Šport a olympizmus
3 min. čítania

SOŠV pripravil prvé pracovné stretnutie k prípravám analýzy súčasného stavu slovenského športu, pozval naň zástupcov štátu i zväzov

Slovenský olympijský a športový výbor v spolupráci s PwC i s ďalšími subjektami a inštitúciami vypracuje v nasledujúcich týždňoch analýzu súčasného stavu športu, ktorá nastaví východiská aj pre jeho budúci rozvoj. Dokument bude slúžiť celej športovej rodine a bude dôležitým podkladom pre ďalšie kroky a činnosti pri vypracovaní stratégie slovenského športu na dlhšie časové obdobie.

Prvé pracovné stretnutie k pripravovanej analýze sa uskutoční už v stredu 4. novembra, vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu online formou.

Hlavným cieľom celého projektu, ktorý bude realizovať SOŠV v súčinnosti s PwC, je zmapovanie súčasnej situácie v oblasti športu na Slovensku z rôznych hľadísk a príprava podkladov pre vypracovanie budúcej stratégie. Dôležité bude identifikovať kľúčové problémové oblasti prostredníctvom faktov a dát. Dokument by mal analyzovať stav v celom športovom ekosystéme od profesionálneho športu cez amatérsky, mládežnícky až po rekreačný. Zameria sa na športovanie obyvateľstva, športovú infraštruktúru i samotné financovanie športu. Identifikuje dopady športu na rôzne celospoločenské oblasti vrátane zdravotníctva, ekonomiky, sociálnych záležitostí i životného prostredia.

Na zapojenie sa do príprav a na úvodné pracovné stretnutie, na ktorom sa stanovia základné body tvorby a proces formovania celého dôležitého dokumentu, pozval SOŠV aj zástupcov ministerstva školstva vrátane štátneho tajomníka Ivana Husára, vládneho splnomocnenca pre mládež a šport Karola Kučeru, poslancov Národnej rady SR angažujúcich sa v športe, predstaviteľov športových zväzov, rezortných stredísk a Fondu na podporu športu. V ďalších krokoch by sa mali do projektu zapojiť zástupcovia ministerstiev financií, zdravotníctva, rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, vyšších územných celkov, mestských a obecných samospráv, ale aj športovcov, majiteľov a prevádzkovateľov športovej infraštruktúry, predstaviteľov lotériových spoločností, médií a partnerov športu.

Výsledný dokument, ktorého súčasťou by mali byť aj dobré príklady z praxe zo zahraničia, bude analytický podklad, ktorý bude kľúčový pri tvorbe dlhodobej koncepcie a stratégie športu do roku 2030. Mal by nastaviť východiská pre priority budúcich opatrení a vízie na rozvoj športu v rôznych oblastiach (legislatíva, financovanie, infraštruktúra, podpora zdravého životného štýlu, ...). Projekt bude východiskom pre ďalšiu činnosť, v rámci ktorej bude možné nastaviť dlhodobú stratégiu rozvoja športu na Slovensku a jej strategické piliere na najbližšie desaťročie.

„Dnes s inštitúciami, ktoré máme, vieme urobiť kus práce, ak sa nám podarí dať nabok to osobné. Ukončime osobné animozity a poďme pracovať,“ vyzval zainteresovaných počas septembrovej konferencie SPORT (R)EVOLUTION prezident SOŠV Anton Siekel a pokračoval: „Dnes potrebujeme začať diskusiu, ako si predstavujeme slovenský šport v roku 2030, ako a kto má na ňom participovať, čo je čia úloha. Nemalo by sa stávať, že oddelene od seba budeme prinášať závery a komunikovať ich. Z toho by aj verejnosť bola rozpačitá. Malo by sa postupovať procesne rovnako, ako keď sme vytvárali z SOŠV strechu slovenského športu. Museli sme debatovať o mnohých otázkach a hľadať odpovede. Vízie do roku 2030 by pokrývali ďaleko širší horizont, ako je jedno volebné obdobie.“

Tagy
Projekt
Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque