Športové aktuality
6 min. čítania

Strelkyňa Veronika Sýkorová vníma účasť pod piatimi kruhmi ako odmenu za výkony, odklad OH chce využiť na zlepšovanie

Foto
TASR/Michal Svítok

Športová strelkyňa v disciplíne skeet Veronika Sýkorová si mohla vďaka štipendiu Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV) dovoliť viac výjazdov do zahraničia. Rada by sa kvalifikovala na OH v Tokiu, miestenku si ešte môže vybojovať na budúci rok na majstrovstvách Európy v chorvátskom Osijeku. Možný štart pod piatimi kruhmi by pre ňu znamenal odmenu za dosiahnuté výkony.

Strelkyňa Veronika Sýkorová sa narodila 21. 12. 1994 v Nových Zámkoch. So skeetom začala ako 13-ročná vďaka otcovi, ktorý je poľovník. V tímovej súťaži sa stala majsterkou Európy v slovinskom Maribore 2015 a v talianskom Lonate 2018. Na juniorských majstrovstvách Európy získala striebro v maďarskej Sarlóspuszte 2014 a bronz v cyperskej Larnake 2012. Slovensko reprezentovala aj na II. európskych hrách v bieloruskom Minsku 2019, kde skončila na ôsmej priečke – tesne pred našou štvornásobnou majsterkou Európy a bronzovou medailistkou z OH 2012 v tejto disciplíne Dankou Bartekovou, ktorá olympijskú miestenku vybojovala už na MS 2018. Je členka ŠKP Trnava a trénuje ju Marek Sýkora.

Na strelnicu ju priviedol otec – poľovník, postupne sa jej začalo dariť

K športovej streľbe sa dostala prostredníctvom otca, ktorý sa venoval poľovníctvu. „Chodieval na vidiecke súťaže. Odmalička som vyrastala s atmosférou strelnice. Keď som mala trinásť rokov, otec išiel s kamarátmi na strelnicu. Povedala som mu, že idem s nimi. Odvtedy ma to chytilo a stále drží.“

Postupne prišli aj úspechy. „Jeden z najväčších je úplne prvá medaila. Takisto ide o prvý cenný kov na vrcholnom podujatí, ktorý sme s dievčatami získali v tímovej súťaži na majstrovstvách Európy v Maribore 2015. Bol to môj premiérový európsky šampionát medzi ženami.“

Okrem toho si pripísala ďalšie významné výsledky. „Potom by som spomenula aj zlato z akademických majstrovstiev sveta v poľskom meste Bydhošť 2016. Vážim si aj ôsme miesto z minuloročných Európskych hier v Minsku.“

Štipendium OS MOV jej rozšírilo tréningové i súťažné možnosti

Vďaka štipendiu Olympijskej solidarity MOV si mohla dovoliť viac, keďže mohla štartovať na každých kvalifikačných pretekoch. „V opačnom prípade by som sa na nich pravdepodobne nemohla zúčastniť. Keď som ešte nebola členka Top tímu, štipendium mi pomohlo v tom, že som si tieto štarty mohla zaplatiť.“

Mohla si zabezpečiť aj zahraničné sústredenia. „Počas zimy, keď máme vonku -5 až -10 stupňov Celzia, je u nás problém strieľať. Mohla som vycestovať do zahraničia a moja príprava sa tak mohla začať skôr, ako bez štipendia.“

Okrem zaradenia medzi štipendistov OS MOV bola po vlaňajších Európskych hrách v Minsku začlenená takisto do Top tímu. „Veľmi mi pomáha zväz, keďže nie som zaradená v Športovom centre polície ani vo Vojenskom športovom centre Dukla.“

Foto
TASR/Jakub Kotian

Účasť na olympijských hrách ako odmena

Posledné kvalifikačné preteky na olympijské hry v Tokiu mali mať skeetarky v máji v rámci majstrovstiev Európy, no zrušili ich kvôli ochoreniu Covid-19. „Potom mali byť posunuté na september, no napokon ich zase zrušili. Uskutočnia sa až na budúci rok v chorvátskom Osijeku , pričom pôjde o záverečné kvalifikačné podujatie. Tam sa ukáže, či budem cestovať na olympijské hry alebo nie.“

Japonsko ešte nenavštívila a skúsenosť z obrovského podujatia v znamení piatich kruhov tiež ešte nemá. V minulosti v skeete mohla na OH štartovať len jedna pretekárka z jednej krajiny, ale v Tokiu tam v prípade vybojovania miestenky môžu štartovať až dve. Takže motivácia pridať sa k Danke Bartekovej je veľká. „Každý športovec chce ísť na olympijské hry. Človek sa tam dostane vďaka úsiliu, ktoré musel vynaložiť v kvalifikácii. Môže sa tam stretnúť práve so športovcami, ktorí obetovali pre šport všetko. To, že tam môže súťažiť a porovnávať sa s tými najlepšími, dostane v podstate ako odmenu.“

Podobne ako sa vyjadril vodný slalomár Jakub Grigar, aj rodáčka z Nových Zámkov bude môcť vzhľadom na odklad olympijských hier venovať viac času príprave. „Ja som sa tomu trošku aj potešila. Mám viac času trénovať, zlepšovať sa a trénovať na kvalifikáciu, ktorá sa bude konať na budúci rok.“

Súťažiť bude na Slovensku a v Česku

Najbližšie strelcov v disciplíne skeet čakajú slovenské preteky alebo podujatia v Česku. „Čo sa týka medzinárodných súťaží, máme všetko zrušené. Ide o Svetové poháre a majstrovstvá Európy. V podstate sa budem pohybovať iba na Slovensku a v Česku.

Pre istotu s trénerom nepôjdu do vzdialenejšieho zahraničia, kde by mohli mať obavy o svoje zdravie. „Netreba si to pripúšťať, ale radšej sa uskromníme. Aj v Česku je veľká konkurencia, takže sa dá s kým porovnávať.“

Olympijská solidarita Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV) je inštitúcia, prostredníctvom ktorej MOV podporuje množstvo olympijských projektov na celom svete, aj jednotlivé národné olympijské výbory a ich vlastné projekty. Celý chod OS MOV, aj ňou prideľované granty, sa financuje z podielov predaja vysielacích práv z olympijských hier.

Jeden z hlavných grantových programov OS MOV je olympijské štipendium pre športovcov – kandidátov štartu na OH, resp. na ZOH. Neustály nárast cien vysielacích práv z OH/ZOH sa prejavuje v raste výšky štipendií v každom štvorročnom období olympijského cyklu. V porovnaní so štipendijným programom OS MOV pred OH 2016 v Riu de Janeiro došlo smerom k OH 2020 v Tokiu k výraznému navýšeniu celkovej výšky podpory – z predchádzajúcej úhrnnej sumy 177 037 USD na 257 400 USD.

Na Slovensku poberá štipendium k OH v Tokiu 13 športovcov

Smerom k OH v Tokiu toto štipendium poberá 13 slovenských športovcov. V porovnaní s minulosťou sa štipendijný program OS MOV rozšíril o celý jeden rok, takže všetci 13 naši športovci na hradenie nákladov spojených s ich športovou prípravou počas 36 mesiacov každý mesiac poberajú v priemere 650 dolárov (USD). Zo štipendia si môžu hradiť náklady na prenájom športoviska, mzdu trénera, lekárske prehliadky a vyšetrenia, cestovné a úrazové poistenie, ubytovacie a stravovacie náklady, aj vreckové. Pochopiteľne, náklady musia vydokladovať a za štyri mesiace predložiť ich vyúčtovanie. Nad uvedený rámec môžu športovci čerpať ešte grant až do výšky 4.545 USD na hlavu na hradenie účasti na kvalifikačných súťažiach na OH. Držiteľ štipendijného grantu OS MOV o štipendium príde vo chvíli, keď bude jasné, že už nemá ani teoretickú šancu kvalifikovať sa na OH 2020.

Podujatia a športovci
OLOV
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque