Športové aktuality
8 min. čítania

Po splnenom štvrťfinálovom cieli prichádza pre hokejistov olympijský

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Samuel Hlavaj predstavoval veľkú oporu mužstva na majstrovstvách sveta v Česku a mal by byť jednotkou aj na turnaji olympijskej kvalifikácie.
Foto
TASR/AP

Počas májových majstrovstiev sveta v Prahe a Ostrave hokejoví reprezentanti opäť prebudili Slovensko. Prvý tohtoročný cieľ v podobe účasti vo štvrťfinále šampionátu u susedov zvládli. Na konci leta ich však bude čakať ďalší – vybojovať si postup na zimné olympijské hry 2026 do Milána a Cortiny d’Ampezzo. Turnaj D-skupiny olympijskej kvalifikácie hostí od štvrtka do nedele Bratislava.

Text pôvodne vyšiel v prvom tohtoročnom vydaní časopisu Olympic.sk. Celý magazín nájdete TU.

Pred jarnými majstrovstvami sveta v Česku mal tréner Craig Ramsay so spolupracovníkmi z jednej strany uľahčenú, ale z druhej strany náročnú pozíciu. Na rozdiel od minulosti bolo ospravedlneniek minimum a hráči mali veľký záujem reprezentovať. Z prípadných opôr najviac chýbali obrancovia Erik Černák a Martin Marinčin, ale útok bol skutočne kvalitný. Tréneri a realizačný tím tak museli riešiť náročnú úlohu, ako povedať hráčom, že majú síce kvalitu, ale na svetovom šampionáte si nezahrajú. Z nominácie tak vypadli aj lídri tímov z českej extraligy Róbert Lantoši a Oliver Okuliar. Atmosféru reprezentačnej kabíny neokúsili ani Dalibor Dvorský či Filip Mešár.

Popri tradičných lídroch Tomášovi Tatarovi, Marekovi Hrivikovi, Petrovi Cehlárikovi, Liborovi Hudáčkovi či Petrovi Čerešňákovi dostali dôležité úlohy v tíme i mladíci Juraj Slafkovský, Šimon Nemec či Martin Fehérváry.

„Chcem byť líder, snažil som sa o to v každom zápase,“ povedal Juraj Slafkovský, ktorý síce neskóroval, ale rozdal osem gólových prihrávok. Za najlepších hráčov Slovenska na turnaji vyhlásili trojicu Samuel Hlavaj, Libor Hudáček a Tomáš Tatar.

CHÝBALA VÄČŠIA KONZISTENCIA

Slováci mali v Ostrave takmer domáce prostredie. Dopredu ich hnalo vždy vyše 9000 divákov a hala praskala vo švíkoch. Úvodná prehra s Nemeckom vyvolala viaceré otázniky, výhry nad Kazachstanom, USA, Poľskom i Francúzskom však chmáry zahnali. Prehra po nájazdoch s Lotyšskom ani príučka od Švédov už nič nezmenili na tom, že základný cieľ bol splnený.

V Prahe sa však vo štvrťfinále už žiadne prekvapenie nekonalo. Slováci favoritovi z Kanady podľahli 3:6 a odchádzali domov s konečným 7. miestom. Bolo to najlepšie umiestenie na majstrovstvách sveta od striebra v roku 2012.

„Nie všetky veci nám vyšli. Hráči ukázali veľkú vôľu, ale v dôležitých momentoch sme neuspeli. Neprešli sme cez štvrťfinále, čo berieme ako neúspech, pretože hráči, tréneri i vedenie chceli dosiahnuť lepší výsledok. Mužstvo však dosiahlo najlepší výsledok za posledných 12 rokov. Čiže v tomto smere sme boli o niečo lepší, ako po minulé roky,“ hodnotil prezident SZĽH a generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan.

Výkony tímu Craiga Ramsayho nemali vyrovnanú tendenciu, neboli konzistentné. Mužstvo striedalo úžasné záblesky so slabšími, dokonca niekedy dokonca až katastrofálnymi, a to na prienik vyššie v nabitej svetovej konkurencii stačiť nemôže.

