Slovenská olympijská rodina s niekoľkodňovým predstihom zablahoželala čestnému predsedovi SOV Vladimírovi Černušákovi k 90. narodeninám
BRATISLAVA 14. novembra (SOV) - Okolo stovky gratulantov z olympijskej a športovej obce sa zišlo v pondelok 14. novembra podvečer v bratislavskom hoteli Gate One, aby s niekoľkodňovým predstihom zablahoželali čestnému predsedovi Slovenského olympijského výboru (SOV) a čestnému členovi Medzinárodného olympijského výboru (MOV) prof. PhDr. Vladimírovi Černušákovi, CSc., k jeho 90. narodeninám, ktoré oslávi 25. novembra. S gratuláciou prostredníctvom videonahrávky sa pripojil aj prezident MOV Jacques Rogge. Oficiálnu oslavu 90. narodenín Vladimíra Černušáka zorganizoval Slovenský olympijský výbor, ktorý preňho okrem iných darov pripravil obrazovú publikáciu zachytávajúcu momenty z jeho pôsobenia v športe a v olympijskom hnutí. Na snímke Jána Súkupa Vladimír Černušák s publikáciou v spoločnosti Františka Chmelára.
Jacques Rogge vo svojom pozdrave a blahoželaní označil Vladimíra Černušáka, ktorý bol v rokoch 1981 – 2001 riadnym členom MOV a od roku 2001 je čestným členom MOV, za veľkého podporovateľa olympizmu, ktorý po celý život slúžil veci športu a bojoval za záujmy športu. Poďakoval sa mu za jeho odhodlanie a nasadenie, ktorému umožnilo Slovenskému olympijskému výboru už krátko po jeho vzniku (SOV vznikol v decembri 1992) vstúpiť na medzinárodnú olympijskú scénu. Zároveň sa mu poďakoval za prácu, ktorú vykonal v prospech MOV, nielen ako člen pléna, ale aj ako člen programovej, resp. tlačovej komisie MOV, a zaželal mu príjemnú oslavu jubilea. „Potešilo ma, že si na mňa spomenul a takýmto zaujímavým spôsobom sa mi prihovoril. Poznáme sa veľmi dobre a považujem ho za veľmi dobrého nástupcu Samarancha," reagoval jubilant.
V mene celej slovenskej olympijskej rodiny čestnému predsedovi SOV verejne zablahoželal prezident SOV František Chmelár. Poďakoval sa mu za všetko, čo urobil pre výchovu novej generácie trénerov i učiteľov telesnej výchovy, za jeho vklad do systému výberu a prípravy talentovanej mládeže, za funkcionársky prínos slovenskému športu, i za jeho príspevok k rozvoju olympizmu. „Byť dvadsať rokov členom Medzinárodného olympijského výboru – to sa žiadnemu Slovákovi už nikdy nepodarí. Bude to večný rekord,“ poznamenal František Chmelár.
Prezident SOV zaželal Vladimírovi Černušákovi predovšetkým zdravie, šťastie a pokoj v kruhu rodiny. „Budeme vždy radi, keď nám pomôžete svojou radou, alebo aj samotnou prítomnosťou,“ zakončil prezident SOV. Vladimír Černušák ako jeho niekdajší vysokoškolský pedagóg s úsmevom konštatoval, že František Chmelár bol dobrý študent a vyjadril potešenie, že môže svoje jubileum oslavovať v kruhu takejto „rodiny“.
Pre médiá Vladimír Černušák povedal, že životné jubileum je príležitosťou zaspomínať si, ale za dôležitejšie považuje zamerať sa na prítomnosť a hlavne hľadieť do budúcnosti. „Víziu do budúcnosti určil už zakladateľ moderného olympizmu Pierre de Coubertin. Základné zásady sú obsiahnuté v Olympijskej charte a treba sa ich pridŕžať,“ konštatoval a nadviazal: „Ja som mal šťastie, že som bol príslušník dobrej generácie, ktorá sa zo všetkých síl venovala rozvoju športu na Slovensku. Robili sme maximum pre to, aby sme dali našim študentom a zverencom dobré základy pre výchovu. Snažili sme sa študentom vštepiť lásku k telesnej výchove i športu a k pedagogickej činnosti. A oni dnes vychovávajú ďalších,“ povedal.
V súvislosti so svojou osobou Vladimír Černušák ocenil dlhodobú podporu v rodine. „Nebolo jednoduché spájať moje pôsobenie v škole so športom. Vyžadovalo si to z mojej strany čas, záujem a určitý fanatizmus, ale aj dobrú vôľu. Moja nebohá manželka si neraz pohundrala, že som sa mohol rodine venovať viac. Ale som hrdý, že sa nám podarilo dobre vychovať naše deti a že z nich vyrástli solídni ľudia.“
Profesor Vladimír Černušák priznáva, že viackrát v živote mal šťastie. Priaznivá zhoda okolností sa podpísala aj pod jeho prijatie za člena Medzinárodného olympijského výboru. „Nemalú zásluhu na tom mal môj predchodca v MOV František Kroutil, ktorý ma ako podpredsedu Československého olympijského výboru brával na rôzne olympijské rokovania. Bol výborný školiteľ, ktorý ma veľa naučil. Mal aj výborné kontakty, vďaka ktorým ma zoznámil s mnohými vplyvnými ľuďmi.“
Celé pôsobenie historicky jediného Slováka v MOV sa prekrývalo s obdobím prezidentovania Juana Antonia Samarancha, ktorý do najvyššej funkcie nastúpil len rok predtým (1980), ako za člena MOV prijali Černušáka. V MOV končili obaja v roku 2001, potom prešli do kategórie "čestných". „Z osobností, s ktorými som sa počas mojej kariéry v MOV stretol, na mňa zanechal najväčší dojem práve Samaranch. Hoci už pred ním sa hovorilo o viacerých reformách, on našiel odvahu na ich uskutočnenie. Otvoril dvere pre profesionálov, postaral sa o rozvoj ženského športu, aj o prienik žien do olympijských štruktúr a veľmi dobre si poradil aj s krízou po korupčnej voľbe dejiska ZOH 2002,” povedal Vladimír Černušák pre TASR.
Počnúc ZOH 1972, kde bol vedúcim československej výpravy, absolvoval Vladimír Černušák dovedna dvadsať olympiád. Výpravu ČSSR viedol aj na ZOH 1976 v Innsbrucku. Na ďalších OH či ZOH od roku 1984 bol už ako člen MOV. Od decembra 1992 viedol prácu novo utvoreného Slovenského olympijského výboru. V tejto funkcii pôsobil takmer sedem rokov. Zažil v nej aj ZOH 1994 v Lillehammeri, ktoré sa do jeho pamäti zapísali najkrajšie. „Bola to prvá olympiáda, na ktorej sa predstavila výprava samostatnej Slovenskej republiky, a tá premiéra najmä vďaka hokejistom bola pamätná. Ale Nóri v Lillehammeri utvorili prekrásnu atmosféru a navyše týmto hrám žičilo aj počasie. Odohrali sa v krásnych zimných podmienkach,“ zalistoval v spomienkach.