Športové aktuality
5 min. čítania

Na medzinárodnej konferencii Život a dielo Pierra de Coubertin – olympizmus v praxi odznelo množstvo podnetných príspevkov, SOA zrejme s novým predsedom

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

Bratislava 11. marca (SOV) - V pondelok 11. marca sa v priestoroch bratislavského hotela DoubleTree by Hilton uskutočnila medzinárodná konferencia Slovenskej olympijskej akadémie (SOA) na tému Život a dielo Pierra de Coubertin s podtitulom olympizmus v praxi. Na fotografii Jána Súkupa účastníci konferencie. Organizačne sa konferencia konala pod záštitou Slovenského olympijského výboru (SOV). Hlavnými motívmi jej konania bola oslava 150. výročia narodenia zakladateľa moderného olympizmu Pierra de Coubertin a pripomenutie si 20. výročia vzniku SOV. V úvodných slovách prezident SOV František Chmelár upriamil pozornosť na tieto míľniky a zároveň vyzdvihol vysokú úroveň prednášateľov. “Obe tieto výročia znamenajú pre olympijské hnutie, nielen na Slovensku, veľmi veľa. Som preto veľmi rád, že našej konferencie sa zúčastnia a aktívne ju ovplyvnia viaceré významné osobnosti slovenské, ale i svetové.” Po týchto slovách sa začala úvodná, teoretická časť konferencie.

TEORETICKÁ ČASŤ - AKTUÁLNE OTÁZKY OLYMPIJSKEJ VÝCHOVY

alt
alt

Ako prvý vystúpil s referátom slovenský športový historik Ján Grexa. Vo svojom príspevku s názvom  “Coubertinovo posolstvo” uviedol poslucháčov do problematiky a otvoril tak plodné prednášky teoretickej časti konferencie o olympijskej výchove. Hneď po ňom vystúpil s príspevkom prvý z významných zahraničných hostí – prezident Medzinárodného výboru Pierra de Coubertin, podpredseda Medzinárodného výboru fair play UNESCO a člen komisie Medzinárodného olympijského výboru pre vzdelávanie a kultúru Norbert Müller (na fotografii Jána Súkupa vľavo). Svoj príspevok nazval “Význam olympijského vzdelávania”. V úvode si poslucháči v sále mohli pozrieť časť z filmu o Coubertinovi, na ktorom participovalo aj Gymnázium Pierra de Coubertin v Piešťanoch. Ďalším rečníkom bol práve riaditeľ tohto piešťanského gymnázia Ivan Luknár. Vo svojom referáte predostrel viaceré, či už domáce, ale i cezhraničné aktivity školy a ukázal, ako funguje olympijské vzdelávanie v praktickej podobe. Druhý vzácny zahraničný hosť, ktorý prisľúbil účasť na medzinárodnej konferencii bol Coubertinov praprasynovec Yvan de Navacelle de Coubertin (na fotografii Jána Súkupa vpravo).

alt
alt

Vo svojom príspevku sa venoval odkazu svojho predka a jeho aplikácie na súčasné vzdelávanie. Posledným doobedňajším rečníkom, vzhľadom na pokročilý čas, bol predseda Trnavského samosprávneho kraja a zároveň predseda združenia samosprávnych krajov SK8 Tibor Mikuš. Prítomným priblížil aktivity, ktoré Trnavský samosprávny kraj vyvíja na rozvoj a napredovanie športu. Venoval sa potrebe odmeňovania účastníkov, rôznorodosti aktivít a potrebe zapojenia širokého spektra ľudí do športového života. Po obednej prestávke predniesli svoje príspevky zvyšní dvaja prednášatelia z úvodnej, teoretickej časti. Podpredseda Českého olympijského výboru pre olympizmus František Kolář sa venoval úlohe, ktorú zohrali Česi v histórii formovania novodobých olympijských hier. Na tento referát nadviazal pedagóg Fakulty telesnej výchovy a športu František Seman s príspevkom na tému “Olympijské

alt
alt

hry ako neúspešný pokus o výchovu športom”.

Na fotografii Jána Súkupa si z rúk Františka Chmelára (druhý zľava) prevzali ocenenie SOV zľava František Kolář, Yvan de Navacelle de Coubertin a Norbert Müller.)

 

PREPOJENIE ŠPORTOVÝCH AKTIVÍT SO VZDELÁVANÍM V OBLASTI OLYMPIZMU

 

Druhá časť konferencie bola zameraná viac na praktické aspekty olympijskej výchovy. V úvode vystúpil dovtedajší predseda SOA Ján Junger. V úvode prítomných informoval o záveroch z Medzinárodnej konferencie Medzinárodného olympijského výboru o športe, vzdelávaní a kultúre a následne bilancoval pôsobenie SOA v rokoch 2009 - 2012. Pre časový sklz v skrátenej podobe odprezentoval aj referáty Viery Bebčákovej a Andrey Palanskej, ktoré mali pripravené na tému vedomostnej súťaži o olympizme. Ako posledný vystúpil predseda Slovenskej asociácie športu na školách Marián Majzlík. Vo svojom príspevku sa zameral na „Súčasný stav a perspektívy výchovy k olympizmu na základných a stredných školách“.

NÁVRH NOVÉHO VEDENIA SOA

Na záver celej konferencie predniesol viceprezident SOV pre olympizmus Vladimír Miller návrh nového zloženia Slovenskej olympijskej akadémie na roky 2013 - 2016. Ešte predtým poďakoval doterajšiemu vedeniu SOA. “Chcem poďakovať odstupujúcemu vedeniu SOA za ich doterajšiu prácu v minulom olympijskom cykle. Dovoľte, aby som za celý Slovenský olympijský výbor vyjadril absolutórium za vykonanú prácu.” Vedenie SOV odporučilo pre nasledujúce obdobie pokračovať v zložení predstavenstva. Jediná zmena by mala nastať na mieste predsedu SOA. Tým by sa mal stať profesor Miroslav Bobrík. Doterajší predseda Ján Junger by mal spolu s Jánom Grexom zastávať miesto podpredsedu. Definitívnu podobu zloženia SOA ešte musí odsúhlasiť VV SOV, ktorý sa bude konať 14. marca v Bratislave.

Všetky referáty prednášajúcich budú v dohľadnej budúcnosti spracované do elektronického zborníka, ktorý bude zaslaný všetkým oficiálnym členom Slovenskej olympijskej akadémie. Stiahnuť sa bude dať taktiež zo stránky Slovenského olympijského výboru www.olympic.sk.

 

Fotografie z konferencie si môžete pozrieť v našej foto galérii alebo po kliknutí SEM.

 

p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque