Šport a olympizmus
Bratislava
7 min. čítania

Krátko pred dovŕšením 91 rokov zomrel čestný člen SOŠV profesor Ivan Macák

Profesor Ivan Macák sa v roku 2007 stal čestným členom Slovenského olympijského výboru. Diplom čestného člena mu odovzdal jeho bývalý študent, v tom čase predseda SOV František Chmelár.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

V pondelok 15. februára vo veku nedožitých 91 rokov (rodák z Martina by ich oslávil 23. marca) v Bratislave zomrel významný telovýchovný vysokoškolský pedagóg v oblasti športovej psychológie, bývalý dekan Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave a od roku 2007 čestný člen Slovenského olympijského výboru (SOV) prof. PhDr. Ivan Macák, DrSc. Ešte aj po deväťdesiatke sa zdravotne celkom dobre držal, ale 1. februára doma spadol a zlomil si krčok stehennej kosti. A keď sa už v nemocnici zdalo, že sa z úrazu celkom dobre vystrábil, nakazil sa tam novým koronavírusom a napokon zomrel na COVID-19...

Ivan Macák sa v mladosti aktívne venoval športu, predovšetkým volejbalu. S klubom DŠO Slávia Bratislava sa v roku 1953 čerstvý absolvent štúdia na Pedagogickej fakulte Slovenskej univerzity stal vysokoškolským majstrom ČSR. Na rovnakú školu vtedy nastúpil ako asistent na katedru telesnej výchovy. O rok neskôr sa ako hráč podieľal na striebornej medaile družstva ČSR na svetových akademických letných hrách v Budapešti. Mimochodom, v oboch prípadoch bol v tíme s ním takisto neskorší profesor FTVŠ UK v Bratislave a športový historik Jaromír Perútka... Neskôr Ivan Macák prepadol tenisu a vášnivo sa tomuto športu venoval aj v pokročilom veku.

Už ako 29-ročný získal v roku 1959 titul kandidáta pedagogických vied. Z Vysokej školy pedagogickej v tom istom roku ako odborný asistent prestúpil na Filozofickú fakultu UK v Bratislave a odtiaľ zakrátko na Inštitút telesnej výchovy a športu UK. Tam v roku 1961 získal titul docenta a v rokoch 1961 – 63 pôsobil aj ako prodekan fakulty pre vedecký výskum. Na Fakulte telesnej výchovy a športu UK sa v roku 1969 stal vedúcim novozaloženej katedry psychológie, pedagogiky a dejín telesnej výchovy.

Trojica významných osobností, ktoré boli v roku 2007 prijaté za čestných členov Slovenského olympijského výboru - zľava profesor Ivan Macák, profesor Pavol Handzo a docent Ladislav Čepčiansky.
Trojica významných osobností, ktoré boli v roku 2007 prijaté za čestných členov Slovenského olympijského výboru - zľava profesor Ivan Macák, profesor Pavol Handzo a docent Ladislav Čepčiansky.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Priekopník športovej psychológie na Slovensku Ivan Macák mal v tom čase významné odborné renomé aj v zahraničí. V rokoch 1969 – 1973 bol viceprezidentom Európskej spoločnosti psychológie športu (FEPSAC), aj neskôr pôsobil vo výkonnom výbore tejto organizácie.

Ivan Macák v talári dekana Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. V tejto funkcii bol celých desať rokov.
Ivan Macák v talári dekana Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. V tejto funkcii bol celých desať rokov.
Foto
FTVŠ UK

V rokoch 1969 – 1979 vykonával funkciu dekana FTVŠ UK. V rovnakom období bol aj podpredsedom vedeckej rady a zároveň predsedom rady vrcholového športu Slovenského ústredného výboru Československého zväzu telesnej výchovy  (SÚV ČSZTV). V roku 1971 sa stal mimoriadnym profesorom v odbore teória a metodika telesnej výchovy. O štyri roky neskôr získal titul doktora pedagogických vied (DrSc.) a v roku 1978 sa stal riadnym profesorom na FTVŠ UK. V roku 1980 získal štátne vyznamenania Za vynikajúcu prácu.

Popri pedagogickej a vedeckej práci sa Ivan Macák venoval aj praktickej aplikácii svojich odborných poznatkov v procese športovej prípravy. Intenzívne spolupracoval s futbalovým tímom Slovana Bratislava počas pôsobenia trénerov Michala Vičana, Jána Hucka aj Jozefa Vengloša, aj s hokejistami Slovana. Takisto bol aj členom realizačného tímu futbalovej reprezentácie ČSSR. V roku 1980 pôsobil ako psychológ aj v Stredisku vrcholového športu Ministerstva školstva SSR.

V rokoch 1980 – 85 bol prorektorom Univerzity Komenského pre výchovno-vzdelávaciu činnosť. Do roku 1990, keď dovŕšil dôchodkový vek, pôsobil na katedre teórie telesnej kultúry a športu FTVŠ UK. Naďalej však učil, bol školiteľ, riešiteľ grantových úloh, predseda komisie pre obhajoby a garant vedného odboru športová humanistika. Pedagogické účinkovanie oficiálne ukončil až v roku 2001, ale aj potom na školu často zavítal.

Profesor Ivan Macák počas svojej dlhoročnej pedagogickej a vedeckej kariéry koordinoval mnohé výskumné úlohy, zamerané nielen na psychológiu športu, ale aj na celú oblasť telesnej výchovy a športu. Prednášal v šiestich krajinách, jeho odborné práce vyšli v štyroch svetových jazykoch.

Bol autorom piatich vedeckých publikácií: Psychológia športu (1962), Rozvíjanie aktivity žiakov v telesnej výchove (1963), Psychológia telesnej výchovy (1971), Šport a vedomie (1977) a Psychológia športovej úspešnosti (1997). V tej poslednej zhrnul kľúčové praktické poznatky za svojej dlhoročnej práce. Bol aj autorom skrípt Psychológia telesnej výchovy (1962) a Psychológia športu (1982). S profesorom Václavom Hošekom z Univerzity Karlovej v Prahe dvakrát vydali učebnicu Psychológia telesnej výchovy a športu. Veľa publikoval aj v domácich a zahraničných vedeckých časopisoch a zborníkoch.

Renomovaný športový psychológ a prvý prezident Spoločnosti športovej psychológie na Slovensku Tomáš Gurský o priekopníkovi v tejto oblasti pre www.olympic.sk povedal: „Profesor Ivan Macák bol najznámejším slovenským športovým psychológom v ére Československa. Niekoľko desaťročí vyučoval tento odbor na FTVŠ. V publikačnej oblasti bol aktívny samostatne zostavenými učebnicami Psychológia telesnej výchovy a športu, či Psychológia športovej úspešnosti. Na iných publikáciách spolupracoval s najznámejšími českými kolegami z oblasti psychológie športu Miroslavom Vaněkom a Václavom Hoškom.

Na medzinárodnom poli bol mimoriadne aktívny ako člen exekutívy Európskej federácie športovej psychológie (FEPSAC). Na zakladajúcom zjazdom vo francúzskom Vitteli v roku 1969 sa stal jej viceprezidentom. Zapísal sa ako intelektualizátor športovej psychológie v stredoeurópskom priestore, pričom vnímavejších akademických kolegov a trénerov priviedol k tomu, aby lepšie chápali psychologický rozmer športovej výkonnosti,“ dodal Gurský.

„Keď som študoval na FTVŠ, zažil som profesora Macáka ako pedagóga i dekana fakulty. Ako zástupca študentov som chodieval aj na rokovania vedeckej rady fakulty a kolégia dekana, takže som mal možnosť lepšie ho spoznať. Musím povedať, že to bol dobrý dekan. Mal významný podiel na tom, že pre FTVŠ sa koncom 60. rokov minulého storočia podarilo získať trvalé sídlo na Lafranconi – v priestoroch, ktoré uvoľnila Žižkova vojenská škola, vtedy presunutá do Banskej Bystrice. Dovtedy boli pracoviská fakulty na rôznych miestach Bratislavy, čo spôsobovalo rôzne komplikácie,“ zaspomínal si na svojho bývalého pedagóga čestný prezident SOŠV František Chmelár.

Ivan Macák (vpravo) na jednom z valných zhromaždení Slovenského olympijského výboru v spoločnosti ďalšieho čestného člena Ivana Čierneho.
Ivan Macák (vpravo) na jednom z valných zhromaždení Slovenského olympijského výboru v spoločnosti ďalšieho čestného člena Ivana Čierneho.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Chmelár ešte doplnil: „Profesor Macák bol veľmi inteligentný a vzdelaný. Bol aj veľkorysý. Vďaka tomu ako dekan vedel riešiť problémy s nadhľadom a kultivovane, čím sa výrazne líšil od viacerých telocvikárov s hulvátskym správaním. Niekedy v roku 1971 ma ako študenta vyslal na športový festival na predmestí Paríža. Odvtedy tam zástupca FTVŠ chodieval dosť veľa rokov, čo určite nebolo ľahké vybaviť u ,vrchnosti´. Mám naňho veľmi dobré spomienky. Aj jednu kurióznu. Boli sme uňho hádam päťdesiati na skúške zo športovej psychológie. Z prvej polovice všetkých vyhodil. Potom som s malou dušičkou išiel k nemu ja – a spravil som skúšku za jedna. A vtedy sa to zlomilo. Po mne všetci skúšku urobili! A bol naozaj dobrý psychológ, uznávaný aj v zahraničí. Pritom bol nielen teoretik, ale aj praktik – jeho spolupráca najmä s futbalistami Slovana Bratislava bola intenzívna.“

Mimoriadne zásluhy Ivana Macáka v slovenskom ocenil Slovenský olympijský výbor (SOV) v roku 2007 jeho prijatím za čestného člena SOV. V roku 2011 dostal Zlatý odznak SOV. Ako čestný člen sa často zúčastnil na valných zhromaždeniach SOV/SOŠV.

Slovenský olympijský a športový výbor vyjadruje rodine a blízkym pozostalým profesora Ivana Macáka úprimnú sústrasť. Česť jeho pamiatke!

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque