Šport a olympizmus
Bratislava
4 min. čítania

V nedeľu oslavuje osemdesiatku dvojnásobný olympijský medailista i majster sveta vo volejbale a mimoriadne úspešný tréner Pavel Schenk

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Pavel Schenk (v druhom rade tretí zľava) sa ako tréner teší z triumfu volejbalistov Červenej hviezdy Bratislava v Európskom pohári majstrov v roku 1979.
Foto
Ján Súkup

Bývalý skvelý volejbalista z Moravy Pavel „Pavčo“ Schenk je strieborný aj bronzový medailista z olympijských hier aj majster sveta. Prakticky celú hráčsku kariéru síce prežil mimo Slovenska, ale v Bratislave sa skvelým spôsobom presadil ako tréner slávneho tímu Červenej hviezdy (viedol aj reprezentáciu ČSSR) a napokon tu (v Dúbravke) aj zostal žiť. Rodák z moravskej obce Borotín v okrese Blansko a volejbalová legenda oslavuje v nedeľu 27. júna 80. narodeniny.

Pavel Schenk pri tohtotýždňovom preberaní Medaily Vladimíra Černušáka z rúk štátneho tajomníka pre šport a takisto bývalého volejbalového trénera Ivana Husára.
Foto
Ján Súkup

Pri príležitosti nadchádzajúceho významného životného jubilea si len o štyri dni skôr počas otvorenia Výstavnej siene profesora Vladimíra Černušáka vo vynovenom bratislavskom Dome športu Pavel Schenk z rúk štátneho tajomníka pre šport Ivana Husára prevzal Medailu Vladimíra Černušáka, ktorú mu udelilo Ministerstvo školstav, vedy, výskumu a športu SR.

Pavel Schenk sa v detstve a v mladosti venoval mnohým športom (gymnastika, basketbal, futbal, stolný tenis), ale aj vďaka telesnej výške uňho napokon zvíťazil volejbal, ktorý mu učaroval vo veku 15 rokov. Bývalý skvelý hráč a známy tréner Karel Láznička si ho ešte ako dorastenca vybral do ligového družstva mužov Spartaka Brno ZJŠ (neskôr Zbrojovka Brno), s ktorým po absolvovaní základnej vojenskej služby v Kolíne získal šesť titulov majstra ČSSR a zahral si v troch finále Európskeho pohára majstrov, pričom v roku 1968 sa tešil zo zisku trofeje.

Počas hráčskej kariéry patril Pavel Schenk k najlepším volejbalistom sveta.
Foto
Štartfoto

Výborný smečiar sa rýchlo stal aj stabilným členom reprezentačného družstva ČSSR. Už na MS 1962 v Moskve sa Pavel Schenk podieľal na zisku striebra. Ako 23-ročný sa zúčastnil na olympijských hrách 1964 v Tokiu, kde mal volejbal premiéru pod piatimi kruhmi. Znovu prispel k zisku striebra. O dva roky sa na majstrovstvách sveta v Prahe stal svetovým šampiónom a vyhlásili ho za najlepšieho smečiara turnaja. Na OH 1968 v Mexico City bol členom bronzového tímu ČSSR a ako 31-ročný si zahral ešte aj na OH 1972 v Mníchove, kde družstvo obsadilo šieste miesto. Do bohatej zbierky trofejí pridal dva bronzy z majstrovstiev Európy – v Istanbule 1967 a v Sofii 1971. V reprezentácii odohral takmer štyristo zápasov.

Na fotografii strieborného tímu volejbalistov ČSSR na OH 1964 v Tokiu Pavel Schenk v prednom rade druhý zľava.
Foto
Archív SOŠM

Na sklonku hráčskej kariéry prišiel pôsobil do Červenej hviezdy Bratislava, ktorej tím v roku 1972 postúpil do československej extraligy. Po vážnom zranení kolena však hviezdnemu hráčovi ponúkli v tíme pozíciu trénera, ktorú prijal. V roku 1974 sa s manželkou aj dvoma dcérami presťahoval z Brna do bratislavskej Dúbravky.

Pavel Schenk "v akcii" ako tréner volejbalistov ČH Bratislava.
Foto
Ján Súkup

Policajný tím Strediska vrcholového športu Ministerstva vnútra SSR pod jeho vedením z roku na rok stúpal vyššie. „Červenka“ si napokon pod Schenkovým vedením vybojovala tri tituly majstra ČSSR, v roku 1979 triumfovala v Európskom pohári majstrov, v roku 1981 v Pohári víťazov pohárov a v oboch európskych pohárových súťažiach si pripísala ešte po jednej finálovej účasti.

V SVŠ MV SSR pôsobil „Pavčo“ až do roku 1990 ako šéftréner a zároveň tréner ligového tímu ČH. V ďalších rokoch viedol viaceré ligové tímy (Púchov, Nitra, Inter Bratislava) a napokon deväť rokov (1999 – 2008) viedol študentský klub na Gymnáziu na Bílikovej ulici v Bratislave.

Vďaka klubovým úspechom sa Pavel Schenk stal aj reprezentačným trénerom. Na OH 1980 v Moskve si pripísal už štvrtú olympijskú účasť – po troch hráčskych prvú trénerskú. V rámci slovenského volejbalu dlhodobo pôsobil aj v komisii vrcholového športu, v trénerskej rade aj v komisii mládeže, viedol školenia trénerov. Bol spoluator publikácie „Volejbal“ a v roku 2015 vydal knižku „Trénerovo pêle-mêle“, v ktorej zhrnul svoje mimoriadne bohaté hráčske aj trénerské poznatky i skúsenosti. V nej okrem iného napísal: Volejbal bol pre nás fenoménom, ktorému sa podriaďoval bez výnimky celý náš život.“

Zaslúžilý majster športu a držiteľ vyznamenania Za vynikajúcu prácu Pavel Schenk je členom siení slávy českého aj slovenského volejbalu. Slovenský olympijský výbor mu udelil Strieborné kruhy SOV a Slovenský olympijský a športový výbor ho ocení pri najbližšom odovzdávaní výročných ocenení a vyznamenaní SOŠV, ktoré sa plánuje na september. Pavel Schenk dostane Zlatý odznak SOŠV.

Slovenský olympijský a športový výbor jubilantovi srdečne blahoželá!

Šport
Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque