Štvrtok na Kuchajde patril vodákom: Jana Dukátová si na Olympijskom festivale splnila sen
Už takmer týždeň je jazero Kuchajda v Bratislave centrom Olympijského festivalu. Až do 11. augusta majú návštevníci možnosť na vlastnej koži zažiť viac ako 20 rôznych športov. Okrem športových zážitkov ich čaká bohatý kultúrny program vrátane živých koncertov slovenských hudobníkov. Atmosféra je tu naozaj olympijská aj vďaka priamym prenosom z olympijských hier v Paríži a autogramiádam s olympionikmi v TIPOS zóne.
Na vode
Štvrtok bol venovaný vodnému slalom so zástupcami Slovenskej kanoistiky. Počas celého festivalu môžu malí aj veľkí zažiť, aké je to sedieť v kajaku. „Festival bol pre mňa vysnívaná vec. Roky som to sledovala u našich susedov v Česku. Videla som festival počas olympijských hier v Tokiu, no teraz je to konečne pri vode a môže sa tu zúčastniť aj vodný slalom. Už od zimy sme sa tešili a pripravovali sme veci, aby sme ľudí dostali na vodu. Chceli sme, aby si mohli vyskúšať tento úspešný slovenský šport, ktorý by si za iných okolností možno nevyskúšali,“ prezradila bývalá vodná slalomárka Janka Dukátová, ktorá nás reprezentovala na olympijských hrách v Londýne a Riu.
Okrem jazdy na kajaku a slalomu priamo na jazere je pre deti pripravený zmenšený model kanála, kde si môžu skúsiť premiestňovať prekážky a meniť prúdy. „Niekedy majú rodičia väčší strach ako deti. Každé dieťa aj dospelý dostane vestu. Máme detské kajaky aj kajaky pre dospelých, ktoré majú vynikajúci nosnosť. Sú to lode na kajakcross, ktoré je možné vidieť aj na olympijských hrách v Paríži. Tieto lode sú vyrábané sériovo a aj preto sú dostupnejšie ako lode na klasický slalom. Aj takto sme chceli odprezentovať, že vďaka kajakcrossu sa ľudia ľahšie dostanú aj k nášmu športu,“ vysvetlila a dodala, že ako dieťa, by na festivale vyskúšala všetky pripravené športy.
Olympijský festival prinášajú exkluzívny partner TIPOS, generálni partneri 4F a VEOLIA, hlavní partneri ALLIANZ, SEPS - Slovenská elektrizačná prenosová sústava, partneri KAUFLAND, STRABAG s.r.o., SAMSUNG a ACROSS.
Nezabudnuteľná kariéra
O svojej kariére porozprávala aj priamo na pódiu. „Odjakživa som robila to, čo ma bavilo a napĺňalo, nikdy som nemala pocit, že je to mojím zamestnaním. Neplánovala som byť profesionálnou športovkyňou, iba som robila to, čo ma baví a ostatné sa vyplynulo časom,“ priznala počas rozhovoru na Kuchajde a dodala, že mala šťastie na ľudí v jej okolí, ktorí ju, na čele s jej rodičmi a trénermi, podporovali.
„Najpamätnejším momentom mojej kariéry je výhra na majstrovstvách sveta. Mala som vtedy 23 rokov, bola to moja asi štvrtá sezóna v seniorskej kategórii. Vtedy som prekvapila nielen seba, ale aj ľudí v mojom okolí a dokázala som si, že môžem byť najlepšia na svete,“ zaspomínala si a vrátila sa aj k náročnejšiemu obdobiu, ktoré musela ako športovkyňa ustáť.
„ Ak by som si spomenula aj na náročnejšie momenty, tak to bolo určite obdobie prípravy na olympijské hry v Londýne 2012. Vtedy prišli veľké zdravotné problémy a všetko, čo som dovtedy mala vybudované, bolo preč. To bola etapa, kedy som na olympiádu prichádza ako absolútny favorit, no ja som sama vedela, že moje telo ma nepustí do ničoho, na čo som bola zvyknutá. Bolo to veľmi frustrujúce a ťažké obdobie,“ priznala.
Po skončení kariéry sa rozhodla venovať masážam a kinezioterapii, o ktoré sa začala zaujímať práve kvôli zdravotným problémom, ktoré ju počas kariéry neobišli. Teraz pracuje s mladými športovcami aj s verejnosťou.
Budúcnosť vodného slalomu
Ako ale vidí budúcnosť najúspešnejšieho slovenského olympijského športu? „Od prvej medaily Michala Martikána v Atlante sa vodný slalom z každých olympijských hier vrátil s medailou a vďaka Matejovi Beňušovi táto šnúra pokračuje ďalej. Aj keď sa pozeráme na výsledky nášho športu a to nielen olympijské, sú tam lepšie aj horšie roky. Posledné roky to môže vyzerať, že ideme do úzadia. Potrebujeme zapracovať na mládeži, ktorá nás bude reprezentovať za štyri alebo osem rokov. Sú to športovci, ktorí teraz potrebujú povzbudiť, aby sme udržali túto šnúru aj v Los Angeles a ďalej,“ povedala dvojnásobná olympionička.
Na Kuchajde návštevníci sledovali aj výkon Jakuba Grigara vo finále K1. Všetkým športovcom, ktorí bojujú v Paríži o čo najlepšie umiestnenia odkázala, aby si zachovali chladnú hlavu, aby mohli predviesť to, na čo trénovali. "To je najväčším zadosťučinením, keď na tom najdôležitejšom podujatí roka, niekedy kariéry, predvedie to, na čo skutočne má aj na tom tréningu," dodalal