V porovnaní s predošlým šampionátom sa slovenskí hokejisti výrazne zlepšili v ofenzíve, keď strelili takmer dvakrát viac gólov (29). Rovnaký počet však družstvo aj inkasovalo. O ofenzívnom nastavení tímu svedčí, že tucet hráčov nazbieral štyri a viac bodov. Pritom im nešli presilovky, z 26 využili len dve. Paradoxne, hra Slovákov v početnej výhode nebola excelentná ani v olympijskom Pekingu, odkiaľ si hokejisti priniesli bronz.

„Našli sme v porovnaní s minulým rokom cestu ku gólom, lebo sme mali viac na hokejkách puk. Bola to najúspešnejšia časť našej hry. Boli sme dostatočne rýchli a agresívni, len sme robili chyby, ktoré nás stáli zápasy. Aj preto si myslím, že tento tím má budúcnosť,“ hovoril po turnaji Craig Ramsay.

Kvalifikácia o postup na ZOH 2026

D-skupina (Bratislava): Slovensko, Rakúsko, Kazachstan, Maďarsko

E-skupina (Riga): Lotyšsko, Francúzsko, Slovinsko, Ukrajina.

F-skupina (Aalborg): Dánsko, Nórsko, Veľká Británia, Japonsko.

HLADNÍ PO POSTUPE DO MILÁNA

Pozornosť zostavovateľov reprezentačného tímu, hokejistov i fanúšikov sa dnes sústredí už na obdobie od 29. augusta do 1. septembra, keď sa v Bratislave uskutoční kvalifikácia o postup na zimné olympijské hry 2026 v Miláne. Slovákov čakajú súboje s tímami Rakúska, Maďarska a Kazachstanu. Ak chcú Slováci čo i len teoreticky pomýšľať na obhajobu bronzu z Pekingu, musia turnaj vyhrať.

Po svetovom šampionáte musel Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) riešiť otázku, kto vlastne povedie tím zo striedačky. Sedemdesiattriročný Craig Ramsay sa v posledných rokoch vždy v lete rozhoduje, či prijme ponuku Miroslava Šatana na ďalšiu spoluprácu. Po vypadnutí s Kanadou naznačil, že by mohol byť počas olympijskej kvalifikácie na striedačke, ale definitíva padla až pri oznámení nominácie na dôležitý turnaj. Craig Ramsay je opäť pri tíme.

Zostavovatelia tímu v úvode novej sezóny dumali, či v olympijskej kvalifikácii dajú šancu rovnakým menám, ako v Ostrave a Prahe. Do úvahy pripadajú aj ďalší hráči. V zálohe boli Černák, Marinčin, Lantoši, Okuliar, Adam Sýkora, Dvorský, Mešár. Vzhľadom na to, že turnaj sa koná na začiatku sezóny a k dispozícii boli aj hokejisti pôsobiaci v zámorí, Slovensko mohlo postaviť na kvalifikáciu absolútne najlepší výber. Napokon predovšetkým zo zdravotných dôvodov chýbajú Juraj Slafkovský, Erik Černák a Martin Fehérváry.

„Mnohí naši hráči, ktorí ešte neokúsili olympijskú atmosféru, sú hladní po postupe. Olympijský turnaj je úžasný a verím, že na ňom nebudeme chýbať,“ hovoril v Česku kapitán reprezentácie Tomáš Tatar.

Mužstvo sa bude musieť v Bratislave v troch zápasoch vyrovnať s veľkým tlakom. Do každého duelu bude nastupovať v pozícii favorita a bude sa očakávať z jeho strany otvorený útočný hokej. Pozor si však naši budú musieť dávať na zadné dvierka.

Forma jednotlivcov v úvode ročníka s minimálnou zápasovou praxou môže byť dôležitý faktor. Kazachstan i Rakúsko v minulosti viackrát potrápili slovenské výbery. Rakúšania sa predviedli v skvelom svetle na šampionáte v Prahe, na ktorom zdolali Fínov a predviedli päťgólovú tretiu tretinu s Kanaďanmi v dueli, v ktorom prehrali napokon 6:7 po predĺžení. Aj keď Maďari budú v pozícii outsiderov, na začiatku sezóny budú plní síl a môžu byť nepríjemní.

O náročnosti olympijskej kvalifikácie sa slovenskí hokejisti presvedčili aj pred troma rokmi, keď o postup bojovali doma do poslednej chvíle s Bielorusmi.

Slováci neodohrali pred turnajom ani jedno prípravné stretnutie. Ich súperi Rakúsko, Maďarsko a Kazachstan majú za sebou aspoň po jednej konfrontácii, čo kouč Ramsay vyhodnotil ako ich menšiu výhodu. Rakúšania uspeli minulý týždeň dvakrát proti Slovinsku 2:1, Kazachstan odohral prípravný duel s Chomutovom (4:2). Maďari si zasa zmerali sily s Ukrajinou (3:6). Slovenský výber sa zameral na tréningový proces. „Áno, myslím si, že hrať nejaký zápas pred turnajom je trochu výhoda. Chceli sme hrať nejaké zápasy aj my, ale povedal som, že najdôležitejšie je dať hráčov dokopy a uistiť sa, že pochopili, ako chceme hrať. Musíme si pripomenúť, čo chceme robiť. A myslím si, že to pôjde ľahko, pretože všetci už pod mojím vedením hrali,“ uviedol Ramsay.

Na ZOH 2026 do Milána a Cortiny d'Ampezzo postúpi iba víťaz každej z troch finálových kvalifikačných skupín.

ROŠÁDY S ÚČASTNÍKMI KVALIFIKÁCIE

Zloženie bratislavskej kvalifikačnej skupiny o postup na ZOH 2026 malo byť pôvodne iné. Na prelome augusta a septembra sa mali na Slovensku predstaviť Slováci, Bielorusi, Ukrajinci a Kazachovia. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) však predĺžila vylúčenie Ruska a Bieloruska z medzinárodných súťaží aj na sezónu 2024/25 a pozmenila bratislavský menoslov účastníkov turnaja.

Maďari pôvodne nemali hrať finálovú kvalifikáciu, keďže neuspeli na turnaji jej 2. kola. Do Bratislavy však pricestujú ako náhradníci za Bielorusov. Posuny v rebríčku IIHF zasa zapríčinili, že Ukrajincov na turnaji nahradili Rakúšania.

Pred začiatkom finálovej olympijskej kvalifikácie je jasné iba to, že deviatku účastníkov hlavného turnaja ZOH 2026 tvoria Kanada, Rusko, USA, Fínsko, Švédsko, Česko, Švajčiarsko, Nemecko a Taliansko a k nim sa pripoja víťazi troch kvalifikačných turnajov. Ak nebude hrať na ZOH 2026 Rusko, nahradí ho najlepší tím z druhých miest finále kvalifikácie. „Tak ako v uplynulých rokoch, Rada IIHF bude situáciu naďalej monitorovať. Najneskôr v máji 2025 na zasadnutí pred výročným kongresom IIHF rada určí, či je bezpečné opätovne zaradiť Rusko a Bielorusko do majstrovskej sezóny 2025/26,“ uviedla IIHF.

NOMINÁCIA SLOVENSKA

Brankári: Denis Godla (Slovan Bratislava), Samuel Hlavaj (Iowa Wild), Stanislav Škorvánek (Mountfield Hradec Králové).

Obrancovia: Peter Čerešňák (Dynamo Pardubice), Mário Grman (Admiral Vladivostok), Martin Gernát (Lokomotiv Jaroslavľ), Michal Ivan (Bílí Tygři Liberec), Samuel Kňažko (Cleveland Monsters), Patrik Koch (HC Utah), Šimon Nemec (New Jersey Devils), František Gajdoš (Litvínov).

Útočníci: Marek Hrivík (Leksands IF), Miloš Kelemen (HC Utah), Róbert Lantoši (Bílí Tygři Liberec), Adam Liška (Severstaľ Čerepovec), Lukáš Cingel, Kristián Pospíšil (obaja HC Kometa Brno), Martin Pospíšil (Calgary Flames), Miloš Roman, Libor Hudáček (obaja HC Oceláři Třinec), Pavol Regenda (Anaheim Ducks), Marián Studenič (Färjestad BK), Matúš Sukeľ (HC Litvínov), Adam Sýkora (Hartford Wolf Pack), Tomáš Tatar (New Jersey Devils).

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque