Maďarský Eger hostil regionálny seminár Európskych olympijských akadémií
Program výchovy k olympijským hodnotám (OVEP) bol jadrom diskusií regionálneho seminára Európskych olympijských akadémií (EOA) v Egeri. Na podujatí, ktoré od 1. do 3. marca 2023 usporiadala prezenčne Maďarská olympijská akadémia, sa zúčastnili zástupcovia deviatich národných olympijských akadémií (NOA), ako aj množstvo vynikajúcich odborníkov v oblasti olympijskej výchovy a vzdelávania. Program predstavili dve prestížne kľúčové lektorky - Deanna Binderová z Kanady a Xenia Kourgouzová zastupujúca Medzinárodný olympijský výbor.
Na vrúcne uvítacie slová prezidenta EOA Manfreda Lämmera prostredníctvom videonahrávky nadviazali odborné prezentácie a živé diskusie o regionálnych podobnostiach, ako aj aktivitách, štruktúrach, právnych formách alebo o organizácii jednotlivých NOA. Tie boli doplnené o príklady rôznych vzdelávacích programov, ktoré poskytujú zúčastnené organizácie vo svojich krajinách. Prostredníctvom zorganizovania simulácie otváracieho ceremoniálu tzv. Regionálnych seminárnych olympijských hier EOA sa účastníci oboznámili s novou metodikou a aktuálnymi trendami v pedagogickom prístupe pri vyučovaní olympijských hodnôt.
Slovenskú republiku reprezentovali dve bývalé úspešné športovkyne, ktoré v súčasnosti na dobrovoľnej báze pôsobia v rámci štruktúr Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) – čestná členka SOŠV, dlhoročná členka výkonného výboru Európskeho hnutia fair play (EFPM), predsedníčka Klubu fair play SOŠV a bývalá úspešná šermiarka Katarína Ráczová, a predsedníčka Slovenskej olympijskej akadémie a bývalá moderná päťbojárka Elena Malíková.
Obe slovenské delegátky sa podelili s účastníkmi seminára v Egeri o naše príklady dobrej praxe v oblasti olympijskej výchovy. Predstavili najmä vzdelávacie aktivity súviseli s letným EYOF 2022 v Banskej Bystrici. Tie sa realizovali pod odborným vedením riaditeľky oddelenia olympizmu SOŠV Ivany Motolíkovej.
Prehliadka Egeru so sprievodcom umožnila komplexný ponor do bohatej histórie mesta a následná návšteva múzea športu umožnila rozšíriť si poznatky aj o úspechoch športovcov z tohto regiónu. Neoddeliteľnou súčasťou seminára boli pohybové aktivity, či historické a kultúrne aspekty, vrátane ochutnávky vína ako súčasti významného gastronomického dedičstva regiónu.
Prínos seminára spočíval najmä v podobnom geografickom a geopolitickom pozadí zúčastnených organizácií, ktoré prepájali a uľahčovali spoločné chápanie diskutovaných problémov. Priateľské prostredie a dobrá nálada účastníkov boli pridanou hodnotou umožňujúcou úprimný pohľad a prístup k problémom, s ktorými sa NOA v súčasnosti stretávajú.
Seminár ukončil výkonný riaditeľ EOA Soenke Schadwinkel a viceprezidentka EOA Maria Bulatovová z Ukrajiny, ktorí zhrnuli závery diskusií. Svorne konštatovali, že pre všetky NOA a účastníkov to bola skvelá príležitosť ukázať vývoj hodnotového vzdelávania a diskutovať o aktuálnych nových výzvach v oblasti olympijskej výchovy.