Športové aktuality
5 min. čítania

Z valného zhromaždenia Združenia olympijských klubov SR v Starom Smokovci

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát
alt

 

   STARÝ SMOKOVEC (SOV) - V Grand hoteli Bellevue v Starom Smokovci zasadalo 19. a 20. novembra valné zhromaždenie Združenia olympijských klubov SR (ZOK SR). Zúčastnili sa na ňom predstavitelia 15 z celkového počtu 18 regionálnych olympijských klubov – z Banskej Bystrice, Dunajskej Stredy, Košíc, Kysuckého Nového Mesta, Liptovského Mikuláša, Lučenca, Martina, Nových Zámkov, Prešova, Prievidze, Spišskej Novej Vsi, Šiah, Trnavy, Vysokých Tatier a zo Žiliny. Chýbali len zástupcovia trenčianskeho a nitrianskeho OK a okrem toho bratislavského OK, ktorý je už niekoľko rokov neaktívny. Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár, ktorý sa zúčastnil na rokovaní ZOK SR, plánuje v spolupráci s predsedom ZOK SR Ivanom Čiernym podniknúť kroky na obnovenie fungovania OK Bratislava na pôde Fakulte telesnej a výchovy a športu Univerzity Komenského.

    Na zasadnutí vo Vysokých Tatrách sa zúčastnila aj početná maďarská delegácia na čele s predsedníčkou Maďarskej olympijskej akadémie Máriou Jakabházy-Mezӧovou. Revanšovali sa tak za augustovú návštevu delegácie siedmich slovenských olympijských klubov a ZOK SR na maďarskej pôde v Budapešti a v Gyӧngyӧsi.

   Všetky zúčastnené olympijské kluby predložili písomné hodnotenie svojej činnosti v priebehu roka 2010 a predsedovia piatich klubov ho doplnili aj krátkym ústnym hodnotením. Prakticky pre všetky kluby bol hlavným podujatím roka júnový Olympijský deň. V 17 regiónoch Slovenska sa na ňom zúčastnilo spolu 36 437 ľudí, z toho 28 012 aktívnych bežcov všetkých vekových kategórií. Hlavný OD spojený s tradičným behom sa uskutočnil v Košiciach – budúcoročný je plánovaný do Banskej Bystrice. Organizácia podujatia v regiónoch ležala v najväčšej miere práve na pleciach OK. Prezident SOV zdôraznil, že Olympijský deň treba ponímať ako sviatok olympizmu. Je nevyhnutné zapojiť do jeho organizácie v regiónoch všetky zložky, pričom kvalita je dôležitejšia ako kvantita.

   Najvýznamnejším celoročným olympijským podujatím na Slovensku sú Olympijské festivaly detí a mládeže Slovenska (OFDMS). Olympijské kluby zohrávajú významnú úlohu pri ich príprave na rôznych miestach. O priebehu a októbrovom celoštátnom vyhodnotení OFDMS 2010/11 v Trnave informoval člen ústredného štábu festivalov Dušan Sliva. Kluby sa podieľali aj na organizácii regionálnych kôl vedomostnej súťaže stredných škôl o olympizme. Jej celoslovenské finále v apríli v Novákoch usporiadal OK Prievidza. Celoslovenské finále vedomostnej súťaže vysokých škôl sa uskutoční 25. novembra na pôde FTVŠ UK v Bratislave. Budúcoročné finále vedomostnej súťaže základných škôl je plánované do Žiliny.

   Prezident SOV František Chmelár oboznámil účastníkov valného zhromaždenia ZOK SR s projektmi a plánmi Slovenského olympijského výboru na obdobie najbližších dvoch až troch rokov v oblastiach, ktoré sa priamo dotknú pôsobenia olympijských klubov. Krátko po Novom roku bude SOV nielen na všetky OK, ale prostredníctvom krajských školských úradov aj na všetky školy na Slovensku distribuovať prvé materiály, vydané v rámci komplexného Programu olympijskej výchovy SOV - dokumentárny film „Slovensko olympijské – od Atén k Aténam“, publikáciu „Naši olympijskí medailisti a olympionici“ a dva plagáty „Naši olympijskí medailisti“. V ďalších rokoch SOV vydá na účely olympijskej výchovy a vzdelávanie ďalšie publikácie, plagáty a iné materiály, ktoré budú užitočné predovšetkým pri práci v regiónoch. 

   Na budúci rok plánuje SOV spustiť testovací ročník tzv. Odznaku olympijskej všestrannosti, čo je projekt, ktorý voľne nadväzuje na niekdajší Odznak zdatnosti, ale s tým rozdielom, že má byť zameraný na všetky vekové kategórie vrátane dôchodcovských. Počíta sa s trojstupňovou realizáciou projektu, pričom olympijské kluby by mali realizovať druhý stupeň – teda takpovediac krajské kola. V najbližších mesiacoch dôjde k výberu športových disciplín, zahrnutých do projektu a k príprave bodovacích tabuliek. František Chmelár adresoval olympijským klubom výzvu, aby sa niektoré z nich (najmenej tri) prihlásili na usporiadanie testovacích kôl. S plným spustením projektu Odznaku olympijskej všestrannosti sa ráta v roku 2012. Odznak by sa mali udeľovať v štyroch stupňoch – zlatý, strieborný a bronzový, plus pre predškolskú mládež tzv. odznak mládeže. V olympijskom roku 2012 plánuje SOV zrealizovať aj celoslovenskú olympijskú štafetu, ktorá má nadviazať na úspešné Posolstvo Slovenska olympijským Aténam z roku 2004.

   Zástupcovia olympijských klubov sa stotožnili s iniciatívou predsedu ZOK SR Ivana Čierneho, ktorý vyzval k podpore myšlienky vybudovať niekde na Slovensku pamätné miesto, ktoré by pripomínalo zosnulé osobnosti slovenského športu a olympijského hnutia. Okrem vytypovania vhodného miesta bude potrebné dohodnúť sa aj na kritériách, ktoré by mali  spĺňať osobnosti, pripomínané na tomto pamätnom mieste.

 

 

 

  

 

 

 

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque