Športové aktuality
Minsk
12 min. čítania

Tretí deň Európskych hier v Minsku: Volko druhý na 100 m, pištoliar Tužinský štvrtý, trapisti Rehák Štefečeková šiesta a Varga siedmy!

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Družstvo slovenských atlétov pred súťažou miešaných tímov v novom formáte DNA.
Foto
Vladimír Gubrický, SAZ
Členovia slovenskej miešanej štafety na 4x400 m (zľava) Šimon Bujna, Daniela Ledecká, Alexandra Štuková a Martin Kučera.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

(Pre olympic.sk píše hlavný tlačový atašé slovenskej výpravy) – V tretí deň II. Európskych hier v Minsku bolo na ôsmich športoviskách v akcii až 36 slovenských športovcov, z toho 18 členov družstva atlétov, ktoré vstúpilo do nového formátu atletických súťaží so skratkou DNA (Dynamic New Athletics). V nej štartuje spolu 24 miešaných tímov, ktoré boli v úvodný deň rozdelené do štyroch blokov po šesť.

Tím Slovenska vyžrebovali do úplne prvého bloku A, v rámci ktorého sa začalo súťažiť na pravé poludnie. Slováci obsadili v tomto bloku so 49 bodmi 4. miesto za reprezentáciami Nemecka, Maďarska a Grécka. Do semifinále postúpilo priamo Nemecko, Maďarsko malo nádej na postup z 2. miesta (najlepšie dva tímy z druhých miest zo štyroch súbojov). Slovensko bude bojovať o jedno z ďalších šiestich semifinálových miest 25. júna v jednom z troch 6-členných štvrťfinále, pričom z každého postúpia po dve najlepšie družstvá.

Jana Velďáková bola v prvom bloku DNA najlepšia v súťaži diaľkárok.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

Zo Slovákov si v prvom bloku víťazstvá vybojovali Ján Volko v behu na 100 m (zabehol svoje tohtoročné maximum 10,38 s) a Jana Velďáková v skoku do diaľky (608). Štafeta na 4x400 m mix v zložení Martin Kučera, Alexandra Štuková, Daniela Ledecká, Šimon Bujna skončila druhá (3:22,65 min). O Volkovom účinkovaní bližšie informujeme v inom texte.

Okrem medailí za tímovú súťaž, ktorá vyvrcholí až vo štvrtok 27. júna, sa už v nedeľu večer rozhodovalo o medailistoch za 9 všetkých individuálnych disciplín. Poradie sa vypočítavalo z výsledkov zápolenia v štyroch samostatných blokoch, kde v každom štartovalo po šesť tímov (spolu v Minsku súťaží 24 tímov). Pre Jána Volka jeho poludňajší výkon napokon znamenal zisk striebornej medaily! Prevezme si ju v pondelok v hlavnej mestskej fanzóne Európskych hier. Predstihol ho iba Portugalec Carlos Nascimento o tri stotiny sekundy - s časom 10,35 s. Bronz si vybojoval turecký reprezentant Jak Ali Harvey za 10,42 s.

Športová streľba: Rehák Štefečeková v trape do finále, Tužinský vo vzduchovej pištoli štvrtý

Vo vzduchovej pištoli na 10 m vlajkonosič slovenskej výpravy na otváracom ceremoniáli Juraj Tužinský postúpil do finále z druhého miesta (583 bodov) z 36 účastníkov. Vo finále skúsený obhajca bronzu z I. európskych hier v Baku 2015 dlho viedol, ale napokon obsadil štvrté miesto. O jeho účinkovaní bližšie informujeme v inom texte. V rovnakej ženskej disciplíne mladá Martina Maršálková obsadila v kvalifikácii medzi 37 účastníčkami 32. miesto s 553 bodmi, víťazná Poľka Klaudia Bresová dosiahla 578 bodov.

Obhajca striebra v trape Erik Varga skončil v Minsku siedmy.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

V trape žien Zuzana Rehák Štefečeková postúpila do popoludňajšieho finále trapu zo 6. miesta s výkonom 107 bodov (najlepšia Španielka Galvezová zostrelila 114 „holubov“. Ďalšia Slovenka Jana Špotáková obsadila 21. miesto (100). Vo finále Rehák Štefečeková vypadla ako prvá, takže so 16 zásahmi obsadila 6. miesto. Vo finálovom európskom rekorde 46 bodov triumfovala Talianka Silvana Stancová. Pre našu úradujúcu majsterku sveta v trape i v mix trape a dvojnásobnú striebornú olympijskú medailistku sú Európske hry v Minsku vzhľadom na šiesty mesiac tehotenstva poslednou súťažou pred pôrodom. Na EH ju ešte čaká súťaž v mix trape, v ktorej spolu s Erikom Vargom obhajujú zlato z EH 2015 v Baku.

Zuzana Rehák Štefečeková odchádzala z finálovej strelnice trapistiek ako prvá, obsadila šieste miesto.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

V trape mužov obhajcovi striebra z EH 2015 v Baku Erikovi Vargovi tesne ušiel postup do 6-členného finále. V kvalifikácii obsadil v konkurencii 32 trapistov siedme miesto, keď trafil v piatich položkách 118 asfaltových holubov (25-22-23-25-23). O finále zabojoval v rozstrele, ale v konkurencii Rusa Alipova a Brita Headinga neuspel. Druhý slovenský reprezentant Marián Kovačócy obsadil v kvalifikácii 12. miesto so ziskom 115 bodov. Najlepší výkon v kvalifikácii dosiahol Čech Jiří Lipták – 123 bodov zo 125 možných. Vo finále triumfoval ďalší Čech David Kostelecký, inak švagor našej strelkyne Danky Bartekovej.

Stolný tenis: Pištej s Balážovou do štvrťfinále mixu, vo dvojhre obaja vypadli, ale Wang postúpil do osemifinále

Radosť dvojice Barbora Balážová, Ľubomír Pištej z víťazstva z 1. kole mixu na Európskych hrách 2019 v Minsku.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Prvý nasadený slovenský stolnotenisový pár Ľubomír Pištej, Barbora Balážová v 1. kole mixu zdolal luxemburský pár Luka Mladenovic, Lian Ni-sia 3:0 (9, 6, 15) a postúpil do najlepšej osmičky. Na druhej strane stola proti nim hrala už 56-ročná Lian, ktorá v čínskych farbách v minulosti získala titul majsterky sveta v mixe aj v družstvách a napriek vysokému športovému veku je aktuálne 14. hráčka európskeho rebríčka. Číňanka sa vyznačuje úplne atypickou hrou – hrá tesne za stolom a loptičku vracia okamžite, čo väčšine súperov robí veľké problémy. Favorizovaný slovenský pár však po pomalšom úvode (prehrávali 1:6) súperom nedal šancu a prednosť Lian eliminoval.

Jedenásta nasadená Barbora Balážová, ktorá mala v prvých dvoch kolách ženskej dvojhry voľný žreb, hrala v 3. kole proti švédskej obranárke Linde Bergströmovej (nasadená ako číslo 26) a podľahla jej 0:4 (-11, -9, -8, -11). Slovenka, ktorá inak dokáže preraziť takmer každú obranu, absolútne nezvládla závery setov. Tri prehrala o dve loptičky, jeden o tri. Keby nerobila zbytočné chyby, mohol byť výsledok opačný... Slovenskú hráčku hneď po zápase vybrali na dopingovú kontrolu.

Wang Jang postúpil do osemfinále dvojhry.
Foto
TASR/Michal Svítok

Ľubomír Pištej (22. nasadený) v 3. kole mužskej štvorhry s Portugalcom Marcosom Freitasom (11. nasadený) prehral 1:4 (8, -6, -8, -8, -7). V úvodnom sete favorizovaného súpera prekvapil prívalom forhendových topspinov a zatlačil ho do defenzívy. V ďalšej časti hry však jeho súper zmenil taktiku a dostal nášho reprezentanta do výmien, v ktorých dominoval. Využíval najmä účinný servis a to nakoniec rozhodlo. Tréner Jaromír Truksa to zhodnotil stručne: „Ľubo mu nevedel prijať podanie, a to Portugalca posmelilo. Teraz sa v Minsku sústredíme už iba na mix, čo je naša priorita”.

Takisto v 3. kole si ďalší slovenský reprezentant Wang Jang (18. nasadený) si proti ďalšiemu Portugalcovi Tiagovi Apoloniovi veril oveľa viac, veď s ním aj má vysoko pozitívnu bilanciu. Hral opäť svoju precíznu obranu, ale každé malé zaváhanie súpera trestal vzápätí tvrdým útokom. Vyhral 4:1 (9, -7, 7, 6, 8). Postup 24-ročného rodáka z Číny, už dlho žijúceho na Slovensku, do osemfinále je zaslúžený a Wang verí, že v Minsku ešte nekončí... V osemfinále ho však v pondelok čaká štvrtý nasadený Slovinec Bojan Tokič.

Cestná cyklistika: Slovák Čully bol veľkú väčšinu pretekov v trojčlennom úniku

Náš cyklistický tím pred štartom pretekov.
Foto
SZC

V uliciach Minska od pravého poludnia súťažili cestných pretekoch na 180 km cyklisti. Krátko po štarte sa zo 135-členného odtrhla dvojica – Bielorus Samoilau a Luxemburčan Petelin, ktorú zakrátko dostihol mladý Slovák Ján Andrej Čully. Toto trio bolo v popredí počas desiatich z celkového počtu 12 okruhov, pričom si vypracovalo náskok až viac než šesť minút!

Jeden z trojice hrdinov pretekov, Slovák Ján Andrej Čully.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

Dve kolá pred koncom však pelotón hrdinov pretekov dostihol. Krátko pred záverom unikol Talian Davide Ballerini, ktorý napokon triumfoval so 16-sekundovým náskokom pred triom prenasledovateľov. Z pätice Slovákov 35. Matúš Štoček, 48. Patrik Tybor, 57. Marek Čanecký prišli vo veľkej skupine s odstupom 54 sekúd, Juraj Bellan na 83. mieste stratil 4:14 min a Ján Andrej Čully, ktorému po dlhom úniku v závere došli sily, prešiel métou na 103. mieste s odstupom 11,23 min.

Boxer Csemez do štvrťfinále, telegraficky o účinkovaní ďalších Slovákov

Historicky prvá reprezentantka Slovenska v sambe Sylvia Reviláková (v modrom) v súboji so Španielkou Diazovou Vidalovou.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

V neolympijskom športe sambo (toto bojové umenie je v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu veľmi populárne) v Športovom paláci v kategórii do 52 kg súťažilo len osem žien, takže sa bojovalo hneď vo štvrťfinále. Najstaršia športovkyňa v slovenskej výprave, 43-ročná Sylvia Reviláková, podľahla Španielke Irene Diazovej Vidalovej 0:8. V následnej repasáži o postup do zápasov o bronz nedokončila súboj s Paulinou Eshanuovou z Moldavska.

Boxer Michal Takács (v modrom drese) podľahol v 1. kole Írovi McGivernovi.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

Slovenský džudista Filip Štancel, ktorý mal v 1. kole voľný žreb, prehral v boji o postup do šestnástky v kategórii do 81 kg s Nemcom Alexandrom Wieczerczakom na ippon. Duel sa skončil 44 sekúnd pred vypršaním časového limitu. Nemec Slováka do opráv nepotiahol.

Andrej Csemez s trénerom Tomim "Kidom" Kovácsom.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

V Športovom paláci Uručie sa večer z dvojice slovenských boxerov najprv v boji o postup do osemfinále kategórie do 64 kg predstavil Michal Takács, ktorý Írovi Jamesovi McGivernovi podľahol 0:5. Svoje účinkovanie v Minsku tak ukončil ako štvrtý zo šestice našich boxerov už po prvom zápase.

V boji o postup do štvrťfinále v kategórii do 75 kg ďalší náš borec Andrej Csemez zdolal Moldavca Carapcevschiho 3:2. Náš víťaz vlaňajších otvorených majstrovstiev Európskej únie sa po druhom vyhranom dueli za dva dni prebojoval už medzi najlepšiu osmičku. V utorňajšom štvrťfinále nastúpi proti Španielovi Miguelovi Cuadradovi Entrenovi.

Sumár výsledkov Slovákov počas tretieho dňa EH

SAMBO

Ženy, do 52 kg (8 účastníčok) - štvrťfinále: Sylvia Reviláková (SR) – Diazová Vidalová (Špan.) 0:8, v repasáži o postup do zápasov o bronz Reviláková nedokončila súboj s Eshanuovou (Mold.).

DŽUDO

Muži - do 81 kg (38), 2. kolo: Filip Štancel (SR) – Wieczerczak (Nem.) 0:10 (ippon).

ŠPORTOVÁ STREĽBA

Muži - vzduchová pištoľ na 10 m (36): 1. Černousov (Rus.) 241,4 b, 2. Omeľčuk (Ukr.) 39,6, 3. Strautmanis (Lot.) 219,3, 4. Juraj Tužinský (SR) 198,5 (v kvalifikácii 2. – 583), trap (32): 1. Kostelecký (ČR) 44, 2. Grazini (Tal.) 42, 3. Heading (V.Brit.) 34, ... v kvalifikácii 7. Erik Varga 118, 12. Marián Kovačócy (obaja SR) 115.

Ženy - vzduchová pištoľ na 10 m (37): 1. Arunovičová (Srb.) 241,2 b, 2. Korakakiová (Gréc.) 238,9, 3. Bonevová (Bul.) 218,1, ... v kvalifikácii 32. Martina Maršálková (SR) 553, trap (29): 1. Stancová 46 (európsky finálový rekord), 2. Rossiová (obe Tal.) 44, 3. Galvezová (Špan.) 34, 6. Zuzana Rehák Štefečeková (SR) 16 (v kvalifikácii 6. – 107), ... v kvalifikácii 21. Jana Špotáková (SR) 100.

ATLETIKA

Konečné poradie v jednotlivých individuálnych disciplínach (v každej 24 zúčastnených) - muži, 100 m: 1. Nascimento (Portug.) 10,35 s, 2. Ján Volko (SR) 10,38, 3. Harvey (Tur.) 10,42, 110 m prek.: 1. Fofana (Tal.) 13,60 s, 2. Parachonka (Biel.) 13,68, 3. Douvalidis Riks (Gréc.) 13,72, výška: 1. Nedasekau (Biel.) 227 cm, 2. Ivaňuk (Rus.) 226, 3. Bondarenko (Ukr.) 221, ženy - 100 m: 1. Mihalinecová (Slov.) a Cimanouskajová (Biel.) obe 11,36 s, 3. Spanoudakiová Chatzirigová (Gréc.) 11,61, 100 m prek.: 1. Hermanová (Biel.) 12,89 s, 2. Ploticynová (Ukr.) 13,14, 3. Kerekesová (Maď.) 13,16, diaľka: 1. Nastassia Mirončyková-Ivanovová (Biel.) 671 cm, 2. Bechová-Romančuková (Ukr.) 6,58, 3. Sokolovová (Rus.) 6,50, oštep: 1. Chaladovičová (Biel.) 64,37 m, 2. Staryginová (Rus.) 63,57, 3. Palameiková (Lot.) 62,58, miešané súťaže - 4x400 m mix: 1. Ukrajina 3:17,31 min, 2. Česko 3:19,05, 3. Portugalsko 3:19,63, stíhacia mix štafeta: 1. Ukrajina 4:25,02 min, 2. Česko 4:30,92, 3. Bielorusko 4:30,94.

Výsledky Slovákov v prvom bloku súťaže DNA (Slovensko na 4. miesto zo 6 tímov): Ján Volko v behu na 100 m (zabehol svoje tohtoročné maximum 10,38 s) a Jana Velďáková v skoku do diaľky (608). Štafeta na 4x400 m mix v zložení Martin Kučera, Alexandra Štuková, Daniela Ledecká, Šimon Bujna skončila druhá (3:22,65 min), Monika Weigertová na 100 m štvrtá (11,99 s), takisto ako stíhacia mix štafeta (800-600-400-200 m) v zložení Alexander Jablokov, Iveta Putalová, Denis Danáč, Monika Weigertová (4:45,82 min). Lukáš Beer bol v skoku do výšky piaty (208 cm), Júlia Hanuliaková v hode oštepom šiesta (40,23 m), takisto ako Marco Adrien Drozda na 110 m cez prekážky (15,49 s) a Lucia Vadlejch na 100 m cez prekážky (14,17 s).

STOLNÝ TENIS

Miešaná štvorhra (16) – 1. kolo: Ľubomír Pištej, Barbora Balážová (SR) - Mladenovic, Lian Ni-sia (Lux.) 3:0 (9, 6, 15).

Muži dvojhra (48) – 3. kolo: Ľubomír Pištej (SR) – Freitas (Port.) 1:4 (8, -6, -8, -8, -7), Wang Jang (SR) – Apolonia (Port.) 4:1 (9, -7, 7, 6, 8).

Ženy – dvojhra (48), 3. kolo: Barbora Balážová (SR) – Bergströmová (Švéd.) 0:4 (-11, -9, -8, -11).

CESTNÁ CYKLISTIKA

Muži – cestné preteky s hromadným štartom na 180 km (135): 1. Ballerini (Tal.) 4:10:04 h, 2. Jakin (Est.), 3. Auer (Rak.) +16 s, ... 35. Matúš Štoček, 48. Patrik Tybor, 57. Marek Čanecký všetci +54, 83. Juraj Bellan +4:14, 103. Ján Andrej Čully (všetci SR) +11,23 min.

BOX

Muži - do 64 kg, o postup do osemfinále: Michal Takács (SR) – McGivern (Ír.) 0:5, Andrej Csemez (SR) - Carapcevschi (Mold.) 3:2.

Súťažný program slovenských športovcov v pondelok a v utorok

Poznámka: Uvádzame miestne časy konania súťaží, na Slovensku je o hodinu menej. Časové rozpätie trvania súťaží uvádza trvanie jednotlivých blokov, nie presný čas konania konkrétnej disciplíny.

PONDELOK 24. JÚNA

LUKOSTREĽBA (Olympijský športový komplex): 9:00 – 17:00 olympijský luk M 1. a 2. kolo eliminácie (Hurban).

BEDMINTON (Falcon Club): 9:00 – 15:40 a 16:00 – 22:00 dvojhra Ž (Repiská) zápasy v skupinách, podľa žrebu.

ŠPORTOVÁ STREĽBA (Shooting Centre, resp. Sporting Club): 9:15 – 12:30 vzduchová puška 10 m M (Jány) kvalifikácia, 13:00 – 15:00 finále, 19:00 – 14:00 mix trap (Varga, Rehák Štefečeková, resp. Kovačócy, Špotáková) kvalifikácia, 15:45 – 17:15 mix trap finále.

STOLNÝ TENIS (Olympijské tenisové centrum): 10:00 – 11:30 miešaná štvorhra (Pištej, Balážová) štvrťfinále, 17:00 – 21:00 dvojhra M osemfinále (Wang proti Slovincovi Tokičovi).

DŽUDO (Aréna Čižovka): 10:30 – 15:15 do 90 kg M (Žilka, Randl) vyraďovacie kolá, semifinále, opravy, 17:00 – 19:10 zápasy o bronz a finále.

UTOROK 25. JÚNA

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (Regatta Course Zaslavľ): 9:00 K1 1000 m M (Gacsal) rozjazdy, 9:21 C1 1000 m M (Rusnák) rozjazdy, 9:43 K2 500 m Ž (Zatlkajová, Petrušová) rozjazdy, 10:03 K2 1000 m M (Gelle, Botek) rozjazdy, 14:00 K1 500 m Ž (Mládková) rozjazdy, 14:15 K4 500 m M (Baláž, Vlček, Botek, Zalka) rozjazdy, 14:25 C2 500 m Ž (Valová, Mikéciová) rozjazdy, 15:30 K1 1000 m M semifinále, 15:44 C1 1000 m M semifinále, 15:59 K2 500 m Ž semifinále, 16:30 K2 1000 m M semifinále, 16:52 K1 500 m Ž semifinále, 17:15 C2 500 m Ž semifinále.

BEDMINTON (Falcon Club): 9:00 – 15:40 a 16:00 – 22:00 dvojhra Ž (Repiská) zápasy v skupinách, podľa žrebu.

LUKOSTREĽBA (Olympijský športový komplex): 9:00 – 17:00 olympijský luk Ž 1. a 2. kolo eliminácie (Baránková).

STOLNÝ TENIS (Olympijské tenisové centrum): 10:00 – 12:00 miešaná štvorhra (Pištej, Balážová?) semifinále, 13:00 – 17:00 dvojhra M štvrťfinále (Wang?), 18:00 – 19:00 miešaná štvorhra o bronz, 19:00 – 20:00 miešaná štvorhra finále.

CESTNÁ CYKLISTIKA (ulice Minska, štart a cieľ na Októbrovom námestí): 10:00 – 12:15 časovka Ž (Bačíková) na 28,6 km, 13:00 - 16:15 časovka M (Tybor, Čanecký) na 28,6 km.

ZÁPASENIE (Športový palác): 11:00 – 13:40 voľný štýl do 74 kg M (Gulajev) osemfinále a štvrťfinále, 18:00 – 19:20 semifinále.

ATLETIKA (futbalový štadión Dinama Minsk): 14:00 – 16:00 DNA miešané tímy štvrťfinále E, 17:40 – 19:40 DNA miešané tímy štvrťfinále F, 20:00 – 22:00 DNA miešané tímy štvrťfinále G (Slovensko – podľa poradia po kvalifikačnom kole).

BOX (Športový palác Uručie): 17:00 - 20:30 do 81 kg M 2. kolo (Strnisko), do 75 kg M štvrťfinále (Csemez proti Španielovi Cuadradovi Entrenovi).

Podujatia a športovci
Šport
OLOV
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque