Historické exponáty pripomínajú v SOŠM 70 rokov Slovenskej gymnastickej federácie
Históriu gymnastiky na Slovensku pripomína výstava Gymnastika – šport pre všetky športy, ktorú v piatok popoludní otvorili vo Výstavnej sieni prof. V. Černušáka v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu v Bratislave. Mimoriadna expozícia vznikla v rámci osláv 70. výročia vzniku Slovenskej gymnastickej federácie (SGF).
Súčasťou vernisáže bolo aj uvedenie do života publikácie k 70. výročiu vzniku Slovenskej gymnastickej federácie. Do sveta ju gymnastickým magnéziom vyslali prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel spoločne s dvojnásobnou olympijskou medailistkou v športovej gymnastike Mariannou Némethovou-Krajčírovou. Jeden z autorov publikácie, riaditeľ mediálneho oddelenia SOŠV Ľubomír Souček, sa stal novým čestným členom Slovenskej gymnastickej federácie.
Slovenská premiéra medailí z OH 1924 a 1928
Jedným z unikátov na výstave sú dve olympijské medaily z rokov 1924 a 1928, ktoré vybojoval Jan Koutný. Rodák z Vyškova v tom čase reprezentoval Sokol Zvolen. V meste pod Pustým hradom v medzivojnových časoch pracoval v pobočke Národnej banky a bol aj náčelníkom tamojšej sokolskej jednoty.
„Jeho medaily vystavujeme prvýkrát na Slovensku, zapožičalo nám ich Múzeum Vyškovska. V Paríži 1924 získal v preskoku koňa striebro, o štyri roky neskôr v Amsterdame bol členom strieborného družstva Československa,“ povedala autorka scenára výstavy Zdenka Letenayová.
Návštevníci výstavy si môžu pozrieť aj ďalšie zaujímavé predmety a fotografie, ktoré pripomínajú históriu slovenskej gymnastiky. Medzi exponátmi sú aj medaily z majstrovstiev sveta, ktoré získala Anna Krausová, rodená Marejková. Čerstvá deväťdesiatnička je spoludržiteľkou historicky najlepšieho individuálneho výsledku slovenskej gymnastiky na olympijských hrách. Na OH 1956 v Melbourne skončila štvrtá na kladine. K tomu bola s družstvom piata.
Gymnastika – šport pre všetky športy
Výstava pripomína aj ďalšiu legendu slovenskej športovej gymnastiky Mariannu Némethovú-Krajčírovú, ktorá tento rok oslavovala 75. narodeniny. Najúspešnejšej gymnastke slovenskej histórie, dvojnásobnej striebornej medailistke v súťaži družstiev, blahoželali k jubileu aj počas piatkovej vernisáže výstavy.
„Jozef Konečný nám na výstavu zapožičal svoju striebornú medailu z majstrovstiev Európy 1979, Janka Lichtmanová, rodená Gajdošová, zasa striebro zo svetovej univerziády 1983 v Edmontone. Predstavujeme aj rôzne veci od Barbory Mokošovej, Zuzany Sekerovej, Evy Marečkovej, skokanky na trampolíne Kataríny Prokešovej a mnohých ďalších. Dobový výstroj a náčinia pripomenú históriu modernej gymnastiky,“ vymenúvala zaujímavé predmety na výstave Zdenka Letenayová, ktorá mala od malička blízko ku gymnastickému športu. Jej mama Milada Hobzová-Nedavašková bola jednou z prvých športových gymnastiek na Slovensku a neskôr sa stala čestnou členkou Slovenskej gymnastickej federácie.
Multimediálny obsah
V Slovenskom olympijskom a športovom múzeu si budú môcť návštevníci pripomenúť úspechy slovenskej gymnastiky aj prostredníctvom videí a fotografií. Pre účely expozície vznikol dokument Stanislava Štefánika o histórii slovenskej gymnastiky. Časť videomateriálov poskytla Olympijská multimediálna knižnica Medzinárodného olympijského výboru. Vo videosekvenciách sa objaví aj výber zo 666 fotografií zo zbierok Slovenského olympijského a športového múzea.
Výstava Gymnastika – šport pre všetky športy potrvá do 5. februára. Slovenské olympijské a športové múzeum je otvorené od utorka do štvrtka pre vopred zaregistrované kolektívy a počas pondelkov, sobôt a nedieľ v čase od 12.00 do 17.00 h aj pre verejnosť.