Amsterdam 1928

IX
OH
Krajina
Dátum konania
-
Otvoril
princ Henry, vojvoda z Meklenburska-Schwerinska
Počet NOV
46
Počet športov
14
Počet disciplín
109
Počet odvetví
20
Počet športovcov
2883
Mužských športovcov
2606
Ženských športovkýň
277
Slovenských športovcov
3

Holandskí organizátori čelili v príprave OH 1928 v Amsterdame značným problémom. Spôsobil ich vládny nezáujem, i útoky cirkvi proti „pohanskému“ charakteru olympijských hier. Napriek tomu sa im s pomocou celonárodnej zbierky podarilo postaviť kvalitné športoviská a hry usporiadať na vysokej úrovni. Pozoruhodný Olympijský štadión naprojektoval architekt Jan Wils, ktorý za to získal zlatú medailu v jednej z umeleckých súťaží olympiády. Organizátori OH 1928 si ako prví v histórii zaregistrovali autorské práva k olympijskému emblému a k rôznym výrazom, týkajúcim sa olympijského hnutia.

V Amsterdame sa v zásade ustálil program disciplín v rámci väčšiny jednotlivých športov. Na Hrách IX. olympiády krajiny na slávnostnom defilé v rámci otváracieho ceremoniálu OH prvý raz viedlo Grécko, ako kolíska olympijských hier. Zároveň premiérovo zahorel na olympijskom štadióne symbolický olympijský oheň. Zhasol až počas záverečného ceremoniálu. Dodnes je akt zapálenia ohňa na hlavnom olympijskom štadióne najviac sledovaný okamih celých olympijských hier. Najväčšiu výpravu po prvý raz v olympijskej histórii nemala usporiadateľská krajina, ale USA. Američania opätovne dominovali aj v hodnotení krajín. Po nútenej 16-ročnej prestávke sa objavili pod piatimi kruhmi aj športovci z Nemecka, ktorí mali druhú najúspešnejšiu výpravu. Ako vinníkov prvej svetovej vojny Nemcov organizátori predtým na OH 1920 ani 1924 nepozvali.

V Amsterdame celkove štartovalo 290 žien, čo bol výrazný krok vpred v porovnaní s minulosťou. MOV prvý raz povolil štart žien aj v atletike. Dovtedy prevládali obavy z prílišnej fyzickej náročnosti tohto športového odvetvia pre ženy. Obrázky úplne vyčerpaných bežkýň po behu na 800 m však vyvolali veľmi negatívne reakcie a MOV znovu umožnil štart žien na stredných tratiach až na OH 1960... Medailovo najbohatšie zbierky na OH 1928 nazbierali švajčiarski gymnasti na čele s Georgesom Miezom. Podobne ako v Paríži 1924 mal vysokú úroveň futbalový turnaj. Zlato v ňom obhájili Uruguajci. V tom čase mali najlepší tím na svete, čo potvrdili aj víťazstvom na premiérových majstrovstvách sveta v roku 1930 na domácej pôde. Ich dvojnásobní olympijskí víťazi Andrade, Mazali, Nasazzi, Cea, Arispe, alebo Scarone, patrili vtedy medzi najlepších svetových hráčov vôbec.

V Amsterdame štartovali vo výprave ČSR traja Slováci, ale oveľa lepšie obstáli Česi. Olympijskými víťazmi sa stali gymnasta Ladislav Vácha a jazdec František Ventura. Vo výprave Maďarska získal rodák zo Spišskej Novej Vsi Vojtech Strauch (Béla Szepes) striebro v hode oštepom. Rodáčka z Banskej Štiavnice Margit Kövessy, členka štvrtého družstva maďarských gymnastiek, bola vôbec prvá olympionička v histórii, pochádzajúca zo Slovenska.

Výsledky slovenských športovcov
Športovec Výprava Šport Disciplína Umiestnenie
Strauch Vojtech Strauch
Maďarsko
atletika hod oštepom S
Margit Kövessy
Maďarsko
športová gymnastika družstvo 4
Géza Szigritz
Maďarsko
plávanie 4x 200 m voľný spôsob 4
László Barsi
Maďarsko
atletika 400 m semifinále
László Barsi
Maďarsko
atletika 800 m semifinále
Július Balázs
ČSR
skoky do vody z dosky kvalifikácia
László Barsi
Maďarsko
atletika 4x400 m DNS
Jozef Koščák
ČSR
atletika 5000 m rozbeh
Géza Szigritz
Maďarsko
plávanie 400 m voľný spôsob rozplavby
Michal Schmuck
ČSR
vodné pólo muži 1. kolo
Pavol Steiner
ČSR
vodné pólo muži 1. kolo

Kvalifikovaní športovci

Pavol Steiner

vodné pólo - muži

Michal Schmuck

vodné pólo - muži

Július Balázs

skoky do vody - z dosky

Géza Szigritz

plávanie - 400 m voľný spôsob, 4x 200 m voľný spôsob

Margit Kövessy

športová gymnastika - družstvo

Vojtech Strauch

atletika - hod oštepom

Jozef Koščák

atletika - 5000 m

László Barsi

atletika - 400 m, 800 m, 4x400 m
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque