Minsk 2019

1 S
3 B
EH
Krajina
Dátum konania
-
Počet športov
15
Počet disciplín
199
Počet odvetví
23
Počet športovcov
4022
Slovenských športovcov
75

Európske hry v Minsku sú historicky najväčším športovým podujatím, organizovaným v Bielorusku. Počet členov výprav presiahne číslo 6000. Organizačný výbor (MEGOC) ďalej očakáva účasť približne 650 zahraničných a 410 domácich rozhodcov a technických delegátov súťaží, ako aj viac než 1300 zástupcov médií z 52 krajín. Televízny signál z podujatia pôjde do 117 krajín a teritórií sveta, vrátane USA a viacerých krajín Latinskej Ameriky, Afriky aj Ázie.

Druhé Európske hry v Minsku je jedno z najväčších multišportových podujatí na svete. Práva naň vlastnia Európske olympijské výbory (EOV) a výpravy vyšlú národné olympijské výbory – teda aj SOŠV. I. európske hry sa konali v júni 2015 v azerbajdžanskom Baku. Premiéra podujatia (trvalo až 17 dní, rovnako ako OH) rozmerom a pompéznosťou pripomínala olympijské hry. Dedina pre športovcov dokonca ponúkala až nebývalý ubytovací komfort. V 253 disciplínach 31 športových odvetví 20 športov štartovalo vyše 6000 športovcov zo všetkých 50 európskych krajín. A Slovenský olympijský výbor tam vyslal našu najväčšiu športovú výpravu v histórii – bolo v nej 257 ľudí, z toho 167 športovcov!

Minský rozmer menší ako v Baku

Rozmer II. európskych hier v Minsku 2019 je o dosť menší ako v Baku, ale úroveň súťaží bude celkove vyššia. Žiadna totiž nemá status len juniorských, resp. kadetských majstrovstiev Európy, čo bol v Baku prípad plaveckých športov. V Minsku bude súťažiť 4022 športovcov zo všetkých 50 európskych krajín. O medaily budú bojovať v 199 disciplínach (91 mužských, 89 ženských a 19 miešaných) 23 odvetví 15 športov (zlomok z nich nemá olympijský status). Z čísiel je zrejmé, že minský formát multišportového podujatia je menší a teda udržateľnejší. Minsk bol za dejisko EH zvolený dodatočne po tom, čo sa usporiadateľského práva na EH 2019 krátko po ich pridelení vzdalo Holandsko, kde sa súťaže EH mali konať vo viacerých mestách. Pri kandidatúre mohol ponúknuť vyspelú športovú infraštruktúru, aj dostatok skúseností z organizácie veľkých športových podujatí. Kým v Baku si najali okolo štyristo zahraničných expertov, ktorí v organizačnom výbore obsadili prakticky všetky kľúčové pozície, Bielorusi si vystačia takmer výlučne len s „domácim“ tímom, ktorý vedie Georgij Katulin.

Súťaže na 15 športoviskách

Z celkového počtu 15 športovísk EH 2019 sa 14 nachádza priamo v Minsku a len jedno (areál na rýchlostnú kanoistiku) mimo centra hier, v Zaslavli 20 km od Minska. Najviac divákov (22 000) sa zmestí do hľadiska futbalového štadióna Dinama Minsk, na ktorom sa uskutočnia atletické súťaže, ako aj otvárací a záverečný ceremoniál. Takmer všetky športoviská sú v prevádzke dlhodobo. Uskutočnila sa len ich renovácia a modernizácia, prípadne prestavba. Lukostrelecký areál je dočasný, nachádza sa na futbalovom ihrisku. Nové sú iba štadión na plážový futbal a strelnica pre puškárske a pištoliarske disciplíny. Aj vďaka organizovaniu viacerých svetových či európskych šampionátov v predošlých rokoch majú v Minsku k dispozícii niektoré naozaj špičkové štadióny a haly. Ich množstvo aj kvalitu môžeme na Slovensku Bielorusom len ticho závidieť.

Vo viacerých športoch pôjde o Tokio

Európske hry v Minsku sa konajú 13 mesiacov pred olympijskými hrami 2020 v Tokiu. Olympijský motív bude veľmi citeľný vo viacerých súťažiach. V lukostreľbe, športovej streľbe a v stolnom tenise si najlepší dokonca vybojujú priamy postup do Tokia. V ďalších šiestich športoch budú môcť buď plniť limity na OH (atletika – 9 disciplín v behoch, skokoch a vrhoch), alebo zbierať body do dlhodobých olympijských kvalifikačných rebríčkov (bedminton, box, cyklistika, džudo, karate). Zo slovenských športovcov si miestenky na OH v Tokiu – dovedna päť – vybojovali zatiaľ len brokoví strelci. Teoretickú šancu na zisk miestenky okrem ďalšej streleckej ešte ponúka stolný tenis, v ktorom sa víťazi jednotlivých súťaží prebojujú priamo na OH. Pre našu miešanú dvojicu Pištej, Balážová, ktorá sa na aprílových majstrovstvách sveta prebojovala až do štvrťfinále, by to nemuselo byť márne...

Atletika vo formáte DNA, plávanie absentuje

Zatiaľčo pri premiére EH v Baku boli v programe podujatia aj juniorské súťaže a atletika mala len status III. európskej ligy miešaných družstiev, v Minsku budú súťažiť výlučne športovci v seniorskom veku. Olympijský šport číslo jeden – atletika – sa však predstaví v atypickej podobe miešanej súťaže tzv. DNA (Dynamic New Athletics) a olympijský šport číslo dva – plávanie – v programe podujatia úplne absentuje. Pritom na OH majú práve plavecké športy najvyšší počet disciplín... Prečo je to tak? Pre európske federácie týchto veľkých športov Európske hry predstavujú nechcenú konkurenciu pri oslovovaní potenciálnych sponzorov. Zapojili sa radšej do konkurenčného projektu spoločných európskych šampionátov, ktorý mal premiéru vlani v Glasgowe (v škótskej metropole sa krátko po sebe konalo viacero ME – v plaveckých športoch, cestnej, dráhovej, horskej i BMX cyklistike, veslovaní a v triatlone) a ktorého súčasťou boli aj ME v atletike v Berlíne.

Zrejme tiež predovšetkým z komerčných (pre bohatšie európske federácie konkurenčných) dôvodov v programe EH v Minsku nie sú ani súťaže vo veľkých loptových hrách. Basketbal sa bude hrať len formáte 3 proti 3, futbal iba v plážovej verzii, volejbal aj hádzaná úplne chýbajú. Naopak, v Minsku sa takisto ako v Baku bude súťažiť aj v niektorých neolympijských športoch, resp. odvetviach – v plážovom futbale, aerobiku, akrobatickej gymnastike a v bojovom umení sambo, ktoré je v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu veľmi populárne. Súťaže v dvoch športoch (box a džudo) budú mať zároveň status európskych šampionátov.

Najväčšie športové podujatie v histórii Bieloruska

EH v Minsku sú historicky najväčším športovým podujatím, organizovaným v Bielorusku. Počet členov výprav presiahne číslo 6000. Organizačný výbor (MEGOC) ďalej očakáva účasť približne 650 zahraničných a 410 domácich rozhodcov a technických delegátov súťaží, ako aj viac než 1300 zástupcov médií z 52 krajín. Televízny signál z podujatia pôjde do 117 krajín a teritórií sveta, vrátane USA a viacerých krajín Latinskej Ameriky, Afriky aj Ázie. Na Slovensku nezakúpila vysielacie práva žiadna televízia, RTVS však bude používať obrázky z každodenných „highlightov“.

Na súťaže išlo do predaja spolu 200-tisíc vstupeniek, na ceremoniály ďalších 30-tisíc. Okrem športového programu podujatia bude rozsiahly aj kultúrny, ktorý sa začal už 1. mája. Hlavná fanzóna bude pri Športovom paláci v centre mesta, ale budú aj ďalšie dve.

Krajina, na Západe dlhodobo kritizovaná za autoritársky režim, chystala Európske hry na vysokej úrovni a pre ich návštevníkov výrazne zvoľnila vízový režim. Akreditovaní účastníci a vlastníci vstupeniek (dovedna zo 74 krajín) môžu Minsk na obdobie do 30 dní navštíviť bez víz, pokiaľ prídu s platným pasom, cestovným poistením a s dostatočným finančným obnosom aspoň na dvojdňový pobyt. Podmienkou je využitie leteckého spojenie do Minska aj späť.

Organizátori absolvovali vydarený nábor dobrovoľníkov na podujatie. Vybrali ich osemtisíc, záujemcov zo 106 krajín bolo trikrát viac. O propagáciu EH v Minsku sa starali aj viaceré svetoznáme športové osobnosti krajiny, menované za hviezdnych ambasádorov. Sú medzi nimi aj viaceré olympijské hviezdy, napríklad päťnásobná šampiónka v športovej gymnastike Nelli Kimová, štvornásobná v biatlone Daria Domračevová, trojnásobný v zápasení Alexander Medveď, kanoistický šampión Aleksandr Bahdanovič, či päťnásobný medailista v šerme Aleksandr Romankov. Okrem športovcov však v tejto pozícii pôsobia aj bieloruské osobnosti umenia či šoubiznisu.

Na dedinu športovcov sa zmení študentské mestečko

Dedinu športovcov (AVL) organizátori EH situovali do študentského mestečka na juhozápade mesta, vo vzdialenosti 9 – 33 km od športovísk. Z deviatich obytných budov sa osem už používalo dlhší čas, len jedna, v ktorej bude počas EH administratívne centrum, je nová. Tri budovy majú po 16, resp. 17 poschodí, zvyšné 8, 10, resp. 25 poschodí. Spolu v nich pre účastníkov EH bude k dispozícii 3862 izieb. V plnej prevádzke bude dedina od 18. júna do 3. júla. Dvojposteľové spálne majú plochu 12, resp. 18 metrov štvorcových, výnimočne sú aj jednoposteľové izby. Dedina poskytne komplexné služby, vrátane polikliniky, podobne ako je zvykom pri olympijských hrách.

Štafeta s ohňom bola aj v Bratislave

V sídle Európskych olympijských výborov (EOV) v Ríme sa 3. mája odohral ceremoniál zapálenia ohňa II. európskych hier. Bieloruskí organizátori pripravili štafetu s Ohňom mieru, ktorá putovala aj cez územie Slovenska. Už 4. mája oheň vyniesli na najvyšší alpský končiar Mont Blanc, potom štafeta išla pôjde cez Rakúsko, Slovinsko, Maďarsko, Slovensko a Poľsko do Bieloruska. V Bratislave sa štafeta zastavila na dve hodiny 10. mája. Privítali sme ju na atletickom štadióne FTVŠ UK na Lafranconi. Jedno kolo s pochodňou si na ňom odbehli naši viacnásobní olympijskí medailisti a majstri sveta i Európy, kajakár Erik Vlček a strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková, ktorá pri tejto príležitosti oznámila, že je tehotná a v Minsku bude štartovať len v prípade, ak jej to lekár povolí... Nemohol pritom chýbať ani maskot podujatia – lišiak Lesik.

Už o deň neskôr priniesli oheň na územie Bieloruska, cez ktoré bude putovať spolu 41 dní. V štafete sa vystrieda okolo 450 známych osobností, napríklad aj štvornásobná biatlonová olympijská šampiónka Darja Domračevová.

Na Európskych hrách v Minsku sa bude súťažiť v 23 odvetviach 15 športov. O medaily sa bude bojovať spolu v 199 disciplínach (91 mužských, 89 ženských a 19 miešaných). Minské súťaže Európskych hier v džude a v boxe majú zároveň štatút európskych šampionátov. V lukostreľbe, športovej streľbe a v stolnom tenise si najlepší účastníci EH vybojujú priamy postup do olympijského Tokia. V ďalších šiestich športoch budú môcť buď plniť limity na OH 2020 (atletika – 9 disciplín v behoch, skokoch a vrhoch), alebo zbierať body do dlhodobých olympijských kvalifikačných rebríčkov (bedminton, box, cyklistika, džudo, karate). Športy a odvetvia v programe EH 2019 (počet disciplín - počet športov):

Foto
MEGOC

Atletika a otvárací aj záverečný ceremoniál: Štadión Dinama Minsk

Športovisko je 9 km od AVL. Pôvodný štadión bol na tomto mieste postavený už v roku 1934. Neskôr bol viackrát prestavaný, naposledy prešiel totálnou rekonštrukciou v roku 2018. Okrem atletických súťaží bude aj dejiskom otváracieho a záverečného ceremoniálu a bude v ňom aj hlavné tlačové stredisko (a neďaleko odtiaľ aj aj hlavné vysielacie centrum). Hľadisko má kapacitu pre 22 000 divákov.
Foto
MEGOC

Basketbal 3 proti 3: Aréna Palova

Basketbal 3 proti 3: Aréna Palova
Aréna Palova sa nachádza v úplnom centre mesta, v tesnej blízkosti Športového paláca, 10 km od AVL. Nie je to hala, pretože nemá bočné steny. Hraciu plochu prekrýva veľká plachta, ktorá spočíva na šiestich masívnych pilieroch. Zápasy môže sledovať 1000 divákov.
Foto
MEGOC

Bedminton: Falcon Club

Bedminton: Falcon Club
Falcon Club, ktorý je 11 km od AVL, bol otvorený v roku 2016. Táto veľmi moderná stavba, ktorá umožňuje veľmi variabilné usporiadanie vnútorných priestorov s viacerými športovými plochami, slúži na športové a rekreačné účely. Na bedminton má kapacitu 2000 divákov.
Foto
MEGOC

Box: Športový palác Uručie

Box: Športový palác Uručie
Športový palác Uručie je tradičný komplex pre potreby armádneho športu, ktorý zahŕňa tri športové plochy s mnohostranným využitím. Leží 31 km od AVL. Na box má kapacitu 3000 divákov.
Foto
MEGOC

Cestná cyklistika: v uliciach Minska, štart pri Paláci republiky

Cestná cyklistika: v uliciach Minska, štart pri Paláci republiky
Bude sa súťažiť v uliciach Minska, štart pretekov s hromadným štartom aj časoviek bude pri Paláči republiky na Októbrovom námestí, 10 km od AVL. Pri pretekoch s hromadným štartom muži prejdú mestský okruh 12-krát (180 km), ženy 8-krát (120 km). V priestore štartu a cieĺa bude tribúna pre 400 divákov.
Foto
MEGOC

Dráhová cyklistika: Velodrom

Dráhová cyklistika: Velodrom
Velodrom, ktorý hostil aj majstrovstvá sveta 2013, sa nachádza v rozsiahlom športovom komplexe v areáli Minsk Areny (súčasťou veľkolepého komplexu je aj rýchlokorčuliarsky štadión). Leží 13 km od AVL. Ovál má dĺžku 250 m, šérku 7,5 m, najvyšší sklon dosahuje 41 stupňov. Do hľadiska sa zmestí 2000 divákov.
Foto
MEGOC

Džudo a karate: Aréna Čižovka

Džudo a karate: Aréna Čižovka
Aréna Čižovka je multifunkčný komplex, ktorý zahŕňa dve veľké haly s celkovou kapacitou pre 8800 divákov, plus dve tréningové haly. Hala bola druhým dejiskom zápasov hokejových MS v roku 2014. Leží 16 km od AVL. Počas EH bude aj dejiskom súťaží v džude.
Foto
MEGOC

Gymnastika (športová, moderná, akrobacia, aerobik, trampolíny): Minsk Aréna

Gymnastika (športová, moderná, akrobacia, aerobik, trampolíny): Minsk Aréna
Minsk Aréna, ktorá bola hlavným dejiskom hokejových majstrovstiev sveta 2014, leží 13 km od AVL. Je to jedna z najväčších športových hál v Európe. Bude dejiskom všetkých typov gymnastických súťaží. Jej originálna kapacita 15-tisíc divákov sa počas EH zmenší na 8000. Ako tréningová hala bude slúžiť susediaci rýchlokorčuliarsky štadión.
Foto
MEGOC

Lukostreľba a plážový futbal: Olympijský športový komplex

Lukostreľba a plážový futbal: Olympijský športový komplex
Nachádza sa 13 km od AVL. Športovisko pre lukostrelcov je dočasné, utvorené na futbalovom štadióne, súťaže môže sledovať 500 divákov. Športovisko na plážový futbal futbal vzniklo v existujúcom komplexe a bolo dokončené v roku 2018. Zápasy bude môcť sledovať 1500 divákov.
Foto
MEGOC

Rýchlostná kanoistika: Regata Zaslavľ

Rýchlostná kanoistika: Regata Zaslavľ
Jediné športovisko, ktoré je mimo mesta Minsk, leží 30 km od AVL. Preteky môže sledovať 1500 divákov, k dispozícii budú mať aj veľkú LED-obrazovku s plochou 66 metrov štvorcových.
Foto
MEGOC

Sambo a zápasenie: Športový palác

Sambo a zápasenie: Športový palác
Športový palác leží v centre mesta, v tesnej blízkosti Arény Palova. Je to najstaršie kryté športovisko v Minsku. Bol postavený už v roku 1966 a hostil množstvo vrcholných podujatí v rôznych športoch, ale aj kultúrnych podujatí. Športový palác sa považuje za kolísku bieloruského ľadového hokeja. Pred Európskymi hrami prešiel rozsiahlou modernizáciou. Nachádza sa 9 km od AVL. Súťaže v sambe, čo je v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu veľmi populárne bojové umenie, môže takisto ako súťaže zápasníkov sledovať až 3300 divákov.
Foto
MEGOC

Stolný tenis: Olympijské tenisové centrum

Stolný tenis: Olympijské tenisové centrum
Olympijské tenisové centrum postavili už v roku 1978, v roku 2015 ho výrazne rozšírili. Nachádza sa 12 km od AVL. Zápasy Európskych hier v ňom môže sledovať 1000 divákov.
Foto
MEGOC

Športová streľba: Strelecké centrum a Sporting Club

Športová streľba: Strelecké centrum a Sporting Club
Obe športoviská sa nachádzajú vedľa seba, od dediny športovcov (AVL) sú vzdialené 33 km. Dejisko súťaží v brokovej streľbe Sporting Club (so sedadlami pre 250 divákov) existuje už niekoľko rokov a slovenskí strelci ho poznajú z viacerých súťaží. Strelecké centrum (so sedadlami pre 300 divákov) je jediné úplne nové športovisko, ktoré stavali v Minsku špeciálne pre Európske hry. Je určené na puškárske a pištoliarske disciplíny.
Foto
MEGOC

Kedy budú Slováci v Minsku v akcii? 
V prehľade účasti a štartov slovenských športovcov uvádzame miestne časy konania súťaží, na Slovensku je o hodinu menej. Časové rozpätie trvania súťaží uvádza trvanie jednotlivých blokov, nie presný čas konania konkrétnej disciplíny.

Nominácia – 18 športovcov (10 + 8): Ján Volko (100 m), Šimon Bujna (4x400 m mix, náhradník na 100 m), Denis Danáč (stíhacia štafeta – 400 m, náhradník na 4x400 m mix), Marco Adrien Drozda (110 m prek.), Alexander Jablokov (stíhacia štafeta 800 m), Martin Kučera (4x400 m mix), Lukáš Beer (skok do výšky) + Monika Weigertová (100 m, stíhacia štafeta – 200 m, 4x400 m mix), Iveta Putalová (4x400 m mix, náhradníčka na stíhaciu štafetu – 600 m alebo 200 m), Alexandra Štuková (stíhacia štafeta – 600 m), Stanislava Lajčáková (100 m prek.), Júlia Hanuliaková (hod oštepom), Lucia Vadlejch (skok do diaľky, náhradníčka na 100 m prek. a na hod oštepom), náhradníci Tomáš Zeman (skok do výšky), Jakub Bottlik (100 m prek., stíhacia štafeta na 400 m), Patrik Dӧmӧtӧr (stíhacia štafeta – 400 m) + Daniela Ledecká (4x400 mix a stíhacia štafeta – 600 m alebo 200 m), Jana Velďáková (skok do diaľky). Atléti budú súťažiť v novom formáte tímovej súťaže DNA.

Dejisko: futbalový štadión Dinama Minsk.

Program: V rámci modelu DNA (Dynamic New Athletics) je v programe 9 individuálnych súťaži a 1 miešaná tímová.

23. júna: 12:00 – 14:00 DNA miešané tímy kvalifikácia A, 

25. júna: 14:00 – 16:00 DNA miešané tímy štvrťfinále E, 17:40 – 19:40 DNA miešané tímy štvrťfinále F, 20:00 – 22:00 DNA miešané tímy štvrťfinále G,

26. júna: 17:40 – 19:40 DNA miešané tímy semifinále H, 20:00 – 22:00 DNA miešané tímy semifinále I,

27. júna: 18:00 – 20:00 DNA miešané tímy finále.

Nominácia – 14 športovcov (8 + 6): Csaba Zalka (K1 200 m, K4 500 m), Ákos Gacsal (K1 1000 m), Peter Gelle, Adam Botek (K2 1000 m), Samuel Baláž (K4 500 m, K1 5000 m), Erik Vlček, Gábor Jakubík (K4 500 m), Matej Rusnák (C1 5000 m, 1000 m) + Ivana Mládková (K1 200 m, K1 500 m), Gabriela Ladičová (C1 200 m), Jessica Zatlkajová, Mariana Petrušová (K2 500 m), Lucia Valová, Hana Mikéciová (C2 500 m).

Dejisko: Regatta Course Zaslavľ.

25. jún: 9:00 K1 1000 m M rozjazdy, 9:21 C1 1000 m M rozjazdy, 9:43 K2 500 m Ž rozjazdy, 10:03 K2 1000 m M rozjazdy, 14:00 K1 500 m Ž rozjazdy, 14:15 K4 500 m M rozjazdy, 14:25 C2 500 m Ž rozjazdy, 15:30 K1 1000 m M semifinále, 15:44 C1 1000 m M semifinále, 15:59 K2 500 m Ž semifinále, 16:30 K2 1000 m M semifinále, 16:52 K1 500 m Ž semifinále, 17:15 C2 500 m Ž semifinále.

26. jún: 10:00 K1 1000 m M B-finále, 10:10 K1 1000 m M A-finále, 10:20 C1 1000 m M A-finále, 10:35 K2 500 m Ž A-finále, 11:15 K2 1000 m M A-finále, 14:00 K1 200 m Ž rozjazdy, 14:15 K1 200 m M rozjazdy, 14:40 C1 200 m Ž rozjazdy, 16:00 K1 200 m Ž semifinále, 16:10 K1 200 m M semifinále, 16:25 C1 200 m Ž semifinále.

27. jún: 10:00 K1 500 m Ž B-finále, 10:10 K1 500 m Ž A-finále, 10:20 K4 500 m M A-finále, 10:50 C2 500 m Ž A-finále, 14:00 K1 200 m Ž B-finále, 14:05 K1 200 m M B-finále, 14:10 C1 200 m Ž B-finále, 14:20 K1 200 m Ž A-finále, 14:25 K1 200 m M A-finále, 14:35 C1 200 m Ž A-finále, 16:30 K1 5000 m M finále.

Nominácia – 10 športovcov (5 + 5): Erik Varga, Marián Kovačócy (obaja trap, mix trap), Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ 10 m), Patrik Jány (vzduchová puška 10 m), Matej Medveď (ľubovoľná malokalibrovka 3x40) + Zuzana Rehák Štefečeková, Jana Špotáková (obe trap, mix trap), Danka Barteková, Veronika Sýkorová (skeet), Martina Maršálková (vzduchová pištoľ 10 m).

Dejiská: Shooting Centre (pištoliarske a puškárske disciplíny), resp. Sporting Club (brokové disciplíny).

22. júna: 9:00 – 14:20 trap M a trap Ž kvalifikácia,

23. júna: 9:00 – 14:30 trap M a trap Ž kvalifikácia, 15:45 – 18:30 trap Ž finále, trap M finále, 9:15 – 12:30 vzduchová pištoľ 10 m M a vzduchová pištoľ Ž kvalifikácia, 11:30 – 14:25 finále,

24. júna: 9:15 – 12:30 vzduchová puška 10 m M kvalifikácia, 13:00 – 15:00 finále, 19:00 – 14:00 mix trap kvalifikácia, 15:45 – 17:15 mix trap finále,

26. júna: 9:45 – 12:30 ľubovoľná malokalibrovka 3x40 M kvalifikácia, 13:30 – 14:40 finále,

27. júna: 9:00 – 15:30 skeet Ž kvalifikácia, 16:45 – 19:30 skeet Ž finále.

Nominácia – 6 športovci (5 + 1): Patrik Tybor, Marek Čanecký (preteky s hromadným štartom, časovka), Jan Andrej Cully, Juraj Bellan, Matúš Štoček (preteky s hromadným štartom), Alžbeta Bačíková-Pavlendová (preteky s hromadným štartom, časovka).

Dejisko: ulice Minska, štart a cieľ na Októbrovom námestí.

Program:

22. júna: 12:30 – 15:00 preteky Ž s hromadným štartom na 120 km,

23. júna: 12:00 – 16:30 preteky M s hromadným štartom na 180 km,

25. júna: 10:00 – 12:15 časovka Ž na 28,6 km, 13:00 – 16:15 časovka M na 28,6 km.

Nominácia – 5 športovcov (3 + 2): Martin Chren (omnium), Štefan Michalička (scratch), Andrej Strmiska (bodovacie preteky) + Alžbeta Bačíková-Pavlendová (scratch, omnium, madison), Tereza Medveďová (bodovacie preteky, stíhacie preteky, madison).

Dejisko: Minsk Arena Velodrome.

Program:

27. júna: 19:10 – 19:55 bodovacie preteky Ž finále, 19:55 – 20:20 scratch M finále,

28. júna: 19:30 – 19:50 scratch Ž finále,

29. júna: 12:05 – 12:20 omnium Ž - prvá časť, 13:15 – 13:30 druhá časť, 16:50 – 17:10 tretia časť, 19:05 – 10:35 štvrtá časť, 19:35 – 20:30 bodovacie preteky M finále

30. júna: 9:00 – 9:45 stíhacie preteky Ž kvalifikácia, 14:10 – 14:25 súboje o bronz a finále, 10:20 – 10:35 omnium M - prvá časť, 11:35 – 11:55 druhá časť, 14:50 – 15:10 tretia časť, 17:30 – 18:00 štvrtá časť, 17:00 – 17:30 madison Ž finále.

Nominácia – 6 športovcov (6 + 0): Viliam Tankó (do 60 kg), Michal Takács (do 64 kg), Tomáš Zӧld (do 69 kg), Andrej Csemez (do 75 kg), Matúš Strnisko (do 81 kg), Dávid Michálek (do 91 kg).

Dejisko: Športový palác Uručie

Program:

22. júna: 14:00 – 17:00 do 69 kg M a do 75 kg M 1. kolo, 18:30 – 21:30 do 60 kg M, 69 kg M a do 81 kg M 1. kolo,

23. júna: 14:00 – 17:15 do 91 kg M 1. kolo, 18:30 – 21:45 do 64 kg M 1. kolo,

24. júna: 18:30 – 20:30 do 69 kg M 2. kolo,

25. júna: 14:00 – 17:00 do 60 kg M, do 64 kg M a do 81 kg M 2. kolo, 18:30 – 20:30 do 75 kg M a do 91 kg M štvrťfinále,

26. júna: 14:00 – 17:00 do 69 kg M štvrťfinále, 18:30 – 21:30 do 60 kg M, do 64 kg M a do 81 kg M štvrťfinále,

28. júna: 14:00 – 17:30 do 60 kg M, do 69 kg M a do 81 kg semifinále, 18:30 – 22:30 do 64 kg M, do 75 kg M a do 91 kg M semifinále,

29. júna: 16:00 – 18:55 do 60 kg M, do 69 kg M finále, do 81 kg M finále, do 75 kg M finále, do 91 kg M finále,

30. júna: 12:00 – 15:20 do 64 kg M finále.

Poznámka: Turnaj v boxe má zároveň status majstrovstiev Európy.

Nominácia – 5 športovci (4 + 1): Matej Poliak (do 66 kg), Filip Štancel (do 81 kg), Peter Žilka, Milan Randl (do 90 kg) + Viktória Majorošová (do 57 kg).

Dejisko: Aréna Čižovka.

Program:

22. júna: 10:30 – 15:40 do 66 kg M vyraďovacie kolá, semifinále, opravy, 17:00 – 19:10 zápasy o bronz a finále, do 57 kg Ž vyraďovacie kolá, semifinále, opravy, 17:00 – 19:10 zápasy o bronz a finále,

23. júna: 10:30 – 15:15 do 81 kg M vyraďovacie kolá, semifinále, opravy, 17:00 – 18:55 zápasy o bronz a finále,

24. júna: 10:30 – 15:15 do 90 kg M vyraďovacie kolá, semifinále, opravy, 17:00 – 19:10 zápasy o bronz a finále.

Poznámka: Turnaj v džude má zároveň status majstrovstiev Európy.

Nominácia – 4 športovci (2 + 2): Ľubomír Pištej (dvojhra M, miešaná štvorhra), Wang Jang (dvojhra M) + Barbora Balážová (dvojhra Ž, miešaná štvorhra), Taťjana Kukuľková (dvojhra Ž).

Dejisko: Olympijské tenisové centrum.

Program:

22. júna: 10:00 – 20:00 dvojhra M a dvojhra Ž 1. a 2. kolo,

23. júna: 10:00 – 11:30 miešaná štvorhra 1. kolo, 13:00 – 21:00 dvojhra M a dvojhra Ž 3. kolo,

24. júna: 10:00 – 11:30 miešaná štvohra štvrťfinále, 13:00 – 21:00 dvojhra M a dvojhra Ž 4. kolo,

25. júna: 10:00 – 12:00 miešaná štvorhra semifinále, 13:00 – 17:00 dvojhra M a dvojhra Ž štvrťfinále, 18:00 – 19:00 miešaná štvorhra o bronz, 19:00 – 20:00 miešaná štvorhra finále,

26. júna: 10:00 – 14:00 dvojhra M a dvojhra Ž semifinále, 16:00 – 17:00 dvojhra Ž o bronz, 17:00 – 18:00 dvojhra M o bronz, 18:00 – 19:00 dvojhra ž finále, 19:00 – 20:00 dvojhra M finále.

Nominácia – 2 športovci (1 + 1): Vladimír Hurban ml. (olympijský luk M, mix) + Denisa Baránková (olympijský luk Ž, mix).

Dejisko: Olympijský športový komplex.

Program:

21. júna: 9:45 – 12:30 olympijský luk M nasadzovacie kolo, 14:45 – 17:30 olympijský luk Ž nasadzovacie kolo,

23. júna: 9:00 – 10:40 olympijský lux mix štvrfinále, 10:40 – 11:30 olympijský luk mix semifinále, 15:10 – 15:35 olympijský luk mix o bronz, 15:35 – 16:00 olympijský luk mix o zlato,

24. júna: 9:00 – 17:00 olympijský luk M prvé a druhé kolo eliminácie,

25. júna: 9:00 – 17:00 olympijský luk Ž prvé a druhé kolo eliminácie,

26. júna: olympijský luk Ž 9:00 – 11:00 osemfinále, 11:00 – 12:00 štvrťfinále, 12:00 – 12:30 semifinále, 15:30 – 15:45 o bronz, 15:45 – 16:00 o zlato,

27. júna: olympijský luk M 11:10 – 13:10 osemfinále, 13:10 – 14:10 štvrťfinále, 14:10 – 14:40 semifinále, 14:40 – 14:55 o bronz, 14:55 – 15:10 o zlato.

Nominácia – 1 športovkyňa (0 + 1): Martina Repiská (dvojhra).

Dejisko: Falcon Club.

Program:

24. júna: 9:00 – 15:40 a 16:00 – 22:00 dvojhra Ž zápasy v skupinách,

25. júna: 9:00 – 15:40 a 16:00 – 22:00 dvojhra Ž zápasy v skupinách,

26. júna: 9:00 – 14:40 a 15:00 – 21:00 dvojhra Ž zápasy v skupinách,

27. júna: 10:00 – 15:20 dvojhra Ž zápasy o postup do štvrťfinále,

28. júna: 10:00 – 16:40 dvojhra Ž štvrťfinále,

29. júna: 10:00 – 15:40 dvojhra Ž semifinále,

30. júna: 12:00 – 16:00 dvojhra Ž finále.

Poznámka: V jednotlivých časových blokoch sa odohrajú aj zápasy v ďalších disciplínach bedmintonu bez slovenskej účasti.

Nominácia – 1 športovkyňa (0 + 1): Silvia Reviláková (do 52 kg).

Dejisko: Športový palác.

Program:

23. júna: 10:00 – 13:59 do 52 kg Ž štvrťfinále, semifinále a opravy, 17:00 – 18:00 zápasy o bronz a o zlato.

Nominácia – 1 športovkyňa (0 + 1): Miroslava Kopúňová (kumite do 68 kg).

Dejisko: Aréna Čižovka.

Program:

29. júna: 10:55 – 12:19 kumite do 68 kg Ž kvalifikácia, 16:15 – 16:31 semifinále, 18:01 – 18:09 finále.

Nominácia – 2 športovci (1 + 1): Slavomír Michňák (viacboj M), Chiara Bunce (viacboj).

Dejisko: Minsk Arena.

Program:

27. júna: 13:00 – 16:00 a 17:00 – 20:00 kvalifikácia viacboja M, 13:00 – 16:00 a 17:00 – 20:00 kvalifikácia viacboja Ž,

29. júna: 14:00 – 16:30 finále viacboja M, 14:00 – 16:30 finále viacboja Ž,

30. júna: 13:00 – 17:00 finále na náradiach M, 13:00 – 16:35 finále na náradiach Ž.

 

Nominácia – 1 športovec (1 + 0): Achsarbek Gulajev (voľný štýl do 74 kg).

Dejisko: Športový palác.

25. júna: 11:00 – 13:40 voľný štýl do 74 kg M osemfinále a štvrťfinále, 18:00 – 19:20 semifinále,

26. júna: 11:00 – 14:10 voľný štýl do 74 kg M opravy, 18:40 – 20:40 zápasy o bronz a finále.

Kedy budú Slováci v Minsku v akcii?
V prehľade účasti a štartov slovenských športovcov uvádzame miestne časy konania súťaží, na Slovensku je o hodinu menej. Časové rozpätie trvania súťaží uvádza trvanie jednotlivých blokov, nie presný čas konania konkrétnej disciplíny.

LUKOSTREĽBA (Olympijský športový komplex): 9:45 – 12:30 olympijský luk M nasadzovacie kolo (Hurban), 14:45 – 17:30 olympijský luk Ž nasadzovacie kolo (Baránková).

ŠPORTOVÁ STREĽBA (Sporting Club): 9:00 – 14:20 trap M (Varga, Kovačócy) a trap Ž (Rehák Štefečeková, Špotáková) kvalifikácia.

STOLNÝ TENIS (Olympijské tenisové centrum): 10:00 – 20:00 dvojhra M (Pištej, Wang) 1. a 2. kolo, dvojhra Ž (Balážová, Kukuľková) 1. a 2. kolo, podľa žrebu.

DŽUDO (Aréna Čižovka): 10:30 – 15:40 do 66 kg M vyraďovacie kolá, semifinále, opravy (Poliak), do 57 kg Ž vyraďovacie kolá, semifinále, opravy (Majorošová), 17:00 – 19:10 zápasy o bronz a finále.

CESTNÁ CYKLISTIKA (ulice Minska, štart a cieľ na Októbrovom námestí): 12:30 – 15:00 preteky Ž s hromadným štartom na 120 km (Bačíková).

BOX (Športový palác Uručie): 14:00 – 17:00 do 69 kg M (Zӧld) 1. kolo, do 75 kg M (Csemez) 1. kolo, 18:30 – 21:30 do 60 kg M (Tankó) 1. kolo, 69 kg M 1. kolo (Zӧld), do 81 kg M (Strnisko) 1. kolo, podľa žrebu.

ŠPORTOVÁ STREĽBA (Sporting Club, resp. Shooting Centre): 9:00 – 14:30 trap M Varga, Kovačócy) a trap Ž (Rehák Štefečeková, Špotáková) kvalifikácia, 15:45 – 18:30 trap Ž finále (Rehák Štefečeková?, Špotáková?), trap M finále (Varga?, Kovačócy?), 9:15 – 12:30 vzduchová pištoľ 10 m M (Tužinský) a vzduchová pištoľ Ž (Maršálková) kvalifikácia, 11:30 – 14:25 finále.

LUKOSTREĽBA (Olympijský športový komplex): 9:00 – 10:40 olympijský luk mix štvrfinále (Hurban, Baránková), 10:40 – 11:30 olympijský luk mix semifinále, 15:10 – 15:35 olympijský luk mix o bronz, 15:35 – 16:00 olympijský luk mix o zlato.

STOLNÝ TENIS (Olympijské tenisové centrum): 10:00 – 11:30 miešaná štvorhra (Pištej, Balážová) 1. kolo, 13:00 – 21:00 dvojhra M (Pištej?, Wang?) 3. kolo, dvojhra Ž (Balážová?, Kukuľková?) 3. kolo.

SAMBO (Športový palác): 10:00 – 13:59 do 52 kg Ž (Reviláková) štvrťfinále, semifinále a opravy, 17:00 – 18:00 zápasy o bronz a o zlato.

DŽUDO (Aréna Čižovka): 10:30 – 15:15 do 81 kg M (Štancel) vyraďovacie kolá, semifinále, opravy, 17:00 – 18:55 zápasy o bronz a finále.

ATLETIKA (futbalový štadión Dinama Minsk): 12:00 – 14:00 DNA miešané tímy kvalifikácia A (Slovensko).

CESTNÁ CYKLISTIKA (ulice Minska, štart a cieľ na Októbrovom námestí): 12:00 – 16:30 preteky M s hromadným štartom na 180 km (Tybor, Čanecký, Cully, Bellan, Štoček).

BOX (Športový palác Uručie): 14:00 – 17:15 do 91 kg M (Michálek) 1. kolo, 18:30 – 21:45 do 64 kg M (Takács) 1. kolo, podľa žrebu.

LUKOSTREĽBA (Olympijský športový komplex): 9:00 – 17:00 olympijský luk M 1. a 2. kolo eliminácie (Hurban).

BEDMINTON (Falcon Club): 9:00 – 15:40 a 16:00 – 22:00 dvojhra Ž (Repiská) zápasy v skupinách, podľa žrebu.

ŠPORTOVÁ STREĽBA (Shooting Centre, resp. Sporting Club): 9:15 – 12:30 vzduchová puška 10 m M (Jány) kvalifikácia, 13:00 – 15:00 finále, 19:00 – 14:00 mix trap (Varga, Rehák Štefečeková, resp. Kovačócy, Špotáková) kvalifikácia, 15:45 – 17:15 mix trap finále.

STOLNÝ TENIS (Olympijské tenisové centrum): 10:00 – 11:30 miešaná štvorhra (Pištej, Balážová?) štvrťfinále, 13:00 – 21:00 dvojhra M (Pištej?, Wang?) 4. kolo, dvojhra Ž (Balážová?, Kukuľková?) 4. kolo.

DŽUDO (Aréna Čižovka): 10:30 – 15:15 do 90 kg M (Žilka, Randl) vyraďovacie kolá, semifinále, opravy, 17:00 – 19:10 zápasy o bronz a finále.

BOX (Športový palác Uručie): 18:30 – 20:30 do 69 kg M (Zӧld?) 2. kolo.

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (Regatta Course Zaslavľ): 9:00 K1 1000 m M (Gacsal) rozjazdy, 9:21 C1 1000 m M (Rusnák) rozjazdy, 9:43 K2 500 m Ž (Zatlkajová, Petrušová) rozjazdy, 10:03 K2 1000 m M (Gelle, Botek) rozjazdy, 14:00 K1 500 m Ž (Mládková) rozjazdy, 14:15 K4 500 m M (Baláž, Vlček, Jakubík, Zalka) rozjazdy, 14:25 C2 500 m Ž (Valová, Mikéciová) rozjazdy, 15:30 K1 1000 m M semifinále, 15:44 C1 1000 m M semifinále, 15:59 K2 500 m Ž semifinále, 16:30 K2 1000 m M semifinále, 16:52 K1 500 m Ž semifinále, 17:15 C2 500 m Ž semifinále.

BEDMINTON (Falcon Club): 9:00 – 15:40 a 16:00 – 22:00 dvojhra Ž (Repiská) zápasy v skupinách, podľa žrebu.

LUKOSTREĽBA (Olympijský športový komplex): 9:00 – 17:00 olympijský luk Ž 1. a 2. kolo eliminácie (Baránková).

STOLNÝ TENIS (Olympijské tenisové centrum): 10:00 – 12:00 miešaná štvorhra (Pištej, Balážová?) semifinále, 13:00 – 17:00 dvojhra M štvrťfinále (Pištej?, Wang?), dvojhra Ž (Balážová?, Kukuľková?) štvrťfinále, 18:00 – 19:00 miešaná štvorhra o bronz, 19:00 – 20:00 miešaná štvorhra finále.

CESTNÁ CYKLISTIKA (ulice Minska, štart a cieľ na Októbrovom námestí): 10:00 – 12:15 časovka Ž (Bačíková) na 28,6 km, 13:00 - 16:15 časovka M (Tybor, Čanecký) na 28,6 km.

ZÁPASENIE (Športový palác): 11:00 – 13:40 voľný štýl do 74 kg M (Gulajev) osemfinále a štvrťfinále, 18:00 – 19:20 semifinále.

ATLETIKA (futbalový štadión Dinama Minsk): 14:00 – 16:00 DNA miešané tímy štvrťfinále E, 17:40 – 19:40 DNA miešané tímy štvrťfinále F, 20:00 – 22:00 DNA miešané tímy štvrťfinále G (Slovensko – podľa toho, či a z ktorej pozície postúpi).

BOX (Športový palác Uručie): 17:00 do 60 kg M (Tankó?) 2. kolo, do 64 kg M (Takács?) 2. kolo, do 81 kg M (Strnisko?) 2. kolo, 18:30 – 20:30 do 75 kg M (Csemez?) štvrťfinále, do 91 kg M (Michálek?) štvrťfinále.

LUKOSTREĽBA (Olympijský športový komplex): olympijský luk Ž 9:00 – 11:00 osemfinále (Baránková?), 11:00 – 12:00 štvrťfinále, 12:00 – 12:30 semifinále, 15:30 – 15:45 o bronz, 15:45 – 16:00 o zlato.

BEDMINTON (Falcon Club): 9:00 – 14:40 a 15:00 – 21:00 dvojhra Ž (Repiská) zápasy v skupinách, podľa žrebu.

ŠPORTOVÁ STREĽBA (Shooting Centre): 9:45 – 12:30 ľubovoľná malokalibrovka 3x40 M kvalifikácia (Medveď), 13:30 – 14:40 finále.

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (Regatta Course Zaslavľ): 10:00 K1 1000 m M B-finále, 10:10 K1 1000 m M (Gacsal?) A-finále, 10:20 C1 1000 m M (Rusnák?) A-finále, 10:35 K2 500 m Ž (Zatlkajová, Petrušová?) A-finále, 11:15 K2 1000 m M (Gelle, Botek?) A-finále, 14:00 K1 200 m Ž (Mládková) rozjazdy, 14:15 K1 200 m M (Zalka) rozjazdy, 14:40 C1 200 m Ž (Ladičová) rozjazdy, 16:00 K1 200 m Ž semifinále, 16:10 K1 200 m M semifinále, 16:25 C1 200 m Ž semifinále.

STOLNÝ TENIS (Olympijské tenisové centrum): 10:00 – 14:00 dvojhra M (Pištej?, Wang?) semifinále, dvojhra Ž (Balážová?, Kukuľková?) semifinále, 16:00 – 17:00 dvojhra Ž o bronz, 17:00 – 18:00 dvojhra M o bronz, 18:00 – 19:00 dvojhra ž finále, 19:00 – 20:00 dvojhra M finále.

ZÁPASENIE (Športový palác): 11:00 – 14:10 voľný štýl do 74 kg M (Gulajev) opravy, 18:40 – 20:40 zápasy o bronz a finále.

BOX (Športový palác Uručie): 14:00 – 17:00 do 69 kg M (Zӧld?) štvrťfinále, 18:30 – 21:30 do 60 kg M (Tankó?) štvrťfinále, do 64 kg M (Takács?) štvrťfinále, do 81 kg M (Strnisko) štvrťfinále.

ATLETIKA (futbalový štadión Dinama Minsk): 17:40 – 19:40 DNA miešané tímy semifinále H, 20:00 – 22:00 DNA miešané tímy semifinále I. (Slovensko – podľa toho, či a z ktorej pozície postúpi).

ŠPORTOVÁ STREĽBA (Sporting Club): 9:00 – 15:30 skeet Ž (Barteková, Sýkorová) kvalifikácia, 16:45 – 19:30 skeet Ž finále.

BEDMINTON (Falcon Club): 10:00 – 15:20 dvojhra Ž zápasy o postup do štvrťfinále (Repiská?).

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA (Regatta Course Zaslavľ): 10:00 K1 500 m Ž B-finále, 10:10 K1 500 m Ž (Mládková?) A-finále, 10:20 K4 500 m M (Baláž, Vlček, Jakubík, Zalka?) A-finále, 10:50 C2 500 m Ž (Valová, Mikéciová?) A-finále, 14:00 K1 200 m Ž B-finále, 14:05 K1 200 m M B-finále, 14:10 C1 200 m Ž B-finále, 14:20 K1 200 m Ž (Mládková?) A-finále, 14:25 K1 200 m M (Zalka?) A-finále, 14:35 C1 200 m Ž (Ladičová?) A-finále, 16:30 K1 5000 m M finále (Baláž).

LUKOSTREĽBA (Olympijský športový komplex): olympijský luk M 11:10 – 13:10 osemfinále (Hurban?), 13:10 – 14:10 štvrťfinále, 14:10 – 14:40 semifinále, 14:40 – 14:55 o bronz, 14:55 – 15:10 o zlato.

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA (Minsk Arena): 13:00 – 16:00 a 17:00 – 20:00 kvalifikácia viacboja M (Michňák, podľa žrebu), 13:00 – 16:00 a 17:00 – 20:00 kvalifikácia viacboja Ž (Bunce, podľa žrebu).

ATLETIKA (futbalový štadión Dinama Minsk): 18:00 – 20:00 DNA miešané tímy finále (Slovensko – ak postúpi).

DRÁHOVÁ CYKLISTIKA (Minsk Arena Velodrome): 19:10 – 19:55 bodovacie preteky Ž (Medveďová) finále, 19:55 – 20:20 scratch M (Michalička) finále.

BEDMINTON (Falcon Club): 10:00 – 16:40 dvojhra Ž (Repiská?) štvrťfinále.

BOX (Športový palác Uručie): 14:00 – 17:30 do 60 kg M (Tankó?) semifinále, do 69 kg M (Zӧld?) semifinále, do 81 kg M (Strnisko?) semifinále, 18:30 – 22:30 do 64 kg M (Takács?) semifinále, do 75 kg M (Csemez?) semifinále, do 91 kg M (Michálek?) semifinále.

DRÁHOVÁ CYKLISTIKA (Minsk Arena Velodrome): 19:30 – 19:50 scratch Ž (Bačíková) finále.

BEDMINTON (Falcon Club): 10:00 – 15:40 dvojhra Ž (Repiská?) semifinále.

KARATE (Aréna Čižovka): 10:55 – 12:19 kumite do 68 kg Ž (Kopúňová) kvalifikácia, 16:15 – 16:31 semifinále, 18:01 – 18:09 finále.

DRÁHOVÁ CYKLISTIKA (Minsk Arena Velodrome): 12:05 – 12:20 omnium Ž (Bačíková) - prvá časť, 13:15 – 13:30 druhá časť, 16:50 – 17:10 tretia časť, 19:05 – 10:35 štvrtá časť, 19:35 – 20:30 bodovacie preteky M (Strmiska) finále.

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA (Minsk Arena): 14:00 – 16:30 finále viacboja M (Michňák?), 14:00 – 16:30 finále viacboja Ž (Bunce?).

BOX (Športový palác Uručie): 16:00 – 18:55 do 60 kg M (Tankó?) finále, do 69 kg M (Zӧld?) finále, do 81 kg M (Strnisko?) finále, do 75 kg M (Csemez?) finále, do 91 kg M (Michálek?) finále.

DRÁHOVÁ CYKLISTIKA (Minsk Arena Velodrome): 9:00 – 9:45 stíhacie preteky Ž (Medveďová) kvalifikácia, 14:10 – 14:25 súboje o bronz a finále, 10:20 – 10:35 omnium M (Chren) - prvá časť, 11:35 – 11:55 druhá časť, 14:50 – 15:10 tretia časť, 17:30 – 18:00 štvrtá časť, 17:00 – 17:30 madison Ž (Medveďová) finále.

BEDMINTON (Falcon Club): 12:00 – 16:00 dvojhra Ž (Repiská?) finále.

BOX (Športový palác Uručie): 12:00 – 15:20 do 64 kg M (Takács?) finále.

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA (Minsk Arena): 13:00 – 17:00 finále na náradiach M (Michňák?), 13:00 – 16:35 finále na náradiach Ž (Bunce?).

Organizátori II. európskych hier, ktoré sa uskutočnia od 21. do 30. júna tohto roku v bieloruskom hlavnom meste Minsk, presne mesiac pred slávnostným otvorením podujatia - teda 21. mája - prezentovali na bieloruskom zámku Mir medaily Európskych hier 2019. Na medailách je použité logo podujatia, ktorého dominantou je čarovný kvet Paparac. Medaily majú priemer 9,5 centimetra, čo symbolizuje 9,5 milióna Bielorusov. Najúspešnejší športovci súťaží Európskych hier dostanú aj k medailám aj drevenú kazetu.

medaily foto
Foto
MEGOC
medaily foto
Foto
MEGOC
Základné údaje - infografika
jpg, 86.58 KB
Športy účasť športovcov
jpg, 373.84 KB
Prehľadný program Európskych hier
jpg, 1.59 MB
Mapa športovísk a dediny športovcov
jpg, 2.09 MB
Mapa športovísk a AVL
jpg, 2.09 MB
Logo II. Európske hry Minsk 2019
jpg, 1.9 MB
MINSK 2019 - Doping Control Guide
pdf, 50.53 MB
MINSK 2019 - Advertising, Demonstrations and Propaganda Guidelines_March 2019
pdf, 702.35 KB
MINSK 2019 - ARCHERY Team Leaders' Technical Manual
pdf, 2.05 MB
MINSK 2019 - ATHLETICS Team Leaders' Technical Manual
pdf, 2.19 MB
MINSK 2019 - BADMINTON Team Leaders' Technical Manual_April 2019
pdf, 34.81 MB
MINSK 2019 - BOXING Team Leaders' Technical Manual_April 2019
pdf, 11.81 MB
MINSK 2019 - CANOE SPRINT Team Leaders' Technical Manual_April 2019
pdf, 13.76 MB
MINSK 2019 - CYCLING ROAD Team Leaders' Technical Manual
pdf, 8.48 MB
MINSK 2019 - CYCLING TRACK Team Leaders' Technical Manual
pdf, 3.87 MB
MINSK 2019 - GYMNASTICS ACROBATIC Team Leaders Technical Manual
pdf, 29.24 MB
MINSK 2019 - GYMNASTICS AEROBIC Team Leaders Technical Manual
pdf, 2.05 MB
MINSK 2019 - GYMNASTICS ARTISTIC Team Leaders' Technical Manual_April 2019
pdf, 20.47 MB
MINSK 2019 - GYMNASTICS RHYTHMIC Team Leaders Technical Manual
pdf, 3.68 MB
MINSK 2019 - GYMNASTICS TRAMPOLINE Team Leaders Technical Manual
pdf, 3.48 MB
MINSK 2019 - JUDO Team Leaders' Technical Manual_April 2019
pdf, 12.17 MB
MINSK 2019 - KARATE Team Leaders' Technical Manual_April 2019
pdf, 13.76 MB
MINSK 2019 - SAMBO Team Leaders' Technical Manual_April 2019
pdf, 18.04 MB
MINSK 2019 - SHOOTING RIFLE & PISTOL Team Leaders' Technical Manual
pdf, 2.53 MB
MINSK 2019 - SHOOTING SHOTGUN Team Leaders' Technical Manual
pdf, 3.61 MB
MINSK 2019 - TABLE TENNIS Team Leaders' Technical Manual_April 2019
pdf, 11.99 MB
MINSK 2019 - WRESTLING Team Leaders' Technical Manual_April 2019
pdf, 12.19 MB

V slovenskej nominácii na Európske hry v Minsku je 74 športovcov (45 mužov a 29 žien), ktorí budú súťažiť v 13 športoch a dovedna v 14 odvetviach.

Počty slovenských športovcov na II. EH sú nasledovné: atletika 19 (10 mužov + 9 žien), rýchlostná kanoistika 14 (8 + 6), cyklistika 10 (8 + 2), športová streľba 10 (5 + 5), box 6 (muži), džudo 4 (muži), stolný tenis 4 (2 + 2), lukostreľba 2 (1 + 1), bedminton 1 (žena), sambo 1 (žena), karate 1 (žena), športová gymnastika 1 (žena) a zápasenie voľným štýlom 1 (muž). Zo športov a odvetví, ktoré sú v programe Európskych hier v Minsku, Slováci budú abentovať v basketbale 3 proti 3, plážovom futbale, skokoch na trampoline, športovom aerobiku, modernej aj v akrobatickej gymnastike.

 

ATLETIKA

18 športovcov (10 + 8): Ján Volko (100 m), Šimon Bujna (4x400 m mix, náhradník na 100 m), Denis Danáč (stíhacia štafeta – 400 m, náhradník na 4x400 m mix), Marco Adrien Drozda (110 m prek.), Alexander Jablokov (stíhacia štafeta 800 m), Martin Kučera (4x400 m mix), Lukáš Beer (skok do výšky) + Monika Weigertová (100 m, stíhacia štafeta – 200 m, 4x400 m mix), Iveta Putalová (4x400 m mix, náhradníčka na stíhaciu štafetu – 600 m alebo 200 m), Alexandra Štuková (stíhacia štafeta – 600 m), Stanislava Lajčáková (100 m prek.), Júlia Hanuliaková (hod oštepom), Lucia Vadlejch (skok do diaľky, náhradníčka na 100 m prek. a na hod oštepom), náhradníci Tomáš Zeman (skok do výšky), Jakub Bottlik (100 m prek., stíhacia štafeta na 400 m), Patrik Dӧmӧtӧr (stíhacia štafeta – 400 m) + Daniela Ledecká (4x400 mix a stíhacia štafeta – 600 m alebo 200 m), Jana Velďáková (skok do diaľky). Atléti budú súťažiť v novom formáte tímovej súťaže DNA.

Sprievod (9): Vladimir Gubrický (vedúci), Martin Pupiš (hlavný tréner), Naďa Bendová, Marcel Lopuchovský, Radoslav Ivan, Martin Bercel, Radoslav Dubovský (tréneri), Jana Zavacká (fyzioterapeutka), Pavol Hajmássy (lekár).

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA

14 športovcov (8 + 6): Csaba Zalka (K1 200 m, K4 500 m), Ákos Gacsal (K1 1000 m), Peter Gelle, Adam Botek (K2 1000 m), Samuel Baláž (K4 500 m, K1 5000 m), Erik Vlček, Gábor Jakubík (K4 500 m), Matej Rusnák (C1 5000 m, 1000 m) + Ivana Mládková (K1 200 m, K1 500 m), Gabriela Ladičová (C1 200 m), Jessica Zatlkajová, Mariana Petrušová (K2 500 m), Lucia Valová, Hana Mikéciová (C2 500 m).

Sprievod (9): Filip Petrla (vedúci), Peter Likér, Marian Ostrčil, Ľubomír Hagara ml., Radovan Šimočko, Andrej Wiebauer (tréner), Róbert Erban, Gejza Vass (tréneri/ servismani), Igor Viszlai (masér).

ŠPORTOVÁ STREĽBA

10 športovcov (5 + 5): Erik Varga, Marián Kovačócy (obaja trap, mix trap), Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ 10 m), Patrik Jány (vzduchová puška 10 m), Matej Medveď (ľubovoľná malokalibrovka 3x40) + Zuzana Rehák Štefečeková, Jana Špotáková (obe trap, mix trap), Danka Barteková, Veronika Sýkorová (skeet), Martina Maršálková (vzduchová pištoľ 10 m).

Sprievod (6): Zoltán Baláž, Miroslav Marko, Marek Sýkora, Branislav Slamka (tréneri), Wilbert Recabarren (lekár), Patrícia Vargová-Compelová (fyzioterapeutka).

CYKLISTIKA

10 športovci (8 + 2): Patrik Tybor, Marek Čanecký (cestné preteky s hromadným štartom, časovka), Jan Andrej Cully, Juraj Bellan, Matúš Štoček (cestné preteky s hromadným štartom), Martin Chren (dráha - omnium), Štefan Michalička (dráha - scratch), Andrej Strmiska (dráha- bodovacie preteky) Alžbeta Bačíková-Pavlendová (cestné preteky s hromadným štartom, časovka, dráha - scratch, omnium, madison), Tereza Medveďová (bodovacie preteky, stíhacie preteky, madison).

Sprievod (6): Michal Rohoň (vedúci/tréner), Martin Fraňo (tréner), Milan Lukáč (mechanik), Jakub Vančo (vodič/logistika), Branislav Delej (lekár), Ľuboš Chren (masér/ fyzioterapeut).

BOX

6 športovcov (6 + 0): Viliam Tankó (do 60 kg), Michal Takács (do 64 kg), Tomáš Zӧld (do 69 kg), Andrej Csemez (do 75 kg), Matúš Strnisko (do 81 kg), Dávid Michálek (do 91 kg).

Sprievod (3): Pavol Hlavačka (vedúci (tréner), Tibor Hlavačka, Tomáš Kovács (tréneri).

DŽUDO

4 športovci (4 + 0): Matej Poliak (do 66 kg), Filip Štancel (do 81 kg), Peter Žilka, Milan Randl (do 90 kg)+ Viktória Majorošová (do 57 kg).

Sprievod (1): Ján Gregor (tréner).

STOLNÝ TENIS

4 športovci (2 + 2): Ľubomír Pištej (dvojhra M, miešaná štvorhra), Wang Jang (dvojhra M) + Barbora Balážová (dvojhra Ž, miešaná štvorhra), Taťjana Kukuľková (dvojhra Ž).

Sprievod (2): Jaromír Truksa, Peter Šereda (tréneri).

LUKOSTREĽBA

2 športovci (1 + 1): Vladimír Hurban ml. (olympijský luk M, mix) + Denisa Baránková (olympijský luk Ž, mix).

Sprievod (1): Vladimír Hurban st. (tréner).

BEDMINTON

1 športovkyňa (0 + 1): Martina Repiská (dvojhra).

Sprievod (1): Michal Matejka (tréner).

SAMBO

1 športovkyňa (0 + 1): Silvia Reviláková (do 52 kg).

Sprievod (1): Igor Šašurin (tréner).

KARATE

1 športovkyňa (0 + 1): Miroslava Kopúňová (kumite do 68 kg).

Sprievod (1): Jozef Poliak (tréner).

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA

2 športovkyňa (1 + 1): Slavomír Michňák (viacboj), Chiara Bunce (viacboj)

Sprievod (2): Peter Krištof, Katarína Krekáňová (tréneri).

ZÁPASENIE:

1 športovec (1 + 0): Achsarbek Gulajev (voľný štýl do 74 kg).

Sprievod (1): Erik Cap (tréner).

VEDENIE VÝPRAVY (7):

Roman Buček (vedúci výpravy), Boris Demeter (zástupca vedúceho), Ľubomír Souček (hlavný tlačový atašé), Svetlana Barátová (tlačová atašé), Roman Fano (vedúci lekár), Roman Hanzel (administratívny pracovník), Róbert Caro (fyzioterapeut).

Výsledky slovenských športovcov
Športovec Výprava Šport Disciplína Umiestnenie
volko Ján Volko
SR
atletika 100 m S
Petrušová Mariana Petrušová
SR
rýchlostná kanoistika k1 5000 m B
Baláž Samuel Baláž
SR
rýchlostná kanoistika K4 500 m B
Zalka Csaba Zalka
SR
rýchlostná kanoistika K4 500 m B
Vlček Erik Vlček OLY
SR
rýchlostná kanoistika K4 500 m B
Botek Adam Botek
SR
rýchlostná kanoistika K4 500 m B
Csemez Andrej Csemez
SR
box 75 kg B
Tužinský Juraj Tužinský
SR
športová streľba Vzduchová pištoľ 10 m 4
Pištej Ľubomír Pištej
SR
stolný tenis mix štvorhra 4
Balážová Barbora Balážová
SR
stolný tenis mix štvorhra 4
Gelle Peter Gelle
SR
rýchlostná kanoistika K2 1000 m 5
Botek Adam Botek
SR
rýchlostná kanoistika K2 1000 m 5
Wang Jang Wang
SR
stolný tenis dvojhra 5
Strnisko Matúš Strnisko
SR
box do 81 kg 5
Mládková Ivana Mládková-Kmeťová
SR
rýchlostná kanoistika K1 500m 5
Rehák Štefečeková Zuzana Rehák Štefečeková OLY
SR
športová streľba trap 6
Mládková Ivana Mládková-Kmeťová
SR
rýchlostná kanoistika K1 200m 6
Michňák Slavomír Michňák
SR
športová gymnastika Kôň s držadlami 6
Varga Erik Varga OLY
SR
športová streľba trap 7
Randl Milan Randl
SR
džudo do 90 kg 7
Jány Patrik Jány
SR
športová streľba vzduchová puška 10 m 7
Kopúňová Miroslava Kopúňová
SR
karate kumite do 68 kg 7
Sýkorová Veronika Sýkorová
SR
športová streľba skeet 8
Bačíková Alžbeta Bačíková
SR
dráhová cyklistika madison 9
Medveďová Tereza Medveďová
SR
dráhová cyklistika madison 9
Barteková Danka Hrbeková (Barteková) OLY
SR
športová streľba skeet 9
Štuková Alexandra Štuková
SR
atletika 4x400 m mix 9
Ledecká Daniela Ledecká
SR
atletika 4x400 m mix 9
Bujna Šimon Bujna
SR
atletika 4x400 m mix 9
Kučera Martin Kučera OLY
SR
atletika 4x400 m mix 9
Ladičová Gabriela Ladičová
SR
rýchlostná kanoistika C1 200m 9
Bačíková Alžbeta Bačíková
SR
dráhová cyklistika scratch 10
Medveďová Tereza Medveďová
SR
dráhová cyklistika stíh. pret. 11
Velďáková Jana Velďáková OLY
SR
atletika skok do diaľky 12
Kovačócy Marián Kovačócy
SR
športová streľba trap 12
Kovačócy Marián Kovačócy
SR
športová streľba mix trap 12
Špotáková Jana Špotáková
SR
športová streľba mix trap 12
Maršálková Martina Maršálková
SR
športová streľba Vzduchová pištoľ 10 m miešané dvojice 13
Tužinský Juraj Tužinský
SR
športová streľba Vzduchová pištoľ 10 m miešané dvojice 13
Medveďová Tereza Medveďová
SR
dráhová cyklistika bodovacie preteky 13
Beer Lukáš Beer
SR
atletika skok do výšky 15
Baláž Samuel Baláž
SR
rýchlostná kanoistika k1 5000 m 15
Putalová Iveta Putalová
SR
atletika stíhacia štafeta MIX 15
Weigertová Monika Weigertová
SR
atletika stíhacia štafeta MIX 15
Danáč Denis Danáč
SR
atletika stíhacia štafeta MIX 15
Jablokov Alexander Jablokov
SR
atletika stíhacia štafeta MIX 15
Bačíková Alžbeta Bačíková
SR
dráhová cyklistika omnium 15
Zalka Csaba Zalka
SR
rýchlostná kanoistika K1 200m 15
Gacsal Ákos Gacsal
SR
rýchlostná kanoistika K1 1000 m 16
Repiská Martina Repiská
SR
bedminton dvojhra 17
Rehák Štefečeková Zuzana Rehák Štefečeková OLY
SR
športová streľba mix trap 17
Varga Erik Varga OLY
SR
športová streľba mix trap 17
Vadlejch Lucia Vadlejch
SR
atletika 100 m prekážky 20
Weigertová Monika Weigertová
SR
atletika 100 m 20
Špotáková Jana Špotáková
SR
športová streľba trap 21
Marco Adrien Drozda
SR
atletika 100 m prekážky 22
Hanuliaková Júlia Hanuliaková
SR
atletika hod oštepom 23
Čanecký Marek Čanecký
SR
cestná cyklistika časovka 23
Chiara Catherine Irena Bunce
SR
športová gymnastika viacboj 23
Bačíková Alžbeta Bačíková
SR
cestná cyklistika časovka 28
Tybor Patrik Tybor
SR
cestná cyklistika časovka 30
Maršálková Martina Maršálková
SR
športová streľba Vzduchová pištoľ 10 m 32
Štoček Matúš Štoček
SR
cestná cyklistika preteky s hromadným štartom 35
Tybor Patrik Tybor
SR
cestná cyklistika preteky s hromadným štartom 48
Bačíková Alžbeta Bačíková
SR
cestná cyklistika preteky s hromadným štartom 57
Čanecký Marek Čanecký
SR
cestná cyklistika preteky s hromadným štartom 57
Bellan Juraj Bellan
SR
cestná cyklistika preteky s hromadným štartom 83
Cully Jan Andrej Cully
SR
cestná cyklistika preteky s hromadným štartom 103
Zatlkajová Jessica Zatlkajová
SR
rýchlostná kanoistika K2 500 m semifinále
Petrušová Mariana Petrušová
SR
rýchlostná kanoistika K2 500 m semifinále
Valová Lucia Valová
SR
rýchlostná kanoistika C2 500 m semifinále
Mikéciová Hana Mikéciová
SR
rýchlostná kanoistika C2 500 m semifinále
Rusnák Matej Rusnák
SR
rýchlostná kanoistika C1 1000 m semifinále
Medveď Matej Medveď
SR
športová streľba ľubovoľná malokalibrovka 3x40 34 kvalifikácia
Chren Martin Chren
SR
dráhová cyklistika omnium DNF
Michalička Štefan Michalička
SR
dráhová cyklistika scratch DNF
Strmiska Andrej Strmiska
SR
dráhová cyklistika bodovacie preteky DNF
Balážová Barbora Balážová
SR
stolný tenis dvojhra 3. kolo
Pištej Ľubomír Pištej
SR
stolný tenis dvojhra 3. kolo
Reviláková Sylvia Reviláková
SR
sambo 52 kg štvrťfinále
Gulajev Achsarbek Gulajev
SR
zápasenie voľným štýlom 74 kg 1. kolo
Žilka Peter Žilka
SR
džudo 90 kg 1. kolo
Tankó Viliam Tankó
SR
box 60 kg 1. kolo
michalek Dávid Michálek
SR
box do 91 kg 1. kolo
Hurban Vladimir Hurban
SR
lukostreľba olympijský luk 1. kolo
Baránková Denisa Baránková
SR
lukostreľba olympijský luk 1. kolo
Hurban Vladimir Hurban
SR
lukostreľba mix 1. kolo
Baránková Denisa Baránková
SR
lukostreľba mix 1. kolo
Takács Michal Takács
SR
box 64 kg 1. kolo
Zӧld Tomáš Zӧld
SR
box 69 kg 1. kolo
Poliak Matej Poliak
SR
džudo 66 kg 2. kolo
Kukuľková Tatiana Kukuľková
SR
stolný tenis dvojhra 2. kolo
Štancel Filip Štancel
SR
džudo 81 kg 2. kolo

Kvalifikovaní športovci

Slavomír Michňák

športová gymnastika - viacboj

Tomáš Zeman

atletika - skok do výšky

Denisa Baránková

lukostreľba - olympijský luk, mix

Gábor Jakubík

rýchlostná kanoistika - K4 500 m

Peter Žilka

džudo - do 90 kg

Tomáš Zӧld

box - 69 kg

Jessica Zatlkajová

rýchlostná kanoistika - K2 500 m

Csaba Zalka

rýchlostná kanoistika - K1 200 m, K4 500 m

Monika Weigertová

atletika - 100 m, stíhacia štafeta - 200 m

Jang Wang

stolný tenis - dvojhra

Ján Volko

atletika - 100 m

Erik Vlček OLY

rýchlostná kanoistika - K4 500 m

Jana Velďáková OLY

atletika - skok do diaľky

Erik Varga OLY

športová streľba - trap, mix trap

Lucia Valová

rýchlostná kanoistika - C2 500 m, C1 200m

Lucia Vadlejch

atletika - hod oštepom, skok do diaľky, 100 m prekážky

Patrik Tybor

cestná cyklistika - preteky s hromadným štartom, časovka

Juraj Tužinský

športová streľba - vzduchová pištoľ

Viliam Tankó

box - 60 kg

Michal Takács

box - 64 kg

Alexandra Štuková

atletika - stíhacia štafeta - 600 m

Matúš Štoček

cestná cyklistika - preteky s hromadným štartom

Filip Štancel

džudo - 81 kg
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia