V rámci akcie Nadácie SOV Olympijská kvapka krvi v Bratislave darovalo krv 25 ľudí, aj olympijský medailista Jozef Krnáč
BRATISLAVA 13. septembra 2015 (SOV) – Nadácia Slovenského olympijského výboru (SOV) v sobotu 12. septembra počas podujatia Objav svoj šport v Športovej hale Mladosť v Bratislave usporiadala akciu Olympijská kvapka krvi s podtitulom „Darujte krv spolu s olympionikmi“. Rovnaká akcia sa predtým uskutočnila v Košiciach aj v Poprade. Organizátori cez Národnú transfúznu stanicu na každom mieste zabezpečili mobilnú výjazdovú jednotku.
V Bratislave prišlo v sobotu darovať krv 40 ľudí. Po úvodných vyšetreniach ju napokon mohlo darovať aj darovalo 25 - medzi nimi aj strieborný olympijský medailista v džude z Atén 2004 Jozef Krnáč, predseda správnej rady Nadácie SOV Anton Siekel, člen správnej rady Nadácie SOV Gábor Ásványi, grafik olympijských publikácií SOV Peter Buček ml., či zamestnanci SOV, resp. SOM, a.s., Ivana Motolíková, Roman Hanzel a Eva Gažová.
Darovať krv chceli aj viacerí ďalší, lenže ich aktuálny zdravotný stav, prípadne vek to neumožnil. Medzi nimi boli napríklad plavecký reprezentant Richard Nagy, ktorý už má istú účasť na OH 2016 v Riu de Janeiro, alebo bývalá stolnotenisová vicemajsterka sveta Alica Chládeková-Grofová.
Projekt Olympijská kvapka krvi organizovala Nadácia SOV v spolupráci so SOV, SOM, a.s., s olympijskými klubmi v Bratislave, Vysokých Tatrách v Košiciach a s Národnou transfúznou stanicou (NTS) SR. Nadácia Slovenského olympijského výboru sa rozhodla pomôcť ľuďom, ktorí krv potrebujú na záchranu svojho života. Projekt bol súčasťou Európskeho týždňa športu, ktorý prebiehal od 7. do 13. septembra.
Vyšetrenie darcov pred odberom bolo podobné ako na transfuziologickom pracovisku, ale kratšie – vyšetroval sa hemoglobín z kapilárnej krvi (prsta), orientačne krvná skupina, darca vyplnil dotazník darcu, krvi mu odobrali a vyšetrovali pracovníci Národnej transfúznej stanice. Každý darca dostal od NTS SR potvrdenie pre zamestnávateľa, že bol darovať krv. Mimo občerstvenia dostali darca ako poďakovanie polokošeľu, USB-kľúč, šiltovku alebo šnúrku na krk s logom Nadácie SOV a SOV.
„Ak človek žije zdravo a aktívne, môže následne pomáhať aj takto. Darovať krv je jedna z najkrajších vecí, ktorú môžeme urobiť. Nemocnice jej majú stále nedostatok a na záchranu ľudských životov ju naozaj potrebujú. Preto sme sa rozhodli v rámci Európskeho týždňa športu priniesť aj takúto aktivitu,“ vysvetľuje projektová manažérka SOV a zástupkyňa Nadácie SOV Katarína Feketeová.