Pavel Schmidt

1 Z
Šport
Účasť
Ocenenia:

Krstné meno dostal Pavel Schmidt české, ale narodil sa, vyrastal a dlhé roky veslárskej kariéry absolvoval v Bratislave, kde jazdil za kluby ŠVK a Slovan. Odchovaný bol teda Dunajom. V histórii je zapísaný ako jediný olympijský víťaz vo veslovaní zo Slovenska, okrem toho aj ako prvý náš medailista z majstrovstiev Európy.

Schmidt si vybral náročnú cestu – vrcholovú športovú prípravu (v Slovane Bratislava jazdil predovšetkým v dvojskife s Ctiborom Reiskupom) niekoľko rokov kombinoval s vysokoškolským štúdiom psychológie. Začiatkom 50. rokov minulého storočia nebolo bežné, aby špičkový športovec vyštudoval vysokú školu, ale jemu sa to podarilo.

Pravda však je, že najväčšie veslárske úspechy dosiahol až po tom, keď školu skončil a v roku 1958 narukoval do Dukly Terezín. V Dukle mal Pavel vzhľadom na svoj absolvovaný študijný odbor pôsobiť predovšetkým v oblasti lekárskej starostlivosti. Predpokladalo sa, že ako aktívny športovec je už za zenitom. Schmidt však všetkých prekvapil.

V Dukle presvedčil o šesť rokov mladšieho výborného skifára pôvodom od Českých Loun Václava Kozáka, aby to s ním skúsil v dvojskife. Kozák súhlasil a utvoril s ním vynikajúcu dvojicu. Mladší Čech v nej dominoval v tom, čo sa robilo na vode a starší vzdelaný Slovák zase na suchu. Na fotografi i Schmidt v strede, Kozák vpravo.

Už na ME 1959 vo francúzskom Macone nová posádka poriadne zavarila dlho nezdolanej sovietskej dvojici Berkutov – Ťukalov a získala striebro. O rok neskôr na olympiáde v Ríme na jazere Albano už mala navrch československá dvojica. Kozák so Schmidtom obhajcov zlata zdolali najprv v rozjazde a potom aj vo finále! Zlatú medailu vyhrali s náskokom bezmála troch sekúnd. Schmidt vtedy mal už 30 rokov. Olympijský triumf bol vrchol ich spoločnej kariéry, ale aj oslabil ich motiváciu. Víťazstvo už nedokázali na vrcholnej súťaži zopakovať.

Na ME 1961 v Prahe získali Kozák so Schmidtom bronz a na prvých majstrovstvách sveta 1962 v Luzerne skončili „až“ štvrtí. Keď ďalší rok začali na domácej scéne prehrávať s dvojskifom Andrs – Hofmann, dravejší, výkonnejší a vzhľadom na mladší vek pochopiteľne ambicióznejší Kozák sa rozhodol pre návrat do skifu. V ňom sa ešte v tom istom roku stal majstrom Európy.

Schmidtova pretekárska kariéra sa však rozpadom úspešnej dvojice skončila a začal sa venovať trénerstvu. Od roku 1966 viedol reprezentáciu Mexika. Keď o dva roky neskôr vojská piatich štátov Varšavskej zmluvy obsadili územie ČSSR, rozhodol sa pre emigráciu do Švajčiarska. Tam mu po opakovanom štúdiu uznali lekársky diplom.

Po trénerskom aj psychologickom pôsobení v športovej škole, ktorú založil, si otvoril súkromnú psychiatrickú prax v Solothurne (žil pritom v Magglingene). Vo Švajčiarsku aj zomrel. Slovenský olympijský výbor si pamiatku vynikajúceho športovca uctil tým, že Cenu Pavla Schmidta od roku 2005 každoročne udeľuje jednotlivcovi alebo kolektívu za najhodnotnejší výkon roka v olympijskej disciplíne.

Autor: Ľubomír Souček

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Rím 1960
ČSSR
veslovanie dvojskif Z
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia