Športové aktuality
7 min. čítania

Talentovaný snoubordista Samuel Jaroš sa v Pekingu už predstavil, na ZOH by chcel podať čo najlepší výkon

Foto
TASR/Martin Baumann

Talentovaný snoubordista Samuel Jaroš získal pred dvomi rokmi striebro v disciplíne slopestyle na juniorských majstrovstvách sveta vo švédskom Kläppene. Mladý Bratislavčan sa momentálne pripravuje na záverečné preteky Svetového pohára vo švajčiarskej Silvaplane. Po nich už bude nasledovať príprava na olympijskú sezónu, ktorej vrcholom budú zimné olympijské hry v čínskom Pekingu. Na nich by rád štartoval aj Samo, k čomu mu okrem iného pomáha štipendium Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijské výboru (OS MOV).

Samuel Jaroš sa narodil 3. júna 2001 v Bratislave. So snoubordingom začal vďaka otcovi, keď mal štyri roky. Výrazné výsledky si pripisuje už v mladom veku. Na juniorských majstrovstvách sveta 2019 vo švédskom Kläppene získal v disciplíne slopestyle striebornú medailu. V kvalitnej mužskej konkurencii sa už dokázal dostať medzi dvadsať najlepších v pretekoch Svetového pohára. Jaroš sa pripravuje pod taktovkou Mateja Matysa v rámci Športového centra polície.

K snoubordingu sa dostal ako štvorročný. „Môj otec sa tomuto športu venoval rekreačne. Keď som mal osem rokov, vstúpil som do freestylového klubu v Bratislave. Posúval som sa tam po športovej stránke veľmi rýchlo aj v porovnaní s ostatnými rovesníkmi.“ Na základe toho zvolili individuálny prístup. „Pripravoval som sa pod rôznymi koučmi. Napokon som sa dostal k Matejovi Matysovi, pod vedením ktorého trénujem od 12 rokov. Vtedy sa v podstate začala moja profesionálna kariéra.“

Za svoj doteraz najväčší úspech považuje striebro v disciplíne slopestyle z juniorských majstrovstiev sveta vo švédskom Kläppene 2019. „Bolo to veľmi náročné preteky aj vzhľadom na počasie a podmienky, ktoré tam panovali. Na pretekoch Svetového pohára v novozélandskej Cardrone som pred vyše dvomi rokmi v disciplíne big air obsadil 17. priečku.“

Štipendium pomáha v napredovaní, môže sa spoľahnúť aj na ďalšie formy podpory

Štipendium Olympijskej solidarity MOV využíva na prípravu. „Tá pozostáva z viacerých častí. Cestujem po celom svete. Trénujeme prevažne v zahraničí. Snažím sa tieto prostriedky vynaložiť čo najúčelnejšie, aby som sa mohol posúvať ďalej v mojej kariére.“

Elitný športovec sa nezaobíde bez sponzorov. „Vďaka mojim výsledkom mám relatívne kvalitne zabezpečené financie na tento i budúci rok zo strany štátu. Disponujem aj finančnými prostriedkami zo zväzu a z Top tímu. Dostávam tiež veľkú podporu od Športového centra polície, ktorú si veľmi vážim.“

V Pekingu už súťažil, na ZOH by chcel predviesť maximum

V minulej sezóne sa Samo zúčastnil na predolympijských testovacích pretekoch priamo v Pekingu. „S ďalšími snoubordistami sme sa predstavili v disciplíne big air. Bývali sme v olympijskej dedine. Vyskúšali sme si, aké to je súťažiť v Číne. Mohol som okúsiť nielen športoviská, ale aj čínsku kultúru. Pre mňa to bolo niečo nové a veľmi zaujímavé.“

Rampa pre big air sa nachádza v industriálnej zóne Pekingu. Starú opustenú továreň prerobili na olympijský park. „Postavili tam obrovskú konštrukciu. Išlo o skok, ktorý bol výborne dizajnovo zrealizovaný. Z technickej stránky mi skutočne „sedel“. Dajú sa na ňom vymyslieť zaujímavé triky. Jazdilo sa mi tam veľmi dobre. Teším sa na zimné olympijské hry, ktoré sa tam budú konať na budúci rok. Bude to určite veľmi atraktívne pre divákov.“

Účasť na zimných olympijských hrách znamená vrchol kariéry pre každého profesionálneho športovca. „Nechcem sa tam len dostať, ale chcem podať aj čo najlepšie výkony. Pokiaľ by to aj nestačilo na „bedňu“, tak stále chcem byť spokojný s tým, čo tam predvediem.“

Pandémia nového koronavírusu zasiahla aj snoubording

Koronakríza talentovaného pretekára ovplyvnilo tak ako každého iného človeka. „Vďaka podmienkam, ktoré mám vytvorené, som však mohol trénovať aj v zahraničí. Zrušilo sa nám veľa pretekov, ale stále sa našla za nich nejaká náhrada.“

Rodák z Bratislavy má za sebou trojo pretekov Svetového pohára a majstrovstvá sveta vo freestylovom snoubordingu v americkom Aspene. „Na konci sezóny „dobiehame“ zameškané. Začala sa nám aj kvalifikácia na ZOH v Pekingu. Museli sme mať aj „ostré“ preteky, ktoré sa počítajú do kvalifikačného renkingu.“

So sezónou je spokojný, stále sa chce zlepšovať

Doterajší priebeh sezóny hodnotí veľmi kladne. „Výsledkovo som spokojný. Skončil som na 20. mieste v slopestyle na majstrovstvách sveta vo veľmi náročnej konkurencii vzhľadom na olympijskú kvalifikáciu. Na pretekoch Svetového pohára vo švajčiarskom Laaxe som sa dostal z kvalifikácie do semifinále v rovnakej disciplíne.“

Stále sa chce posúvať a zlepšovať. „Snažím sa na tom pracovať. Strávil som veľa dní na snehu bez zranení. Mohol som sa zlepšovať v rôznych oblastiach v rámci môjho športu z mentálnej i fyzickej stránky.“

Po záverečných pretekoch sezóny bude nasledovať príprava na novú

Momentálne sa stále ešte len 19-ročný snoubordista pripravuje na záverečné preteky sezóny Svetového pohára vo švajčiarskej Silvaplane. „Už sa tu uskutočnili dva tréningové dni. Čakáme na nedeľné kvalifikačné jazdy a finále. Teším sa na to.“

Po tomto zápolení sa už bude sústrediť na ďalšiu métu, ktorou je príprava na olympijský ročník. „Budem sa pripravovať na ďalšiu sezónu, ktorá bude podľa mňa opäť veľmi náročná. Cestovanie počas koronakrízy nie je jednoduché. Preteky by sa však s najväčšiu pravdepodobnosťou mali uskutočniť.“

Na sezónu s vrcholom na ZOH v Pekingu chce byť pripravený čo najlepšie. „Budem jazdiť na ľadovcoch. Čakajú ma aj tréningy v posilňovni. Pripravovať sa budem aj na nafukovacích „bagoch“ (vakoch). Sústredíme sa na najbližšiu budúcnosť.“

O Olympijskej solidarite MOV

Olympijská solidarita Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV) je inštitúcia, prostredníctvom ktorej MOV podporuje množstvo olympijských projektov na celom svete, aj jednotlivé národné olympijské výbory a ich vlastné projekty. Celý chod OS MOV, aj ňou prideľované granty, sa financuje z podielov z predaja vysielacích práv z olympijských hier.

Jeden z hlavných grantových programov OS MOV je olympijské štipendium pre športovcov – kandidátov štartu na OH, resp. na ZOH. Neustály nárast cien vysielacích práv z OH/ZOH sa prejavuje v raste výšky štipendií v každom štvorročnom období olympijského cyklu. Napríklad v porovnaní so štipendijným programom OS MOV pred OH 2016 v Riu de Janeiro došlo smerom k OH 2020 v Tokiu k výraznému navýšeniu celkovej výšky podpory – z predchádzajúcej úhrnnej sumy 177 037 USD na 257 400 USD.

Na Slovensku poberá štipendium k ZOH v Pekingu 11 športovcov

Smerom k ZOH v Pekingu toto štipendium poberá 11 slovenských športovcov. Štipendijný program OS MOV trvá 24 mesiacov, pričom všetci 11 naši športovci na hradenie nákladov spojených s ich prípravou poberajú v priemere 650 dolárov (USD) mesačne. Zo štipendia si môžu hradiť náklady na prenájom športoviska, mzdu trénera, lekárske prehliadky a vyšetrenia, cestovné a úrazové poistenie, ubytovacie a stravovacie náklady, aj vreckové. Pochopiteľne, náklady musia vydokladovať a raz za štyri mesiace predložiť vyúčtovanie. Nad uvedený rámec môžu športovci čerpať ešte grant až do výšky 4 545 USD na hlavu na hradenie účasti na kvalifikačných súťažiach na ZOH. Držiteľ štipendijného grantu OS MOV o štipendium príde vo chvíli, keď bude jasné, že už nemá ani teoretickú šancu kvalifikovať sa na zimné olympijské hry 2022.

Podporu od Olympijskej solidarity MOV dostávajú zjazdári Rebeka Jančová, Soňa Moravčíková a Andreas Žampa, snoubordista Samuel Jaroš, sánkari Tomáš Vaverčák a Matej Zmij, biatlonisti Tomáš Sklenárik a Veronika Machyniaková, bežec na lyžiach Ján Koristek, krasokorčuliarka Nicole Rajičová a rýchlokorčuliarka na krátkej dráhe Petra Rusnáková.

Podujatia a športovci
Šport
Miláno Cortina 2026

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia