Vo veku 87 rokov zomrel Vladimír Hopka, vlastnil najlepší svetový výkon na 100 m motýlik
Vo štvrtok zomrel vo veku nedožitých 88 rokov bývalý výborný slovenský plavec Vladimír Hopka (narodený 25. marca 1937 v Skároši, vyrastal v Záhorskej Vsi). Vynikal v disciplíne 100 m motýlik. V nemeckom Lipsku v nej 11. marca 1961 utvoril časom 1:01,2 min európsky rekord v dlhom bazéne. Stal sa historicky prvým slovenským plavcom s európskym rekordom. Neskôr ho v tom napodobnili dvakrát Oľga Kozičová a mnohokrát Martina Moravcová.
Vo viacerých prameňoch sa uvádza, že Vladimír Hopka na pretekoch v nemeckých Brémach utvoril 28. januára 1962 na 100 m motýlik aj svetový rekord. Treba však uviesť, že čas 1:00,3 min dosiahol v krátkom, teda 25-metrovom bazéne – a v ňom ani svetová ani európska federácia v tom čase a ešte dlhé roky potom rekordy neuznávali. Nešlo teda o oficiálny svetový rekord, ale o najlepší svetový výkon. To sa však zistilo až spätným štúdiom dávnych výsledkov koncom 80. rokov minulého storočia.
Napriek tomu, že Vladimír Hopka mal vysokú výkonnosť, nikdy neštartoval na olympijských hrách. Na OH 1960 v Ríme sa nekvalifikoval a na OH 1964 v Tokiu, v období, keď bol po skončení vysokej školy na vojenčine, disciplína 100 m motýlik v programe olympijských súťaží mužov ešte nebola. Súťažili v nej len ženy.
V roku 1962 Vladimír Hopka štartoval na ME v Lipsku, kde rok predtým utvoril na 100 m motýlik európsky rekord. Bol členom dvoch štafiet ČSSR – polohová na 4x100 m obsadila šieste a krauliarska na 4x100 m ôsme miesto. Individuálne štartoval na 200 m motýlik, kde obsadil 23. miesto. Na kratšej trati vtedy na ME muži ešte nesúťažili.
Ďalší rok už Hopkova výkonnosť výrazne poklesla. Ako sa uvádza na Wikipedii, v programe Českej televízie „Športové legendy“ po rokoch uviedol, že v tom čase skončil vysokoškolské štúdium na Strojárskej fakulte SVŠT v Bratislave a ako športovec sa cítil – dnešnými slovami – vyhorený.
Až do roku 1957 sa Vladimír Hopka súbežne venoval plávaniu aj vodnému pólu, potom už uprednostnil individuálny šport. Súťažil za Sláviu UK aj za Sláviu SVŠT Bratislava. Vrchol kariéry prežil pod trénerským vedením Otakara Urbana.
Urastený plavec na delfinárskych tratiach utvoril 22 československých rekordov a bol 7-násobným majstrom ČSSR. V roku 1961 Hopkovi udelili titul majster športu z roku 1961 a v roku 1965 zaslúžilý majster športu. Po skončení plaveckej kariéry zostal pri svojom športe ako dlhoročný rozhodca.
V súvislosti s Hopkovým najlepším svetovým výkonom na 100 m motýlik treba uviesť, že oficiálne rekordy v krátkom bazéne sa začali evidovať až v roku 1990. Je pre nás zaujímavé, že na 50 m motýlik sa vtedy ako vôbec prvý oficiálny svetový rekordér zapísal do histórie slovenský emigrant Marcel Géry, v tom čase reprezentujúci Kanadu. Neskôr tri svetové rekordy v krátkom bazéne (dva na 100 m polohové preteky a jeden na 100 m motýlik) utvorila Martina Moravcová.
Posledná rozlúčka s Vladimírom Hopkom sa uskutoční vo štvrtok 20.februára 2025 o 11:00 h v bratislavskom Krematóriu. Česť jeho pamiatke!