Džudista Fízeľ vypadol v 2. kole, nestačil na Jusupova

Profile picture for user teraz.sk
Spravodajstvo
TERAZ.sk
Na snímke dole slovenský džudista Márius Fízeľ a Uzbek Ališer Jusupov v 2. kole počas XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 2. augusta 2024. Foto: TASR - Michal Svítok
Paríž 2. augusta (TASR) - Slovenský džudista Márius Fízeľ ukončil svoje pôsobenie na OH v Paríži v 2. kole. Nad jeho sily bol favorizovaný Uzbek Ališer Jusupov, ktorý zvíťazil na ippon.

Fízeľ v 1. kole kategórie nad 100 kg zdolal vo svojej premiére pod piatimi kruhmi reprezentanta Fidži Gerarda Takayawu na ippon a postaral sa tak o prvé víťazstvo slovenského džudistu na olympiáde od Atén 2004, keď Jozef Krnáč vo váhe do 66 kg získal striebro. Následne Zoltán Pálkovács v Pekingu v kategórii do 100 kg a Milan Randl v Londýne vo váhe do 100 kg vypadli v 1. kole.

Bronzový medailista z uplynulých dvoch svetových šampionátov Jusupov potvrdil proti 25-ročnému Slovákovi pozíciu favorita. Od úvodu udával tón súboja a Fízeľ mal už 1:10 min pred gongom na konte dvakrát šido za pasivitu. Musel tak prejsť do útoku, pretože tretie by znamenalo koniec duelu, čo Uzbek využil a ešte pred koncom časového limitu si stihol pripísať dve úspešne techniky taniotoši a uranage. Získal tak dvakrát wazaari a tým pádom ippon.

Na snímke dole slovenský džudista Márius Fízeľ v zápase proti Gerardovi Takayawovi z Fidži v 1. kole počas XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 2. augusta 2024. Foto: TASR - Michal Svítok

Duel Fízeľa s Takayawom sa v úplnom úvode niesol v opatrnom duchu, obaja džudisti rýchlo dostali vzájomné varovanie za pasivitu. Potom jediný slovenský džudista na hrách prevzal iniciatívu, musel sa však aj brániť kvalitným kontrám súpera. Tridsať sekúnd pred limitom sa bronzovému medailistovi z tohtoročných ME v Záhrebe podarila technika tomoenage, za ktorú dostal wazaari. Následne súpera udržal na zemi v zámku desať sekúnd, za čo dostal druhé wazaari a zvíťazil tak na ippon.

Na snímke vzadu slovenský džudista Márius Fízeľ v zápase proti Gerardovi Takayawovi z Fidži v 1. kole počas XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 2. augusta 2024. Foto: TASR - Michal Svítok