Športové aktuality
6 min. čítania

Legendárny košický hokejový kanonier Vincent Lukáč oslavuje sedemdesiatku

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Radosť zo strelenia gólu si Vincent Lukáč vychutnával veľmi často.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Ani jeden Slovák nestrelil vo federálnej I. lige toľko gólov, ako „košický rýchlik“ Vincent Lukáč – v 513 zápasoch skóroval 393-krát! Dvakrát bol členom tímu hokejových majstrov sveta z ČSSR (vo Viedni 1977 a v Prahe 1985), v Sarajeve 1984 sa tešil zo striebornej olympijskej medaily. Legendárny hokejový kanonier Vincent Lukáč oslavuje 14. februára sedemdesiatku.

Vo svojej dobe bol Vincent Lukáč zrejme najrýchlejší hokejový korčuliar v Československu. Porovnávať sa s ním mohol azda len plzeňský Bohuslav Ebermann. Bol nielen čertovsky rýchly pravý krídelník, ale aj technicky výborne vybavený klasický zakončovateľ s bleskurýchlou streľbou.

V drese VSŽ Košice bol Vincent Lukáč postrachom brankárov v československej I. lige.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto
Vincent Lukáč v reprezentačnom drese ČSSR.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Lukáč bol na ľade v mnohom podobný našej neskoršej hviezde Mariánovi Gáboríkovi, aj keď ten vynikal väčšou fyzickou silou. Výbušnosťou, vznetlivosťou a tým, že bolo okolo neho vždy živo, zase „Vinco“ pripomínal niekdajšiu kontroverznú superstar slovenského hokeja Jozefa Golonku.

V rodných Košiciach hrával Vincent Lukáč v tíme mužov VSŽ už od svojich 17 rokov. V období rokov 1971 – 1985 bol takpovediac klubovým inventárom, veď za ten čas opustil svoje rodisko len na jednu sezónu, keď bol na vojenčine v Dukle Jihlava.

Paradoxne, na Vysočine získal v tej jednej sezóne (1981/82) hneď majstrovský titul. To sa mu v Košiciach za 14 rokov nikdy nepodarilo a svoj materský klub opustil akurát pred sezónou 1985/86, keď to v tíme VSŽ Košice konečne vyšlo partii okolo Igora Libu...

Dlhší čas hral Vincent Lukáč v košickom drese v jednom vysoko produktívnom útoku vedno s bratmi Jozefom a Imrichom Lukáčovcami. Bolo to v ére, keď v Slovane Bratislava zase dominovala takisto trojica bratov Mariána, Petra a Antona Šťastných.

Rivalita dvoch súrodeneckých trojíc bola až do emigrácie Petra a Antona Šťastných v lete 1980 bola veľká. Komplexnejší slovanistický útok vedený jedinečným centrom Petrom Šťastným bol celkove lepší a produktívnejší. V roku 1979 bratia Šťastní „prestrieľali“ Bratislavčanov k historickému prvému titulu hokejového majstra ČSSR pre slovenský oddiel. Ale najlepším ligovým strelcom z celej tejto partie bol práve „Vinco“.

Dvakrát sa stal kráľom ligových strelcov – v ročníku 1979/80 strelil 43 a o dve sezóny neskôr dokonca 49 gólov, čím dosiahol v oboch prípadoch priemer podstatne lepší ako gól na zápas.

Vincent Lukáč na fotografii z MS 1982, vedľa neha Kanaďan Bob Gainey.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

V klube ostatní pracovali na Lukáča, ktorý mal „nos“ na góly, ale v reprezentácii prišiel medzi množstvo hráčov na svetovej, či prinajmenšom medzinárodnej úrovni a presadzoval sa ťažko. Ligového ostrostrelca tak nominovali dohromady len na dve olympiády, štyri svetové šampionáty a na jeden Kanadský pohár (1984), čo je vzhľadom na dĺžku jeho vrcholnej kariéry málo.

V ligovej sezóne 1976/77 nastrieľal skvelých 48 gólov, ale v reprezentácii sa mu zďaleka tak dobre nedarilo. V prvom období jeho pôsobenia v reprezentácii sa vynímal len podiel na zisku titulu majstra sveta v roku 1977 vo Viedni. Prispel však k nemu len jednou asistenciou zo siedmich zápasov.

Na veľkom turnaji v drese ČSSR sa znovu objavil až v roku 1980. Účinkovanie tímu na ZOH v americkom Lake Placide však bolo veľkým sklamaním. V individuálnych štatistikách produktivity boli síce vedno s Pouzarom vysoko aj Peter a Marián Šťastní, ale družstvo aj s Lukáčom, ktorý získal v 6 zápasoch 9 bodov (2+7), skončilo až piate. To bolo jediný raz, keď sa z vrcholného podujatia vrátil domov bez medaily.

Na fotografii z roku 1983 Vincent Lukáč (vpravo) v drese ČSSR spoločne s ďalším košickým ofenzívnym esom Igorom Libom.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Paradoxne, najlepšieho obdobia v reprezentačnom drese sa Vincent Lukáč dočkal až v čase, keď v tíme patril k najstarším. Vtedajší reprezentačný tréner Luděk Bukač dal dohromady skvelé útočné trio s dvoma krídlami z VSŽ Košice - Vincentom Lukáčom a Igorom Libom a s centrom z bratislavskom Slovana Dáriusom Rusnákom.

Na ľade v československých dresoch medzi tromi Slovákmi fungovala skvelá chémia. Rozumeli si takmer naslepo a vytvorili mimoriadne údernú formáciu, ktorá dokázala rovnocenne čeliť legendárnemu sovietskemu triu Makarov – Larionov – Krutov.

V rokoch 1982 – 1985 Vincent Lukáč zbierku svojich úspechov rozšíril najprv o dve striebra z majstrovstiev sveta (v roku 1983 získal aj Zlatú hokejku pre najlepšieho hokejistu v ČSSR), potom o olympijské striebro v Sarajeve (strelil štyri góly a na tri prihral) a napokon na záver kariéry v reprezentačnom tíme v Prahe 1985 aj o druhý titul majstra sveta – po osemročnom čakaní. V Prahe v 8 zápasoch strelil tri góly a na štyri prihral.

Fotospomienka na dva mimoriadne úspechy z obdobia záverečného Lukáčovho pôsobenia v čs. reprezentácii. Na fotografii vľavo, ktorá sa viaže na ZOH 1984 v Sarajeve, je Vincent Lukáč spoločne s "parťákom" z elitného útoku Dáriusom Rusnákom pri preberaní strieborných medailí z rúk prezidenta MOV Juana Antonia Samarancha. Na fotografii vpravo, ktorá je zo "zlatých" MS 1985 v Prahe, sedí na ramene reprezentačného spoluhráča Kadleca.
Foto
Archív a Ján Súkup, Štartfoto

V roku 1982 ho draftoval klub NHL Quebec Nordiques, v ktorom po emigrácii v jednom útoku hrali traja bratia Šťastní, ale v najprestížnejšej súťaži sveta si nikdy nezahral. V Košiciach končil v sezóne 1984/85, keď v 38 zápasoch strelil 28 gólov, ku ktorým pridal 19 asistencií.

Keď po pražskom šampionáte košický krídelník ako 31-ročný v reprezentácii končil a odchádzal na zahraničný angažmán v nemeckom Rosenheime, mal na konte v 146 medzištátnych zápasoch 70 gólov – tým je piaty v historickom streleckom rebríčku Slovákov z československých čias.

V zahraničí odohral Vincent Lukáč dovedna šesť sezón. Potom sa venoval trénerskej práci. V sezóne 1994/95 si ako asistent hlavného trénera HC Košice Jána Selveka konečne priamo vychutnal východniarsku radosť z majstrovského titulu v slovenskej extralige.

Krátko bol aj hlavným trénerom HC Košice a zároveň asistentom Jozefa Golonku pri slovenskej reprezentácii. Neskôr trénoval aj v Žiline, ale potom roky nemal zamestnanie. V roku 2010 ho zvolili za poslanca slovenského parlamentu. Jeho zaťom sa stal víťaz Stanley Cupu Jiří Bicek.

Na fotografii z január 2003 Vincent Lukáč pri preberaní diplomu k Strieborným kruhom SOV z rúk člena exekutívy MOV a legendárneho skokana o žrdi Sergeja Bubka. Vedľa Lukáča ďalší strieborní olympijskí medailisti Vincent Lafko a Slavomír Kňazovický, celkom vpravo vtedajšia podpredseníčka SOV Mária Mračnová.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Slovenský olympijský výbor Vincentovi Lukáčovi v roku 2003 udelil Strieborné kruhy SOV. Legendárny bývalý útočník je od roku 2004 členom Siene slávy slovenského hokeja. Je však známy ako dlhodobý veľký kritik slovenského hokeja.

Slovenský olympijský a športový výbor jubilantovi Vincentovi Lukáčovi k jeho 70. narodeninám srdečne blahoželá!

Podujatia a športovci
Miláno Cortina 2026

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque