Tacen

Zuzana Paňková na ME v K1 strieborná

Zuzana Paňková.
TASR/Jaroslav Novák

Slovenská vodná slalomárka Zuzana Paňková získala striebro v K1 na majstrovstvách Európy v slovinskom Tacene. Mladá "obojživelníčka", ktorá bude štartovať na tohtoročných olympijských hrách v C1, nestačila len na Poľku Klaudiu Zwolińskú. Medzi mužmi triumfoval Talian Giovanni De Gennaro, vo finále nebol žiadny Slovák.

Najlepšie tri pretekárky zvládli tacenský kanál bezchybne. Pódium doplnila špecialistka na kanoe Mallory Franklinová z Veľkej Británie, ktorá stratila na víťazku 6,53 sekundy. Zwolińská získala druhé zlato v elitnej kategórii na vrcholovom podujatí a premiérové od júna 2021, keď vyhrala preteky K1 na podujatí SP v Prahe.

Paňková obhájila vo finále druhé miesto z kvalifikácie. Vo finále jej vyšla prvá časť trate, na oboch zvyšných stratila viac ako dve sekundy. Pozíciu si udržala aj deviata Soňa Stanovská s dvoma chybami na štvrtej a jedenástej bránke. Práve v prostrednej časti stratila najviac času a celkovo jej chýbalo 23,8 sekundy. Eliška Mintálová, ktorá bude v K1 štartovať aj na OH v Paríži, mala na prvom medzičase pred Zwolińskou náskok 72 stotín. O dve bránky ďalej však "ťukla" za dva a následne dve bránky minula. Ďalšia "päťdesiatka" prišla na osemnástej bránke a úradujúca vicemajsterka sveta tak obsadila posledné dvanáste miesto.

Výsledky ME – finále K1 muži: 1. De Gennaro (Tal.) 1:26,56 min (2), 2. Leitner (Rak.) +2,96 s (0), 3. Chiarello (Švaj.) +3,87 (0), 4. Hočevar (Slov.) +4,22, 5. Přindiš (ČR) +4,31, (2), ... do finále nepostúpili Adam Gonšenica, Matúš Štaffen, Martin Halčin (všetci SR). K1 ženy: 1. Zwolińská (Poľ.) 1:35,77 min (0), 2. Zuzana Paňková (SR) +4,95 s, 3. Franklinová (V. Brit.) +6,53 (0), 4. Vuittonová (Fr.) +6,87 (4), 5. Fišerová (ČR) +7,88 (0), ... 9. Soňa Stanovská +23,80 (4), 12. Eliška Mintálová (obe SR) +158,85 (152).