Šport a olympizmus
7 min. čítania

Litovská olympijská akadémia úspešne hostila prvý seminár EOA

Elena MALÍKOVÁ
Účastníci prvého regionálneho seminára iniciovaného Európskymi olympijskými akadémiami (EOA) v rámci stratégie rozvoja v Klaipede.
Foto
EOA/Simona Grazyte

Malebné pobaltské mesto Klaipeda sa stalo koncom augusta miestom prvého regionálneho seminára iniciovaného Európskymi olympijskými akadémiami (EOA) v rámci stratégie rozvoja. Nová séria vzdelávacích podujatí ponúka národným olympijským akadémiám (NOA) platformu na výmenu skúseností a diskusie o aktuálnych témach v oblasti olympijského hnutia.

Seminár sa uskutočnil v dňoch 24. až 26. augusta 2022 pod záštitou Litovskej olympijskej akadémie. V priestoroch auly Klaipedskej univerzity sa stretlo prezenčne pätnásť delegátov z Litvy, Nemecka, Slovenska, Estónska a Lotyšska, aby rozdiskutovali tému „Olympijské hnutie za medzinárodné porozumenie a mier“, ktorá sa dostala do popredia v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine. Tento spôsobil obrovské škody aj ukrajinskému športu a viedol k vylúčeniu Ruska a Bieloruska z organizovaného športu.

Podujatie sa uskutočnilo hybridnou formou, vďaka čomu sa zúčastnilo na ňom online viac ako sedemdesiat účastníkov z celého sveta, od akademikov, študentov, športovcov, trénerov až po športových funkcionárov a športovú verejnosť.

Len päťdesiat kilometrov od ruských hraníc privítala účastníkov seminára Daina Gudzineviciute, predsedníčka Litovského národného olympijského výboru. Následne svoje úvodné prejavy predniesli štátny tajomník ministerstva školstva, vedy a športu Litovskej republiky Linas Obcarskas a Vytautas Grubliauskas, starosta mesta Klaipeda.

Prezident EOA Manfred Laemmer vo svojom otváracom príspevku uviedol, že „olympijské hnutie sa stalo politickým aktérom a všetci sme povolaní nájsť odpovede a riešenia na nové problémy, ktoré sa objavili s bezprecedentnou intenzitou.“ Prítomným zástupcom NOA pripomenul ich úlohu a povinnosť podporiť medzinárodné porozumenie, mier, solidaritu a spoluprácu v súlade s Olympijskou chartou a konať obdobne ako MOV, NOV, národné a medzinárodné športové federácie, vedecké inštitúcie, organizácie olympijského hnutia ako aj Medzinárodná olympijská akadémia.

Olympijské hnutie ako nástroj pre medzinárodné porozumenie a mier

Hostitelia seminára EOA v Klaipede.
Foto
EOA/Simona Grazyte

Hostiteľka a predsedníčka Litovskej olympijskej akadémie Asta Sarkauskiene uviedla tému seminára svojim krátkym prehľadom o súčasnom vojnovom konflikte na Ukrajine. Následne sa tejto téme venovalo niekoľko ďalších prednášajúcich.

V prvej prednáške Dionyssis Gangas z Medzinárodnej olympijskej akadémie čerpal najmä z myšlienok svojej nedávno vydanej knihy s názvom „Olympijské hnutie a medzinárodná politika: konfrontačné spolužitie v priebehu času“. Vysvetlil úlohu olympijských hier, olympijského hnutia ako súčasti medzinárodnej politiky a poskytol nespočetné množstvo príkladov z histórie. Nakoniec predstavil aj svoj postoj na vojnový konflikt na Ukrajine a dospel k záveru, že olympijskému hnutiu chýba moc zabrániť štátom v brutalite agresívnej vojny. Jeho osobným názorom bolo, že ruskí a bieloruskí športovci by nemali byť postihovaní za činy svojich národov vylúčením z medzinárodných súťaží.

Druhý prednášajúci Ansgar Molzberger z Nemeckej športovej univerzity v Kolíne nad Rýnom sa zaoberal olympijskou históriou a jej neustálou interakciou so sociálnymi, kultúrnymi a politickými aspektami. Vo svojej prednáške umožnil účastníkom vrátiť sa do počiatkov novodobých olympijských hier. Poukázal na skutočnosť, že MOV bol vždy ovplyvňovaný národnými tendenciami a uviedol viacero príkladov politického vplyvu, či adaptácie, pričom sa podelil so zaujímavými faktami týkajúcimi sa danej témy od čias vzniku MOV až po súčasnosť.

Z osobných dôvodov sa na seminári nemohla zúčastniť predsedníčka Ukrajinskej olympijskej akadémie Mária Bulatovová. Zastúpila ju však Larisa Docenková, ktorá naživo z Kyjeva uviedla základné myšlienky jej prezentácie. V prvej časti sa zaoberala históriou a aktuálnymi aspektmi olympijského prímeria. V druhej časti sa venovala ukrajinskému športu a hrozným následkom vojny. Upriamila pozornosť prítomných aj na sankcie MOV a medzinárodných športových federácií na ruský a bieloruský šport a zaoberala sa prejavmi solidarity s ukrajinskou športovou komunitou. Ako príklad poukázala na návštevu prezidenta MOV Thomasa Bacha v Kyjeve, ktorá bola podporená fondom solidarity a pomocou pre viac ako 3000 ukrajinským športovcom.

Jim Parry z Karlovej univerzity v Prahe zavŕšil dopoludňajšie prezentácie strhujúcim exkurzom do filozofie športu a zaoberal sa témou, či je možné šport skutočne kvalifikovať ako nástroj mieru, ako sa tak často hovorí. Dospel k jasnému stanovisku, že ak môžu byť športové programy užitočné pri budovaní mieru, musia sa implementovať ako súčasť širšieho súboru stratégií na budovanie mieru.

Následne strávili prítomní delegáti NOA čas v malých diskusných skupinách zdieľaním svojich odborných znalostí o vypracovávaní nových aktivít v rámci národných olympijských akadémií.

Aké sú potreby ukrajinského olympijského športu?

Pohľad na prácu diskusnej skupiny počas seminára v Klaipede.
Foto
EOA/Simona Grazyte

Popoludňajšia časť seminára odštartovala prezentáciou štúdie skúmajúcej hlavné potreby ukrajinského olympijského športu v súčasných podmienkach. Hlavná prednášajúca Oľga Kuvaldinová po vypuknutí vojny opustila Ukrajinu a teraz je vďačná za podporu Klaipedskej univerzite, kde dostala možnosť pokračovať vo svojom výskume. Na základe predbežných výsledkov svojej najnovšej štúdie identifikovala najdôležitejšie potreby ukrajinského olympijského športu z hľadiska kontinuity prípravy športovcov, bezpečnosti, programov, logistiky a infraštruktúry. Ako metodológiu si zvolila študijný formát Delphi a v niekoľkých kolách viedla odborné panelové diskusie, čo umožnilo výskumnému tímu vypracovať užitočný zoznam, ktorý môže nasmerovať medzinárodnú pomoc na príslušné aspekty.

Čo môže olympijské hnutie dosiahnuť?

Seminár vyvrcholil panelovou diskusiou o tom, aké sú možnosti olympijského hnutia a čo môže dosiahnuť počas vojnového konfliktu na Ukrajine. Prediskutovali sa viaceré oblasti a otvorili mnohé otázky, napríklad, že olympijské hnutie čelí dileme, či jeho hodnoty narušila vojna, avšak ako také nemôže priamo ovplyvňovať štáty a vylúčením ruských a bieloruských športovcov a športových organizácií vysiela signál pre mier.

Seminár Európskych olympijských akadémií sa konal v priestoroch univerzity v litovskej Klaipede.
Foto
EOA/Simona Grazyte

Otvorila sa aj opodstatnenosť reakcie na súčasný vojnový konflikt na Ukrajine a humanitárne otázky spočívajúce v definícii toho, kedy je konflikt vojnou, alebo kedy majú byť NOV sankcionované, či kedy ide o skutočné nedodržiavanie olympijských hodnôt.

Jim Parry objasnil, že ide zvlášť o nesúlad významov a pojmov, pričom MOV musí vystúpiť a povedať, aké je jeho politické stanovisko. Nastáva však posun od neutrality s cieľom ochrany olympijského hnutia a zaujatiu postoja prostredníctvom „symbolickej politiky“, čo treba považovať za pozitívne. V súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine môže olympijské hnutie pristúpiť len k sankciám, ktoré sú špecifické pre šport, avšak treba ich brať s veľkou opatrnosťou a vždy mať na pamäti, že ostatné princípy Olympijskej charty zostávajú v platnosti.

Seminár mal skvelú organizáciu a atmosféru

Podujatie bolo formálne zavŕšené slávnostnou večerou na lodi Meridianas. Nasledujúci deň pokračovali zaujímavé neformálne diskusie počas plavby v Kurónskej lagúne na ikonickej plachetnici Brabander patriacej Klaipedskej univerzite. Na záver podujatia zahraniční účastníci a delegáti ocenili atmosféru podujatia a vyzdvihli skvelú organizáciu. Popri profesionalite a vysokej odbornosti litovských kolegov boli vďační aj za ich srdečnosť a pohostinnosť.

Viac informácií o seminári je možné nájsť na sociálnych sieťach a webovej stránke EOA, kde budú v krátkom čase zverejnené a sprístupnené všetky súvisiace materiály. V prípade záujmu o pravidelné aktuálne informácie ohľadom činnosti EOA, je možné prihlásiť sa na odber bulletinu EOA DEEP DIVE.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque