Športové aktuality
8 min. čítania

Vrcholom novej sezóny bude pre Jána Koristeka svetový šampionát v Oberstdorfe, vzhľadom na Peking 2022 je prioritou zdravie

Foto
TASR/Ján Krošlák

Talentovaný bežec na lyžiach Ján Koristek sa momentálne pripravuje na novú sezónu, ktorej vrcholom budú majstrovstvá sveta v nemeckom Oberstdorfe. Pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, nemal by chýbať ani na olympijských hrách v Pekingu 2022. K tomu mu dopomáha štipendium Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV).

Ján Koristek sa narodil 11. júla 1996 vo Zvolene. Vďaka regiónu, z ktorého pochádza, mal k zimným športom blízko. S organizovaným bežeckým lyžovaním začal ako štvrták na základnej škole. V minulom roku skončil na 15 km voľnou technikou 17. na majstrovstvách sveta juniorov v Lahti. Na Svetovej zimnej univerziáde v Krasnojarsku 2019 bol ôsmy na 30 km voľne. Od svojich začiatkov spolupracuje s trénerom Františkom Novodomcom, ktorý ho vedie v klube Ski Team JASE Látky. V reprezentácii patrí pod Jána Valušku.

Koristek pochádza z okolia pod Poľanou. „Mali sme vždy dostatok snehu. Aj rodičia sa venovali v rámci voľného času behu na lyžiach. Ako deti sme sa v družine v zime chodili šmýkať, čiže išlo o prirodzený vývoj.“ Začínal pod trénerom Františkom Novodomcom, s ktorým stále spolupracuje. „Bol aj môj juniorský reprezentačný tréner. Začal som v klube Huta Látky pri Základnej škole v Detvianskej Hute. Tam som vstúpil ako štvrták.“

Postupne sa dostavili aj úspechy. „Najviac si cením pravdepodobne 17. miesto z majstrovstiev sveta do 23 rokov vo fínskom Lahti 2019 na 15 km voľnou technikou. V tom istom roku sa mi podarilo skončiť na 8. pozícii na Svetovej zimnej univerziáde v ruskom Krasnojarsku na 30 km voľnou technikou. Ďalšie úspechy sa už netýkajú športu.“

Vďaka štipendiu si môže zabezpečiť lepšie podmienky na prípravu

Poberanie štipendia OS MOV čiastočne odbremenilo rodičov. „Môžem si hradiť bočné výdavky, čo sa týka cestovania. Využívam to aj na lekársku podporu, napríklad na testovanie na nový koronavírus.“ Po porade s trénerom si zakúpil takisto rôzne výživové doplnky na prírodnej báze. „Odporučili mi rybie oleje zo Švédska. Uvidíme, akú to bude mať odozvu. Financie som použil som aj na koučing, čo sa týka zlepšenia mentálnej stránky.“

Prípravu mu financuje najmä Slovenská lyžiarska asociácia. „Od júna som priamo pod ňou zamestnaný ako profesionálny športovec a dostávam mzdu.“ Vlani mal aj sponzora zo Švajčiarska. „Ide o pána, ktorý dlhodobo podporuje lyžovanie na Slovensku a v Česku. Uvidíme, či to bude pokračovať aj v tomto roku. Podporuje nás v rámci servisu, pričom v tejto oblasti spolupracujeme s Čechmi a s Poliakmi.“

Olympijské hry znamenajú vrchol, vzhľadom na Peking 2022 je prvoradé zdravie

Konkurenciu na pretekoch Svetového pohára vníma ako oveľa tvrdšiu v porovnaní so zimnými olympijskými hrami. „Veľmi významné sú pre mňa aj preteky Svetového pohára a majstrovstvá sveta. Tam býva početnejšia konkurencia. Pod piatimi kruhmi je veľmi zredukované zastúpenie jednotlivých štátov.“ Stále ešte len 24-ročný pretekár pochádzajúci z Podpoľania vysvetľuje: „V pretekoch SP nastúpi niekedy až pätnásť Nórov a na ZOH sú to len štyria. Samozrejme, čo sa týka vnímania verejnosti, olympijské hry sú na prvom mieste.“

V aktuálnej situácii je náročné dávať si ciele do vzdialenejšej budúcnosti s ohľadom na ZOH v Pekingu 2022. „Minulú sezónu som súťažil väčšinou na Slovensku. V novom ročníku nám ukážu viac preteky Svetového pohára, na ktoré nastúpime. Uvidíme, ako som na tom v porovnaní so zahraničím. Potom budeme múdrejší, ale je to rok a pol. Ide o dlhú dobu. V prvom rade treba ostať zdravý.“

Dokončil štúdium a užíval si pohodlie domova

Koronakríza ovplyvnila prípravu, avšak mohol byť oveľa viac doma. „Uplynulé roky to bolo oveľa náročnejšie, keďže sme absolvovali prípravu i seriál Svetového pohára na kolieskových lyžiach. V minulosti som popri vrcholovom športe aj študoval. Na jar sa mi podarilo dokončiť vysokoškolské štúdium.“

V závere uplynulej sezóny bežci na lyžiach nemohli nikam vycestovať. „Z môjho pohľadu som to vnímal pozitívne. Pohodlie domova sa nedá ničím nahradiť. Bývam mimo obce, takže nebol problém trénovať v domácich podmienkach.“

Uplynulé týždne priniesli tréning na ľadovci, najbližšie plány sú otvorené

Koristek trénoval v rakúskom stredisku Ramsau am Dachstein. „Ide o ľadovec vo výške 2700 metrov nad morom, z ktorého sme sa pred niekoľkými dňami vrátili domov. Stále je otvorené, čo sa bude diať ďalej.“

Tréner má plán, že by išli za snehom. „Máme objednané ubytovanie vo Švajčiarsku, ale tam sú už tvrdé opatrenia. Rovnako zvažujeme sústrednie v Taliansku, no ani tam to nevyzerá najlepšie. Teraz sa rieši taktiež Fínsko, hoci aj tam sú karanténne opatrenia.“

Majú však prísľub od Medzinárodnej lyžiarskej asociácie (FIS), že by do Krajiny tisícich jazier mohli vstúpiť bez karantény. „Išlo by v podstate aj o prípravu na seriál Svetového pohára. Dokonca majú zaviesť aplikáciu, ktorá bude vyhodnocovať náš pohyb, čo sa týka rizikovosti.“

Pravdepodobne začne v Davose

Ak sa Koristekova tréningová skupina bude pripravovať v strednej Európe, tak prvé preteky SP absolvuje v decembri vo švajčiarskom Davose. „Ale pokiaľ pôjdeme do Fínska, tak tam budem štartovať už v prvom kole SP 25. novembra v Kuusame. „Sveťáky“ budú slúžiť aj na porovnanie s konkurenciou, keďže ostatné preteky ako seriál Kontinentálneho pohára sa pravdepodobne neuskutočnia.“

Rád by sa medzi elitou pravidelne prebojovával do prvej polovice štartového poľa. Mohol by nadviazať aj na „bodový úlovok“ z minulej sezóny. „Moje najlepšie umiestenie bolo nateraz 49. miesto v pretekoch Svetového pohári v závere tohtoročnej Tour de Ski. Na nej sa mi vďaka tomu, že som dokončil všetky preteky, podarilo bodovať.“

Prioritou sú MS v Oberstdorfe

Na prelome februára a marca 2021 sa bežci na lyžiach predstavia na majstrovstvách sveta v nemeckom Oberstdorfe. „Na ne sa chceme pripraviť tak, aby sme s novou sezónou boli spokojní. Máme prísľub, že sa budú konať za akýchkoľvek podmienok. Tie budú s veľkou pravdepodobnosťou prísne.“

Na svetovom šampionáte sa zameria predovšetkým na preteky na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom. „Uvidíme po komunikácii s trénerom, či tam skúsime zaradiť aj skiatlon na 30 km alebo záverečnú päťdesiatku. Tá je klasicky, pričom skôr preferujem voľnú techniku. Určite však budeme chcieť uspieť v tímovom šprinte s Andrejom Rendom či Denisom Tileschom, v ktorom budeme chcieť počas celej sezóny zbierať body do olympijskej kvalifikácie.“

O Olympijskej solidarite MOV

Olympijská solidarita Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV) je inštitúcia, prostredníctvom ktorej MOV podporuje množstvo olympijských projektov na celom svete, aj jednotlivé národné olympijské výbory a ich vlastné projekty. Celý chod OS MOV, aj ňou prideľované granty, sa financuje z podielov predaja vysielacích práv z olympijských hier.

Jeden z hlavných grantových programov OS MOV je olympijské štipendium pre športovcov – kandidátov štartu na OH, resp. na ZOH. Neustály nárast cien vysielacích práv z OH/ZOH sa prejavuje v raste výšky štipendií v každom štvorročnom období olympijského cyklu. Napríklad v porovnaní so štipendijným programom OS MOV pred OH 2016 v Riu de Janeiro došlo smerom k OH 2020 v Tokiu k výraznému navýšeniu celkovej výšky podpory – z predchádzajúcej úhrnnej sumy 177 037 USD na 257 400 USD.

Na Slovensku poberá štipendium k ZOH v Pekingu 11 športovcov

Smerom k ZOH v Pekingu toto štipendium poberá 11 slovenských športovcov. Štipendijný program OS MOV trvá 24 mesiacov, pričom všetci 11 naši športovci na hradenie nákladov spojených s ich prípravou poberajú v priemere 650 dolárov (USD). Zo štipendia si môžu hradiť náklady na prenájom športoviska, mzdu trénera, lekárske prehliadky a vyšetrenia, cestovné a úrazové poistenie, ubytovacie a stravovacie náklady, aj vreckové. Pochopiteľne, náklady musia vydokladovať a raz za štyri mesiace predložiť vyúčtovanie. Nad uvedený rámec môžu športovci čerpať ešte grant až do výšky 4 545 USD na hlavu na hradenie účasti na kvalifikačných súťažiach na ZOH. Držiteľ štipendijného grantu OS MOV o štipendium príde vo chvíli, keď bude jasné, že už nemá ani teoretickú šancu kvalifikovať sa na zimné olympijské hry 2022. Podporu od Olympijskej solidarity MOV dostávajú zjazdári Rebeka Jančová, Soňa Moravčíková a Andreas Žampa, snoubordista Samuel Jaroš, sánkari Tomáš Vaverčák a Matej Zmij, biatlonisti Tomáš Sklenárik a Veronika Machyniaková, bežec na lyžiach Ján Koristek, krasokorčuliarka Nicole Rajičová a rýchlokorčuliarka na krátkej dráhe Petra Rusnáková.

Podujatia a športovci
OLOV

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque