V Martine si pripomenuli 10. výročie odhalenia Národného pamätníka olympionikov
Na Národnom cintoríne v Martine, teda na mieste, kde je pochovaných mnoho vynikajúcich osobností slovenského verejného života a predovšetkým kultúry, 16. októbra 2014 slávnostne odhalili Národný pamätník olympionikov. Desiate výročie tejto významnej udalosti si pri pamätníku pripomenuli v stredu 27. novembra.
Primátor mesta Martin Ján Danko vo svojom príhovore ocenil význam pamätníka pre mesto a dôležitosť pripomínania si významných športových osobností, ktorí sa ako úspešní reprezentanti krajiny stali vzormi. Generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba zase stručne priblížil genézu vývoja, ktorý smeroval k vytvoreniu Národného pamätníka olympionikov. Obaja potom na pamätník, na ktorom pri tejto slávnostnej príležitosti tradične horel oheň, položili vence.
Na stretnutí sa zúčastnilo okolo šesť desiatok ľudí, vrátane zástupcov Olympijského klubu Turiec (medzi nimi boli aj olympionici v atletike Štefan Balošák a Lucia Hrivnák Klocová) i študentov martinských škôl.
O NÁRODNOM PAMÄTNÍKU OLYMPIONIKOV
Úsilie Slovenského olympijského výboru (SOV) o zriadenie pietneho miesta, na ktorom by si ľudia mohli uctiť pamiatku vynikajúcich olympionikov zo Slovenska, trvalo veľa rokov. Dlhší čas to húževnato presadzoval čestný člen SOV a bývalý legendárny volejbalista Bohumil Golian. Po jeho smrti v tomto úsilí veľmi dôrazne pokračoval ďalší čestný člen SOV Ivan Čierny.
Národný pamätník olympionikov vyrástol na Národnom cintoríne v Martine, ktoré predstavuje najpietnejšie miesto slovenského národa, pretože je tam pochovaných najviac našich významných osobností.
Základný kameň pamätníka bol položený 6. novembra 2013. Do jeho dokončenia prešiel necelý rok. Výstavba sa realizovala z iniciatívy Slovenského olympijského výboru (SOV) v spolupráci s mestom Martin. Technickú realizáciu návrhu architekta Mojmíra Vychodila, ktorý vyhral súťaž SOV na dizajn pamätníka, zabezpečila firma Kam-stav.
Mestský úrad v Martine na výstavbu pamätníka v rámci verejnej zbierky zriadil špeciálny účet. Samotné mesto poskytlo na tento účel 20-tisíc eur. V rámci zbierky na výstavbu prispeli Slovenský olympijský výbor, Medzinárodný olympijský výbor, viacero ďalších predovšetkým športových organizácií, ale aj jednotlivci.
Pamätník je venovaný všetkým olympionikom zo Slovenska, ale na tabuľkách sú uvedené len mená zosnulých olympijských medailistov. Tí sú zatiaľ výlučne z éry Uhorska a predovšetkým Československa.
V prípade aktuálneho úmrtia niektorého z našich olympijských medailistov sa na pamätníku osadí jeho tabuľka. Tradične sa deje v „preddušičkovom“ období. Nedávno tak bola osadená tabuľka v máji zosnulého člena strieborného tímu futbalistov ČSSR z OH 1964 Ivana Mráza.
„Je to symbolický pamätník, nikto tu nebude pochovaný. Po prvé – je to poďakovanie všetkým olympionikom za to, čo urobili pre Slovensko. A po druhé – je to inšpirácia súčasným a budúcim generáciám, že človek má rozvíjať svoj talent a potenciál a snažiť sa v športe alebo v čomkoľvek inom dosiahnuť maximum. Pretože bez toho sa spoločnosť rozvíjať nemôže,“ uviedol pri slávnostnom odhalení Národného pamätníka olympionikov 16. októbra 2014 prezident SOV František Chmelár.