Športové aktuality
5 min. čítania

Vo veku 88 rokov zomrel Miroslav Martinák, legendárna postava skokov na lyžiach

Peter Chudý, obman Zväzu slovenského lyžovania
Na fotografii spred 10 rokov Miroslav Martinák s vtedajšou prezidentkou Slovenskej lyžiarskej asociácie Jankou Gantnerovou.
Foto
Archív P. Ch.

V piatok 11. októbra 2024 vo veku 88 rokov zomrel Miroslav Martinák, legendárna postava skokov na lyžiach. Jeho celoživotná činnosť v športe bola spojená s pôsobením v Dukle Banská Bystrica, kde mal na starosti práve skoky na lyžiach. Pôsobil aj v štruktúrach Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) ako rozhodca štýlu na zimných olympijských hrách a na ďalších pretekoch.

Miroslav Martinák sa narodil sa 18. júna 1936 vo Veľkých Karloviciach, kde prežil aj svoje detstvo. Už od detstva ho to tiahlo ku športu, jeho prvým trénerom bol Ludvík Podešva, ktorý bol všestranným lyžiarom. Cudzie mu neboli ani skoky na lyžiach.

Miroslav Martinák už v roku 1956 skákal pred niekoľkotisícovou diváckou kulisou na skokanskom mostíku v Srnkovej pri Banskej Bystrici, s ktorou o ďalšie desaťročie spojil celý svoj život. Svoju skokanskú pretekársku kariéru mal však ešte spojenú s Duklou Liberec, počas ktorej bol aj členom československého reprezentačného družstva skokanov. Vrcholom jeho pretekárskej kariéry bola účasť na majstrovstvách sveta FIS v roku 1962 v poľskom Zakopanom, kde ako najlepší čs. skokan obsadil v súťaži na veľkom mostíku 20. miesto.

Do Banskej Bystrice prišiel Miroslav Martinák 1. februára 1966 na základe trojstrannej dohody medzi Duklou Banská Bystrica, Duklou Liberec a zväzom lyžiarov. Odvtedy pôsobil v mnohých funkciách ako tréner, asistent trénera československej reprezentácie, prvý predseda skokanského úseku v Slovenskom lyžiarskom zväze, metodik, technický delegát pre skok na lyžiach, ako aj medzinárodný rozhodca štýlu FIS v skoku na lyžiach.

V Armádnom stredisko vrcholového športu Dukla Banská Bystrica Miroslav Martinák pôsobil ako príslušník Československej ľudovej armády až do konca svojej pracovnej kariéry. Získal v nej hodnosť podplukovníka.

Jeho najväčším trénerským úspechom bol titul majstra sveta v letoch na lyžiach. V roku 1975 ho v rakúskom Kulme získal český skokan Karel Kodejška, ktorý v tých rokoch pôsobil v Dukle Banská Bystrica. Už tri roky pred tým v Sappore sa Kodejška ako Martinákov zverenec stal prvým skokanom na lyžiach zo slovenského oddielu na ZOH 1972. V súťaži na strednom mostíku obsadil výborné 7. miesto. Olympijskú účasť si zopakoval aj v Innsbrucku 1976. 

Martinákov trénerský rukopis bol v ASVŠ Dukle Banská Bystrica badateľný ešte aj v roku 1987, keď jej ďalší pretekár Jiří Parma získal v nemeckom Oberstdorfe titul majstra sveta v skoku na lyžiach na strednom mostíku.

Miroslav Martinák pôsobil dlhé roky aj vo FIS ako medzinárodný rozhodca štýlu v skoku na lyžiach. Na domácich mostíkoch najčastejšie rozhodoval v športovom areáli na Štrbskom Plese počas pretekov o Tatranský pohár. Mal však aj viacero zahraničných rozhodcovských nominácií. Z nich najvýznamnejšie boli zimné olympijské hry 1994 v Lillehammeri. Pred ním na ZOH súťaže skokanov na lyžiach rozhodoval zo Slovákov len Ján Mráz, po Martinákovi už nikto.

Miroslav Martinák.
Foto
VŠC Dukla Banská Bystrica

Jeho nesplneným športovým snom bolo vybudovanie skokanského areálu na Králikoch pri Banskej Bystrici. Tam chcel vybudovať popri Štrbskom Plese ďalšie medzinárodné skokanské centrum. Podaril sa mu iba čiastkový krok, a to vybudovanie žiackeho skokanského areálu na Žltých pieskoch v Banskej Bystrici, ktorý sa využíva pre prípravu mladých skokanov doteraz.

K splneniu svojho sna mal najbližšie v 90. rokoch minulého storočia, keď chcela Banská Bystrica hostiť juniorské majstrovstvá sveta 2000 v klasických lyžiarskych disciplínach. No práve pre nedokončený skokanský areál bolo potrebné toto podujatie presunúť na Štrbské Pleso.

Osobne sa podieľal aj na výchove svojich nasledovníkov – rozhodcov štýlu v skoku na lyžiach, medzi ktorých patrili najmä Peter Schlank, Emil Babiš, či Peter Stano. Ako medzinárodný rozhodca štýlu v skoku na lyžiach ukončil svoju kariéru v roku 1996 a zo strany Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS mu bol udelený čestný diplom za celoživotný prínos k skokanskému športu vo svete.

Spolu so svojimi najlepšími skokanskými priateľmi Petrom Schlankom a Jozefom Lepkom inicioval Miroslav Martinák spracovanie histórie a úspechov skokov na lyžiach v Banskej Bystrici pod autorským vedením ďalšieho milovníka skokov Jozefa Mazára. Publikácia pod názvom „Cesta na Olymp“ bola uvedená do života 18. mája 2014 aj za prítomnosti vtedajšej predsedníčky Slovenskej lyžiarskej asociácie Janky Gantnerovej.

Za svoju celoživotnú prácu v prospech skokanského športu bol Miroslav Martinák v roku 2007 ocenený aj Slovenským olympijským výborom udelením Bronzových kruhov SOV. Česť jeho pamiatke!

Posledná rozlúčka s Miroslavom Martinákom sa uskutoční v piatok 18. októbra o 13:00 h v krematóriu v Banskej Bystrici - Kremničke.

OLOV
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque