Športové aktuality
8 min. čítania

Slovenská výprava získala na XIII. EYOF v Tbilisi štyri medaily, vedúci výpravy Peter korčok je s výsledkami spokojný

Mojmír Gaško

Bratislava, 3. augusta (od tlačového atašé slovenskej výpravy Mojmíra Gaška) – Záverečný ceremoniál XIII. európskych olympijských festivalov mládeže (EYOF) v gruzínskom Tbilisi ukončil letné mládežnícke podujatie, na ktorom sa nestratilo ani Slovensko. Celkovo štartovalo na podujatí počas šiestich dní 2334 športovcov z 50 krajín. Slovensko získalo štyri cenné kovy. O bronzovú medailu sa postarala džudistka Dominika Kincelová, striebro pridal cyklista Matúš Štoček a džudista Miroslav Kopiš a bronzovú medailu v štafete na 4x100 m získali atléti Adrián Baran, Jakub Benda, Simon Rigász a Marcel Žilavý. Do prvej tretiny štartového poľa sa ešte dostali výsledky plavcov Barbory Tomanovej, Filipa Somogyiho a Miroslavy Záborskej a tiež cyklistov Matúša Štočeka Lucie Michaličkovej v časovke. V neoficiálnom hodnotení podľa získaných medailí obsadilo Slovensko 33. miesto. K posunu na vyššie priečky nám chýbala najmä zlatá medaila.
 

Vedúci výpravy Peter Korčok je s výsledkami spokojný

S výsledkami slovenskej výpravy na XIII. EYOF v Tbilisi bol celkom logicky spokojný aj jej šéf, prezident Slovenskej atletickej federácie a zároveň člen výkonného výboru Slovenského olympijského výboru Peter Korčok. Ešte pred štartom trinásteho ročníka mládežníckeho podujatia sa pritom na výsledky pozeral skôr realisticky a dúfal aspoň v jednu medailu. „Očakávania od výpravy možno na začiatku neboli také veľké. To, že naši športovci získali štyri medaily je ale výborné. Som veľmi rád, že viacerí mladí športovci zabojovali a príjemne prekvapili. Všetko to ako keby odštartovala džudistka Dominika Kincelová, ktorá ukázala, že sa v Tbilisi dá urobiť výborný výsledok. Okrem medailí sme ale zaznamenali aj iné cenné výsledky. Výborne si počínala napríklad plavkyňa Barbora Tomanová, cenné umiestnenie získali aj ďalšia plavkyňa Miroslava Záborská, či cyklistka Lucia Michaličková. Hlavne som rád, že nikto z našich športovcov výraznejšie nesklamal.“
 
Základom dobrých výsledkov výpravy je častokrát aj tímový duch a žičlivá atmosféra vo vnútri výpravy. To všetko sme v Tbilisi mali. Pokračuje vedúci výpravy Peter Korčok: „Mladí športovci sú zväčša tímovejší a viac sa dokážu obetovať pre kolektív ako športovci vo vyššom veku. V Tbilisi sme to videli veľmi dobre. Všetci športovci, tréneri i vedúci športov si navzájom fandili a povzbudzovali sa. Výborný tímový duch sa ukázal napríklad aj pri zisku poslednej, pôvodne neočakávanej medaily, zo štafetového behu slovenských atlétov.“ K dobrej
Bronzové medaily slovenských atlétov.
Foto
PAVOL UHRIN
atmosfére a príjemným pocitom z celého podujatia prispeli nemalou mierou aj organizátori. Tým sa dalo vytknúť iba máločo. „Vynikajúca bola dedina pre športovcov. Vďaka nej boli všetci športovci z 50 krajín pokope, čo dodávalo podujatiu špecifický ráz. Na predošlých európskych olympijských festivaloch mládeže niečo také nebolo pravidlom. Všetky budovy boli navyše novopostavené, čo sa doteraz ešte nestalo. Podobne na tom boli aj športoviská. Všetky boli buď nové alebo zrekonštruované. Menšie problémy boli pri organizácii jednotlivých športov. Občas vládol na niektorých športoviskách menší chaos napríklad v časových harmonogramoch, či technických otázkach, no to videli skôr tréneri a nie diváci. U niektorých členov výpravy sa objavili aj črevné problémy, nikomu zo športovcov to ale súťaž neskomplikovalo,“ uzavrel výpočet pozitív i negatív organizátorskej krajiny Peter Korčok.
 
Význam takéhoto multišportového podujatia pre mladých športovcov vidí Peter Korčok najmä v možnosti naberať skúsenosti a okúsiť atmosféru podujatia, kde sa môžu stretnúť aj so športovcami z iných odvetví: „Páčilo sa mi, ako si to mladí športovci užívali. Môžu naberať skúsenosti, ktoré ich určite dokážu posunúť ďalej. Učia sa aj väčšej súdržnosti v rámci kolektívu a v neposlednom rade sa zoznámia aj s inými športovcami vo svojom veku. Určite je takéto podujatie pre nich veľkou motiváciou aj do ďalšej kariéry.“ Tá by v ideálnom prípade mohla vyústiť aj do účasti na „veľkých“ olympijských hrách. Počas tej najbližšej – v Riu de Janeiro – by mal byť vedúcim slovenskej výpravy práve Peter Korčok. Ten bral podujatie v Tbilisi aj ako akúsi prípravu na megapodujatie v budúcom roku. „Pred Riom je to určite dobrá skúsenosť. Som rád, že som mohol na takomto podujatí zastávať funkciu vedúceho výpravy. Na olympiáde v Riu bude agenda samozrejme rozsiahlejšia, celé hry sú plánované omnoho detailnejšie a každá maličkosť musí do seba pasovať. Mohol som si to ale otestovať na menšom podujatí a to je dobre,“ uzavrel svoje hodnotenie Peter Korčok.
 

Výsledky Slovákov v prvej tretine štartového poľa na XIII. EYOF v Tbilisi

ATLETIKA
chlapci, štafeta 4x100 m (10): 3. Slovensko (Adrián Baran, Jakub Benda, Simon Rigász, Marcel Žilavý) 44,29 s.
 
CESTNÁ CYKLISTIKA
chlapci, časovka na 9,6 km (100 účastníkov): 17. Matúš Štoček 13:07,005, preteky s hromadným štartom (101): 2. Matúš Štoček 1:39:58, dievčatá preteky s hromadným štartom (69): 8. Lucia Michaličková 1:18:21.
 
DŽUDO
chlapci, do 81 kg: 2. Miroslav Kopiš, dievčatá, do 44 kg: 3. Dominika Kincelová.
 
PLÁVANIE
chlapci, 100 m prsia (34 účastníkov): 9. Filip Somogyi 1:05,50, dievčatá, 100 m znak (32): 8. Barbora Tomanová 01:06,00 s., 100 m v. sp. (56): 4. Barbora Tomanová 58,43 s., 50 m v. sp. (51): 5. Barbora Tomanová 26,65 s., 200 m prsia (34): 8. Miroslava Záborská 2:41,59 (v rozplavbách 7. – 2:39,56).
 
 
Kompletné výsledky Slovákov nájdete TU.
 
DOTERAJŠÍ SLOVENSKÍ MEDAILISTI Z LETNÉHO EYOF/EYOD
I. BRUSEL (Belgicko) 1991
MEDAILY: 1 – 0 – 0
ZLATO: Martin HROMEC – tenis, dvojhra
 
II. VALKENSWAARD (Holandsko) 1993
MEDAILY: 1 – 1 – 1
ZLATO: Tomáš HALVA – atletika, oštep
STRIEBRO: Barbora ZAHNOVÁ - dvojhra
BRONZ: Dominik HRBATÝ, Barbora ZAHNOVÁ – tenis, miešaná štvorhra
 
III. BATH (Anglicko) 1995
MEDAILY: 2 – 1 – 3
ZLATO: Boris VAZOVAN – atletika, 400 m prek.
ZLATO: Miriam BOBKOVÁ – atletika, 100 m prek.
STRIEBRO: Miriam MAŠEKOVÁ – atletika, 800 m
BRONZ: DRUŽSTVO HÁDZANÁROK (Palatická, Bernátová, Glankovičová, Jursíková, Ličková, Cinová, Korecová, Kuchtová, Hrabovská, Miháliková, Múčková, Uhliarová)
BRONZ: Viktor JURÁK – plávanie, 100 m motýlik
BRONZ: Viktor JURÁK – plávanie, 200 m motýlik
 
IV. LISABON (Portugalsko) 1997
MEDAILY: 2 – 0 – 0
ZLATO: DRUŽSTVO BASKETBALISTIEK (Majkráková, Kozmonová, Borovičková, Gáborová, Klasová, Kyselová, Lásková, V. Libičová, Madajová, Mračnová, Petríková, S. Borčinová)
ZLATO: Júlia SVOBODOVÁ – plávanie, 100 m znak
 
V. ESBJERG (Dánsko) 1999
MEDAILY: 0 – 0 – 1
BRONZ: Matej JURČO – cyklistika, cestné preteky s hromadným štartom
 
VI. MURCIA (Španielsko) 2001
MEDAILY: 0 – 0 – 4
BRONZ: DRUŽSTVO BASKETBALISTIEK (Luptáková, Homolová, Michulková, Furková, Szijjártóová, Ivanová, Kupčíková, Kloudová, Gulová, Kubatová, Pavlovičová, Stantienová)
BRONZ: Tamara KOPECKÁ – atletika, 400 m
BRONZ: Jozef PELIKÁN – atletika, 800 m
BRONZ: Ján MAJDÁN – džudo, do 66 kg
 
VII. PARÍŽ (Francúzsko) 2003
MEDAILY: 2 – 0 – 1
ZLATO: DRUŽSTVO BASKETBALISTIEK (Čižmarová, Vyňuchalová, Hrabáková, Karnayová, Egedová, Kollárová, Rohová, Gatialová, Růžičková, Gazdaričová, Slotová, Čarnoká)
ZLATO: Jozef REPČÍK – atletika, 800 m
BRONZ: Michaela MARGÓCZIOVÁ – atletika, disk
 
VIII. LIGNANO (Taliansko) 2005
MEDAILY: 0 – 0 – 3
BRONZ: Katarína ČARNÁ – džudo, do 63 kg
BRONZ: Klaudia BOCZOVÁ – tenis, dvojhra
BRONZ: Andrej MARTIN, Klaudia BOCZOVÁ – tenis, miešaná štvorhra
 
IX. BELEHRAD (Srbsko) 2007
MEDAILY: 1 – 4 – 3
ZLATO: Alexandra ŠTUKOVÁ – atletika, 400 m
STRIEBRO: Roman TURČÁNI – atletika, 400 m
STRIEBRO: Katarína LISTOPADOVÁ – plávanie, 200 m pol. pret.
STRIEBRO: Barbora BALÁŽOVÁ – stolný tenis, dvojhra
STRIEBRO: Barbora BALÁŽOVÁ, Alžbeta DANOVÁ – stolný tenis, štvorhra
BRONZ: Dana ČÍŽKOVÁ – atletika, skok o žrdi
BRONZ: Jakub FIGEĽ, Alžbeta DANOVÁ – stolný tenis, miešaná štvorhra
BRONZ: Jakub FIGEĽ, Dávid KARAS - stolný tenis, štvorhra
 
X. TAMPERE (Fínsko) 2009
MEDAILY: 2 – 1 - 1
ZLATO: Tomáš KRUŽLIAK – atletika, hod kladivom
ZLATO: Arpád SZAKÁCS – džudo, do 81 kg
STRIEBRO: DRUŽSTVO HÁDZANÁROK (Medveďová, Gubíková – Mičiníková 20, Rácková, Rajnohová, Minarčíková, Szarková, Kováčiková, A. Vasilenková, Vargová, Szücsová, Holešová, V. Vasilenková)
BRONZ: Andrea KRIŠANDOVÁ – džudo, do 52 kg
 
XI. TRABZON (Turecko) 2011
MEDAILY: 0 – 0 – 1
BRONZ: Dávid ZVERKO - cyklistika, cestné preteky s hromadným štartom
 
XII. UTRECHT (Holandsko) 2013
MEDAILY: 2 – 1 – 0
ZLATO: Viktória KUŽMOVÁ – tenis, dvojhra
ZLATO: Viktória KUŽMOVÁ, TEREZA MIHÁLIKOVÁ – tenis, štvorhra
STRIEBRO: Michaela PEŠKOVÁ – atletika, 400 m cez prekážky
 
XIII. TBILISI (Gruzínsko) 2015
MEDAILY: 0 – 2 –2
STRIEBRO: Miroslav KOPIŠ – džudo, do 81 kg
STRIEBRO: Matúš ŠTOČEK – cestná cyklistika, cestné preteky s hromadným štartom
BRONZ: Dominika KINCELOVÁ - džudo, do 44 kg
BRONZ: ŠTAFETA 4x100 m (Adrián Baran, Jakub Benda, Simon Rigász, Marcel Žilavý) - atletika
Podujatia a športovci
OLOV

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque