Šport a olympizmus
3 min. čítania

Nová vedecká štúdia: Pohyb a šport sú pre študijné výsledky detí dôležité

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Foto
A. Galica, SOŠV

Šport a telesná aktivita detí zvyšuje schopnosť učiť sa, sústrediť sa a pamätať si! Toto konštatovanie potvrdila aj vedecká štúdia odborníkov zo slovenských vysokých škôl na čele s dekanom Fakulty telesnej výchovy a športu UK Viktorom Bielikom, ktorí porovnali výsledky 6530 deviatakov z Olympijského odznaku všestrannosti a Monitoru 9. Projekt Olympijský odznak všestrannosti každoročne organizuje Slovenský olympijský a športový výbor

Odborníci a lekári analyzovali súvislosti medzi telesnou zdatnosťou a akademickým skóre deviatakov. Vďaka zapojeniu NIVAM a Slovenského olympijského a športového výboru mohli zobrať do úvahy výsledky v matematike a slovenskom jazyku, kardiorespiračnú zdatnosť a index telesnej hmotnosti (BMI).

Celú štúdiu slovenského odborného tímu zverejnil prestížny karentovaný časopis BMC. Zverejneniu predchádzali oponentské posudky a skúmanie.

CELÁ ŠTÚDIA

Vedecká štúdia ukázala, že deti, ktoré sú fyzicky zdatné, spĺňajú normu telesnej kondície WHO a majú normálnu telesnú hmotnosť dosahovali lepšie výsledky v testoch zo slovenčiny a matematiky oproti obéznym alebo fyzicky neaktívnym spolužiakom.

Prieskum zároveň potvrdil, že kombinácia fyzickej kondície (CRF) a normálnej telesnej hmotnosti bola lepším ukazovateľom úspechu v akademickom prospechu než len samotná telesná hmotnosť respektíve body mass index (BMI).

Štúdia však odhaľuje ešte niečo dôležité: dobré výsledky nie sú len o tom, ako často deti športujú alebo akú majú telesnú hmotnosť. Hrajú tu rolu aj ďalšie faktory – sociálne prostredie, podpora rodičov, škola. No práve šport a pohyb sú nesmierne dôležité. Univerzálne zovšeobecnenie, že čím lepšia telesná kondícia, tým vyššie študijné skóre, sa na základe štúdie nedá povedať, ani to, že fyzicky aktívne detí budú mať lepší prospech. Určite však aktívny pohyb deťom pomáha.

Medzi disciplínami OLOV je aj skok do diaľky z miesta.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Ak totiž berieme do úvahy len fyzickú kondíciu, rozdiely nie sú zanedbateľné, ale dosť veľké. Chlapci s dostatočnou kondíciou mali podľa výskumu o 165 % lepšiu šancu dosiahnuť vysoké skóre v matematike oproti neaktívnym spolužiakom. V slovenčine bola pravdepodobnosť oveľa vyššia, až 484 %.

Prečo je to tak? Okrem toho, že šport zlepšuje zdravie srdca, pľúc či svalov, výrazne pomáha aj nášmu mozgu.. A keď sa deti cítia dobre fyzicky, často to zvyšuje aj ich sebavedomie a motiváciu. A navyše nedostávajú sa do útlmu.

Rovnaké výsledky ako na Slovensku priniesli aj viaceré zahraničné štúdie, ktoré preukazujú kladný vzťah medzi telesnou kondíciou a študijným prospechom žiakov. Zahraniční odborníci priniesli aj viacero dôkazov, ako nedostatok pohybu a nadmerná telesná hmotnosť zmenšujú objem šedej mozgovej kôry v rôznych oblastiach mozgu. Deti sa tak horšie sústredia a majú problém so zapamätaním si nových informácií.

Aj preto je dôležité podporovať deti v pohybe. Nemusí to byť len pri športových činnostiach. Radosť z pohybu a fyzických aktivít môžu objavovať aj počas obyčajných hier vonku. Lepšia fyzická zdatnosť a zdravotný stav u detí je investíciou do budúcnosti. Závery slovenskej i ďalších medzinárodných štúdií zároveň potvrdzujú opodstatnenosť debát o potrebe zvýšenia hodín telesnej výchovy či zakomponovania pohybových aktivít do vyučovacích hodín iných predmetov.

Partneri projektu
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia