Športové aktuality
6 min. čítania

Súťažil aj s 12-ročným a dúfal vo viac bodov: Skejtbordista Richard Tury po MS nabral kurz do Paríža

Profile picture for user Krsko
Stanislav
Krško
Richard Tury by rád štartoval pod piatimi kruhmi.
Foto
Archív RT

Skejtbordista Richard Tury obsadil na svetovom šampionáte v Dubaji skvelé 5. miesto. Najlepším umiestnením v kariére získal aj cenné body do kvalifikačného rebríčka pre olympijské hry v Paríži 2024. Na nich by slovenský jazdec chcel štartovať a zažiť svoju premiéru pod piatimi kruhmi.

Pri svojej premiérovej finálovej účasti na svetovom šampionáte získal v Spojených arabských emirátoch 245,42 bodu, od medaily ho delilo len 18 bodov. „Pocity sú neuveriteľné. V kvalifikácii do Tokia som kvalifikačné jazdy kazil a kazil. Nikdy som sa nedostal do finále. Teraz sa to podarilo. Mám obrovskú radosť. A naviac sú to krásne body do olympijského rebríčka,“ povedal po príchode na Slovensko člen Športového centra polície.

Do dejiska MS s mesačným predstihom

Na púštne podmienky počas svetového šampionátu bol Tury kvalitne pripravený. Do dejiska odcestoval s mesačným predstihom. „Mali sme možnosť si skejtpark  najazdiť ešte pred tréningami. Postavili ho podľa olympijských štandardov. Od začiatku som išiel s jasným plánom, vedel som, čo a ako urobím a aký trik predvediem.  Za celú súťaž, od kvalifikácie až do finále, som pokazil iba jednu jazdu. Nie všetky triky som mal pred súťažou odjazdené. Vo finále som jeden skúsil v dejisku šampionátu prvýkrát.“

Zo 170 jazdcov v kvalifikácii postúpil medzi 27 najlepších do štvrťfinále. Víťaz z Tokia, Japonec Horigome Juto, v ňom chýbal, čo bolo veľké prekvapenie. Tury zvládol aj ďalšie fázy a kvalifikoval sa medzi osem  najlepších. Po návrate priznal, že mu počas semifinále nebolo všetko jedno. Na premiérovú finálovú účasť si musel počkať. „Boli to nervy. Išiel som v prvej semifinálovej skupine, skončil som na 3. mieste. Po mne išla ešte skupina ôsmich jazdcov. Kalkulovali sme, ako to dopadne. Boli to extrémne nervy, ale potom prišla veľká radosť. Poznám sa aj s chalanmi, ktorí nepostúpili, bol som na jednej strane smutný, no na druhej strane to bola veľká radosť.“

Dlho klopal na dvere, teraz očakáva zlepšenie bodovania

 

Titul majstra sveta si vybojoval Francúz Aurelien Giraud. Druhý skončil Gustavo Ribeiro z Portugalska. Bronz získal 12-ročný Japonec Ginwoo Onodera. Tury získal cenný skalp bronzového medailistu z Tokia 2020 – amerického jazdca Jaggera Eatona. „Ani som nepremýšľal nad tým, že som vo finále. Išiel som ako prvý, triky mi vychádzali jedna radosť. Podaril sa kvalitný výsledok. Sám tomu ešte ani poriadne neverím.“

Vo finále podal kvalitný výkon a všetko mu vyšlo podľa predstáv, no napriek tomu mal výhrady k bodovaniu rozhodcov. V subjektívne hodnotenom športe, akým skejtbording rozhodne je, rozhodujú aj maličkosti. „Sú rôzne kritéria, ako rozhodcovia bodujú. Zameriavajú sa na štýl jazdy, dôležitú rolu však zohráva aj to, ako dobre daného jazdca poznajú. Je to celý balík. Myslím, že som už dlho klopal na "dvere" finále. Teraz to rozhodcovia ohodnotili takto, možno iným jazdcom by dali väčšie body. V budúcnosti to azda bude lepšie,“ zhodnotil slovenský reprezentant.

Za chvíľu budú finále jazdiť aj 10-roční chlapci

 

Tury sa skejtbordingu venuje už 23 rokov. Po finále obleteli sociálne siete zábery 12-ročného bronzového medailistu Onoderu. Názory na jeho úspechy v mladom veku sa rôznia aj medzi športovcami. „Je to diskutabilné. Bol však skvelý. Podobné prípady sme videli v ženskej súťaži aj na OH v Tokiu, u mužov to je skôr výnimka. Otázka je, ako bude jazdiť v 19 rokoch. Čím je človek starší, padanie viac bolí. Sú to veľké rany. Myslím si však, že za chvíľu budú jazdiť aj 10-roční chalani,“ myslí si Tury. „Mne trvalo dlho dostať sa na požadovanú úroveň. Jeho to ešte tak nebolí, môže padnúť aj 10-krát za tréning. Ja by som padol raz a už by som do  toho triku znovu nešiel,“ dodáva s úsmevom.

Napriek tvrdým pádom u skejtbordistov počas jazdenia absentuje akákoľvek ochranná pomôcka. „V našej street disciplíne to väčšina ľudí odmieta. Chrániče na ruky či prilbu takmer nikto nemá. Väčšinou sa používajú v druhej disciplíne - park. Podľa street skejtbordistov to znižuje štýl jazdenia. Nedá sa na to jednoducho pozerať. Je to však veľké riziko,“ uvedomuje si Tury.

Finálový skejtbord pôjde na stenu

29-ročný športovec priznal, že skejtbord, na ktorom odjazdil finále, si určite odloží. Na podujatí v Spojených arabských emirátoch vymenil päť dosiek a rovnaký počet koliesok.

„Na iných súťažiach však niekedy jazdím s jedným skejtbordom až do konca. Závisí to napríklad od povrchu skejtparku. Za sezónu miniem možno 4 tracky, to sú tie železné veci, ktoré držia kolieska. Dosiek aj koliesok miniem možno okolo 40. Mám rád, keď skejt ide rýchlo, nemusím míňať toľko energie,“ vysvetľoval.

Správny kurz do Paríža

 

Druhá kvalifikačná zastávka na ceste do Paríža vyšla košickému rodákovi na výbornú. „Vylepšil som si pozíciu pre OH v Paríži, čo ma veľmi teší. V prvej kvalifikačnej súťaži som obsadil 29. miesto, ale teraz piate, ktoré ma posunulo na priebežnú 7. priečku v celkovom poradí. Poradie sa bude ešte meniť, konkurencia je veľká. Rád by som jazdil všetky preteky do Top 22.“

Keďže na MS skončil piaty, na ďalšej zo štyroch zostávajúcich zastávok v bojoch o Paríž nebude musieť prechádzať cez náročnú kvalifikáciu. Pôjde priamo do štvrťfinále. Po OH v Tokiu sa zmenili aj kvalifikačné podmienky na účasť pod piatimi kruhmi. Z kvalifikácie na OH vyradili národné aj kontinentálne šampionáty.

Do úvahy sa už berú len svetové súťaže, pričom najviac bodov sa dá získať práve na MS. „Štart na OH by bol môj splnený sen. Keď som začínal so skejtbordingom, tak sme ani nesnívali, že tento šport bude na olympiáde. Teraz je šanca, že by som tam mohol štartovať aj ja. Bol by som veľmi rád, keby sa mi to podarilo. Budeme musieť strategicky zbierať body a uvidíme, ako to vyjde. Chcel by som zapracovať na technike, aby mi rozhodcovia dávali viac bodov. Naučím sa aj nejaký dobrý trik, ktorý ešte odo mňa nikto nevidel.“

Šport
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque