SOV sa prezentoval na Envirofilme, Cenu prezidenta SOV získal mladý slovenský filmár Martin Jurza
Uplynulý týždeň sa konal v Banskej Bystrici a ďalších ôsmich slovenských mestách (Banská Štiavnica, Bratislava, Košice, Kremnica, Krupina, Poltár, Skalica, Zvolen) XIX. ročník medzinárodného filmového festivalu Envirofilm. Slovenský olympijský výbor (SOV) je už piaty rok jeho spoluorganizátor.
Do tohtoročnej súťaže filmov a televíznych programov s environmentálnou problematikou bolo prihlásených celkove 189 filmových titulov z 29 krajín, čo je rekordný počet v jeho 19-ročnej histórii. Do hlavnej súťaže výberová komisia vybrala 55 filmov z 15 krajín. Premiéru mali filmy zo Saudskej Arábie a Kolumbie.
Tohto roku boli prvýkrát v histórii festivalu udelené mimoriadne až dve hlavné ceny. Jednu získal nemecký film Narastajúci odpor režisérov Bettina Borgfeld a Davida Berneta o boji malých farmárov v Paraguaji, ktorých likvidujú veľké firmy využívajúce najmodernejšie genetické inžinierstvo. Druhú prisúdila porota talianskemu filmu Mŕtvi z Alosu režiséra Daniele Atzeni o strašnej tragédii dedinky Alos na Sardínii, ktorú v roku 1964 zničila chemická továreň a o jej obyvateľovi Antóniovi Gairovi, ktorý ako jediný túto tragédiu prežil.
Cenu prezidenta SOV Františka Chmelára filmová festivalová porota udelila mladému slovenskému filmárovi Martinovi Jurzovi, ktorý iba pred rokom absolvoval banskobystrickú Akadémiu umení v študijnom odbore Filmová dokumentárna tvorba. Vo filme Mercúň (čo je starý hornoliptovský názov pre svišťa) zobrazuje namáhavú prácu dlhoročného pozorovateľa svišťov Pavla Ballu, ktorý pri svojej práci monitoringu svišťov v extrémnych podmienkach v Západných Tatrách okrem iného využíva svoje znalosti v skialpinizme a horolezectve. Často je ohrozovaný nielen pádmi lavín, extrémnym počasím, ale aj medveďmi.
Cenu prezidenta SOV odovzdal mladému nádejnému autorovi viceprezident SOV pre olympizmus Vladimír Miller. Na snímke Juraja Bobulu (hore) Vladimír Miller s Martinom Jurzom.
SOV na Envirofilme zastupovala jeho environmentálna komisia. Činnosť SOV bola prezentovaná v odbornom časopise Enviromagazín a na festivalových posteroch. Na festivalovej hromadnej cyklojazde, ktorá propagovala zdravý životný štýl a nemotorovú dopravu vo festivalových mestách, sa zúčastnilo mnoho milovníkov cykloturistiky a aktívnych športovcov. V Banskej Bystrici a v Košiciach cyklojazdu podporili a medzi účastníkov zavítali olympionici z mestských olympijských klubov. Na snímke zástupcovia Olympijského klubu Košice – zľava František Králka, olympionik a predseda OK Košice Miroslav Luberda, Marián Kafka a Tomáš Čech.