Španieli zdolali v predĺžení Egypt, Francúz Karabatič ukončil kariéru

Profile picture for user teraz.sk
Spravodajstvo
TERAZ.sk
Na snímke španielski hádzanári sa tešia z výhry po štvrťfinálovom zápase Španielsko - Egypt na XXXIII. letných olympijských hrách 2024 vo francúzskom Villeneuve-d'Ascq v stredu 7. augusta 2024. Španieli vyhrali 29:28 po predĺžení. Foto: TASR/AP
Pariž 7. augusta (TASR) - Španielski hádzanári sa stali prvými semifinalistami olympijského turnaja v Paríži. Obhajcovia bronzových medailí zdolali vo vyrovnanom štvrťfinálovom zápase Egypťanov 29:28 po predĺžení.

Súpermi Španielov v ďalšej fáze budú Nemci, ktorí vo štvrťfinále vyradili domácich Francúzov. Obhajcov olympijského zlata z Tokia zdolali po veľkej dráme 35:34 po predĺžení. Hviezdny Nikola Karabatič tak ukončil hráčsku kariéru bez zisku štvrtej zlatej olympijskej medaily.

Nemci prehrávali na konci riadneho hracieho času 27:29, no Renars Uscins dvoma gólmi v záverečných 14 sekundách zachránil pre svoj tím predĺženie. Uscins bol potom hrdina aj v extračase, keď za stavu 34:34 rozhodol o triumfe štyri sekundy pred koncom predĺženia svojím 14. gólom v zápase. Záverečný pokus Valentina Porteho zneškodnil nemecký brankár David Spaeth. Po konci stretnutia si vyslúžil ovácie 27-tisícového publika 40-ročný Karabatič, ktorý sa týmto zápasom rozlúčil s aktívnou kariérou. Počas nej získal tri olympijské zlaté medaily a štyri tituly majstra sveta, trikrát ho vyhlásili za najlepšieho hráča roka.

Do semifinále sa prebojoval aj Dáni, úradujúci trojnásobní majstri sveta a obhajcovia olympijského striebra zdolali v severskom derby Švédov 32:31. Dánov opäť potiahol za triumfom 9-gólový Simon Pytlick. Záverečné štvrťfinále už nebolo také vyrovnané a Slovinci v ňom zdolali Nórov o päť gólov 33:28, keď už po polčase viedli 16:12 a v druhom nepripustili drámu. V semifinále ich čakajú favorizovaní Dáni.