.
Videá sú vyhotovené predovšetkým z archívnych záznamov Medzinárodného olympijského výboru (MOV), uložených v Olympijskej multimediálnej knižnici (TOML). Sú doplnené vyjadreniami úspešných slovenských športovcov z archívu RTVS.
Vzhľadom na to, že v projekte Virtuálnej siene slávy olympionikov zo Slovenska sa dominantne využívajú archívy TOML a celosvetovým vlastníkom vysielacích práv je MOV, všetky tohtoročné časti projektu podliehajú rovnakému režimu ako tie predošlé. To znamená, že sú embedované prostredníctvom Olympic Channelu (bez možnosti ich stiahnutia) a geoblokované s možnosťou ich sledovania len na území Slovenska.