3. Nie si iba podvodník, ale môžu ťa aj doživotne vylúčiť
Aké sú tresty za doping?
Existuje viacero antidopingových pravidiel a následných trestov za ich porušenie. Možno si si doteraz myslel, že trest dostane športovec iba za to, že sa v jeho vzorke nájde zakázaná látka. V súčasnosti sa nejedná len o dôkaz dopingu vo vzorke alebo už spomenuté odmietnutie dopingovej kontroly, ale aj distribúcia, predaj, navádzanie, napomáhanie a iné činnosti spojené s dopingom. Na základe rôznych okolností je teda možné udeliť trest od napomenutia až po doživotný zákaz športovej činnosti.
Aký dlhý trest ti hrozí?
Ak športovec poruší antidopingové pravidlá prvýkrát, hrozí mu trest zákazu športovej činnosti až na štyri roky, čo je dosť dlhý trest na to, aby dokázal zničiť športovú kariéru.
Aj športovec, ktorý nespolupracuje pri dopingovej kontrole alebo ju úmyselne narúša, alebo sa jej vyhýba, môže byť potrestaný rovnakým trestom, ako keby užíval zakázané látky.
Sú tzv. rekreačné drogy na zozname zakázaných látok?
Marihuana, kokaín, amfetamín a iné drogy sú pre športovcov zakázané počas súťaže a sú aj uvedené v zozname zakázaných látok a metód WADA. Nezabudni na to, že drogy sa z tela vyplavujú dlhší čas a aj napriek tomu, že si ich užil v mimosúťažnom období, môžu sa objaviť v tvojej vzorke odobratej počas súťaže, za čo môžeš byť následne potrestaný. Každý organizmus sa týchto látok zbavuje inú dobu v závislosti od viacerých faktorov, akými sú napríklad hmotnosť, vek, pohlavie alebo stavba tela.
Alkohol síce nepatrí medzi zakázané látky, ale môže mať negatívny vplyv na tvoju výkonnosť a zdravie. Nezabudni aj na skutočnosť, že alkohol môže byť zakázaný tvojou športovou federáciou alebo priamo usporiadateľom súťaže!