Vo veku 96 rokov zomrel nestor slovenskej športovej žurnalistiky a čestný člen SOŠV Jozef Kšiňan
V stredu 10. mája večer nás v Bratislave navždy opustil čestný člen Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) – nestor našej športovej žurnalistiky Jozef Kšiňan. Narodil sa 3. januára 1927 v Bratislave.
Absolvent štúdia trénerstva na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave Jozef Kšiňan sa novinárskej a publicistickej práci venoval viac 70 rokov. Ako zamestnanec pôsobil postupne v redakciách denníkov Pravda, Smena a v agentúrach ČSTK a TASR. Venoval sa najmä futbalu, klasickému lyžovaniu a boxu. S TASR, kde viac než dvadsať rokov viedol športovú redakciu, externe spolupracoval aj dávno po dovŕšení osemdesiatky, keď sa zároveň venoval knižnej tvorbe.
Dvadsať rokov bol Jozef Kšiňan podpredsedom Klubu športových redaktorov, z toho titulu vedúci futbalovej komisie. Počas celého tohto obdobia mal na starosti organizovanie tlačových konferencií pred začiatkom ligovej súťaže a pred začiatkom jarnej odvety.
Okrem toho viedol množstvo tlačových stredísk na významných športových podujatiach na Slovensku: na všetkých medzištátnych futbalových zápasoch v Bratislave v rokoch 1972 – 1992, na MS v klasickom lyžovaní 1970 vo Vysokých Tatrách aj na Tatranskom pohári v klasických lyžiarskych disciplínach 1965 – 1981 (spolu so Štefanom Mašlonkom a s Igorom Mrázom). Bol aj člen tlačových komisií na MS v krasokorčuľovaní (1973), aj na MS v ľadovom hokeji (1992) v Bratislave.
Ako novinár pôsobil Jozef Kšiňan na piatich olympiádach – na OH 1968 v Mexico City, 1976 v Montreale a 1980 v Moskve, aj na ZOH 1980 v Lake Placide a 1994 v Lillehammeri. Pri olympijskej premiére výpravy samostatnej Slovenskej republiky na ZOH 1994 zároveň externe vykonával funkciu hovorcu nášho olympijského tímu. Absolvoval aj množstvo ďalších vrcholných športových podujatí, vrátane svetových a európskych šampionátov vo futbale.
Podieľal sa na príprave približne 30 publikácií, venovaných predovšetkým futbalu a histórii Slovana Bratislava – Polstoročie v belasom, Šesťdesiat rokov Slovana, 80 belasých rokov, 90 belasých rokov, Pohár je náš! (o triumfe družstva ČSSR na futbalových ME 1976 v Juhoslávii), Svet deväťdesiatich minút, Futbal - encyklopédia, či Zlatá kniha futbalu na Slovensku. Podieľal sa však aj na slovenskom vydaní prvej celistvej publikácie o olympijskej histórii v roku 1957.
Bol však činný aj ako aktívny športovec v množstve odvetví: ako futbalista klubov ŠK Ružinov, ŠK Bratislava (dorastenecký majster Slovenska 1946), Sokol Práca a Dynamo Energia Bratislava; ako stolný tenista v ligových kluboch ŠK Ružinov a ŠK Baťovany, ale aj v ŠK Poštári, ŠK Bratislava, Sokol Práca a ŠK Železničiari (majster Slovenska 1946 v družstvách) a účastník mnohých medzinárodných turnajov na Slovensku a v Čechách; ako basketbalista v druholigovom Sokole Práca a ako tenista tiež v Sokole Práca Bratislava.
Po skončení športovej kariéry bol úspešný tréner stolných tenistov ŠK Ružinov, ŠK Železničiari a v Sokole Práca, aj mládežnícky tréner hokejistov i futbalistov v Dyname Energia, Rapide i v Slovane Bratislava. V období rokov 1968 – 1981 bol i člen slovenskej futbalovej trénerskej rady.
Slovenský olympijský výbor (SOV) jeho naozaj výnimočné publicistické a novinárske pôsobenie v roku 2003 ocenil udelením Bronzových kruhov SOV a v roku 2010 udelením svojho výročného ocenenia za publicistiku - Ceny Mira Procházku, a v roku 2017 aj prijatím za svojho čestného člena a udelením Zlatého odznaku SOV. Bol aj nositeľom Ceny fair play Ivana Chodáka, ktorú udeľuje Slovenský futbalový zväz, a členom Siene slávy slovenského futbalu. Bývalý prezident Medzinárodného olympijského výboru Juan Antonio Samaranch mu odovzdal Zlatý odznak MOV.
Ešte aj niekoľko rokov po dovŕšení deväťdesiatky Jozef Kšiňan prejavoval živý záujem o športové dianie. Zúčastňoval sa na tlačovkách aj na rôznych akciách SOŠV i ďalších športových subjektov a bol stále aktívny aj ako autor najmä textov o histórii slovenského športu, osobitne futbalu. Až posledné približne dva roky zostal v dôsledku problémov s chôdzou „uväznený“ v byte v paneláku bez výťahu a odkázaný len na telefonický kontakt s kolegami a priateľmi. V posledných týždňoch ho už kvárili aj ďalšie zdravotné ťažkosti, súvisiace s vysokým vekom.
Je to v tomto roku už tretí čestný člen SOŠV, ktorý nás navždy opustil. V januári skonali dve tatranské športové legendy – Ladislav Harvan a Walter Marx starší.
Slovenský olympijský a športový výbor vyjadruje hlbokú účasť rodine a blízkym Jozefa Kšiňana. Posledná rozlúčka s ním sa uskutoční v piatok 19. mája od 13:15 h v bratislavskom Krematóriu. Česť jeho pamiatke!