V súvislosti s preložením OH v Tokiu vynaloží MOV navyše až 800 miliónov dolárov, v čase koronakrízy výrazne pomôže súčastiam olympijského hnutia
Exekutíva Medzinárodného olympijského výnoru (MOV) počas štvrtkového zasadnutia prostredníctvom telekonferencie schválila, že MOV vynaloží na olympijské hry v Tokiu v súvislosti s ich preložením na budúci rok navyše 800 miliónov dolárov. Z tejto celkovej sumy pôjde 150 miliónov na pomoc súčastiam olympijského hnutia – medzinárodným športovým federáciám, národným olympijským výborom a uznaným organizáciám. Väčšia časť celkových dodatočných výdavkov MOV – 650 miliónov dolárov – sa použije na pokrytie záväzku MOV voči organizátorom hier a na vlastné rozšírené operácie MOV.
MOV v súčasnosti podrobuje hĺbkovej analýze dopady koronakrízy na celú činnosť a chod organizácie. Podľa tlačovej správy si MOV uvedomuje, že pri pomoci všetkým zainteresovaným v olympijskom hnutí hrá kľúčovú úlohu. Plánované uvoľnenie sumy 150 miliónov dolárov na pomoc súčastiam olympijského hnutia je prejavom solidarity MOV a pomoci v ťažkej dobe koronakrízy. Navyše MOV už pred niekoľkými týždňami rozhodol, že prostredníctvom Olympijskej solidarity MOV podporí štipendiami v celkovej výške 15 miliónov dolárov 1600 športovcov z celého sveta a v sume 10,3 milióna dolárov národné olympijské výbory ako kompenzáciu nákladov, ktoré im vznikajú v súvislosti s preložením OH v Tokiu.
„Olympijské hnutie čelí bezprecedentnej kríze. MOV musel po prvý raz v histórii preložiť olympijské hry a musí pomáhať súčastiam hnutia, aby prekonali túto krízu. Nová situácia si vyžaduje našu solidaritu, kreativitu, odhodlanie a flexibilitu. Všetci budeme musieť prinášať obete a robiť kompromisy. Mimoriadne podmienky si vyžadujú mimoriadne riešenia. Koronakríza mala významné finančné dopady na olympijské hry, celé olympijské hnutie, aj na MOV. Našimi aktuálnymi finančnými plánmi reagujeme na vzniknuté potreby,“ povedal po rokovaní exekutívy prezident MOV Thomas Bach.
Bach ubezpečuje, že MOV sa snaží nachádzať úspory pri organizovaní OH v Tokiu. Pracovná skupina preveruje všetky náklady. „Duch olympijských hier a kvalita súťaží však musia byť zabezpečené,“ hovorí prezident MOV.
Tlačová správa MOV ešte zdôrazňuje, že medzinárodným federáciám, z ktorých väčšina (viac než 60) sídli vo Švajčiarsku, podáva pomocnú ruku aj švajčiarska federálna vláda. S výnimkou najbohatších (futbalových FIFA a UEFA) im poskytne pôžičky. Ako uvádza TASR, prostredníctvom olympijského pôžičkového systému si náklady na pôžičky si podelí rovným dielom krajina a MOV, prispejú aj jednotlivé kantony.
Podľa TASR vláda okrem toho podporí cez národné federácie futbalové aj hokejové kluby v krajine celkovou sumou v prepočte viac než 330 miliónov eur. „Táto iniciatíva je veľkým potvrdením významu medzinárodných športových federácií a športu,“ reagoval na prístup švajčiarskej vlády prezident MOV. „Skúsenosti, ktoré máme z predchádzajúcich finančných kríz, nám ukázali, že šport býva viac zasiahnutý ako celá ekonomika,“ cituje TASR z vyhlásenia švajčiarskej federálnej vlády.