Športové aktuality
9 min. čítania

Hviezdy svetového športu o vytváraní si pokoja v mysli

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Simone Bilesová
Foto
TASR/AP

Rayssa Lealová, Simone Bilesová, Naomi Osaková či Gabby Thomasová patria medzi najlepšie svetové športovkyne a majú ešte niečo spoločné. Všetky čelili psychickým problémom, keď sa snažili byť najlepšími, a museli si vytvoriť stratégie na svoju ochranu. 

Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorý sme si pripomenuli 10. októbra, sa portál Medzinárodného olympijského výboru OLYMPICS.COM pozrel na techniky a tipy, ktoré tieto hviezdy a s nimi niekoľko ďalších zdieľali. Športovci a športovkyne prezradili, ako si vytvárajú duševný pokoj. Tieto postupy sú rovnako užitočné pre bežného človeka, ako aj pre elitného športovca a väčšinou nič nestoja.

Rayssa Lealová: Nevyvíjajte sa na seba príliš veľký tlak

Brazílska skejtbordingová superhviezda Rayssa Lealová zažila v Paríži 2024 horskú dráhu emócií. Po dvoch neúspešných jazdách vyhľadala terapiu a podporu. Upokojená Lealová potom predviedla brilantnú jazdu, ktorou si vo francúzskej metropole vybojovala bronz.

„Po tom, ako som pokazila dve jazdy, som si povedala: 'Kámo, už to nedokážem',“ povedala Lealová pre Olympics.com.

„Môj tím mi pomohol a povedal mi: 'Hra sa ešte neskončila, pokračuj'. Bola tam moja rodina, bol tam celý môj tím a objatie tam v tej chvíli vyriešilo veľa vecí. Takže keď som dostal objatie od všetkých a počul som veľmi pozitívne a motivačné slová, moje nastavenie sa zmenilo. Vrátila som sa ešte viac sústredená. Pomáhajú mi terapie a rozhovory s mojím tímom. Najdôležitejšie je, aby som nevyvíjala na seba zbytočne veľký tlak. Takže každému športovcovi i človeku hovorím, že v závislosti od toho, čo robíte, aký šport robíte, nevyvíjajte na seba príliš veľký tlak. Choďte do toho s láskou, s citom, bavte sa a všetko sa podarí.“

Abhinav Bindra: Vyhľadať pomoc nie je hanba

Problémy s duševným zdravím môžu pochádzať z rôznych impulzov a môžu mať rôzny priebeh. Strelca Abhinava Bindru po zisku prvej individuálnej zlatej olympijskej medaily Indie v Pekingu 2008 zožierala samota.

„Každému športovcovi by som chcel odkázať, aby sa uistil, či je v psychickej pohode. Je to základ jeho výkonu. Vyladenie na vlastné duševné zdravie a pohodu je nevyhnutné. A samozrejme, ak má nejaký športovec problémy, povzbudil by som ho, aby vyhľadal pomoc. Nie je to absolútne žiadna hanba a nie je to prejav slabosti. Je to znak veľkej sily vyhľadať pomoc,“ povedal pre Olympics.com.

Bindra je teraz podpredsedom komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a ambasádorom MOV pre duševné zdravie, čo mu umožňuje študovať a uvažovať o tom, čo je potrebné na prekonanie problémov, ktorým športovci čelia.

„Keď sa spätne zamýšľam nad ťažkými chvíľami, uvedomujem si, aké je dôležité obklopiť sa pozitívnymi osobami. Dokázal som sa obklopiť priateľmi, rodinou a trénermi, ktorí ma nemali radi viac alebo menej, ak som mal medailu alebo nie. Jednoducho ma milovali preto, aký som bol,“ pokračoval.

V ťažkých časoch sa mu nechtiac podarilo nájsť čistú myseľ a opäť aj lásku k streľbe vďaka jednej z mnohých techník, ktoré využíval na udržanie a zlepšenie svojho duševného zdravia. „Odišiel som na 10 dní do tichého meditačného ústrania, aby som sa pokúsil nájsť svoje ďalšie životné poslanie,“ spomína. „Paradoxne, namiesto meditácie som sa len vracal k svojmu športu a k tomu, ako by som sa mohol zlepšiť. Vďaka tomu som si veľmi intenzívne uvedomil, že milujem to, čo robím. To ma naozaj inšpirovalo k tomu, aby som sa vrátil a začal znova.“

Holly Bradshawová: Z každej skúsenosti sa je potrebné poučiť

Britská skokanka o žrdi Holly Bradshawová sa pripojila k Bindrovi v tíme olympionikov vybraných MOV, ktorí budú podporovať rozhovory o duševnom zdraví medzi športovcami vo svojich regiónoch a ponúkať podporu a rady na základe vlastných skúseností.

„Vždy hovorím, aby ste si po slabom výkone dali 24 hodín na to, aby ste sa cítili skleslo a boli na seba nahnevaní,“ podelila sa o svoje skúsenosti Bradshawová. „Potom sa však pokúste vyzdvihnúť všetky pozitíva alebo si priznajte, čo sa nepodarilo. Veľa sa dá povedať o tom, ako sa z týchto skúseností treba poučiť. Práve z tých momentov a skúseností, keď sa vám nedarí, sa naučíte najviac,“ povedala pre Olympics.com.

Britská hviezda prezradila, že vo veku 19 rokov bola zneužitá na internete. Užitočným nástrojom pre športovkyňu na udržanie psychického zdravia sa stalo aj písanie denníkov, v ktorých ponúka rady mladým športovcom, ktorí sa pohybujú na vzostupoch a pádoch vo vrcholovom športe.

„Denník si píšem často pred spaním. Zapisujem si, čo bolo v mojom dni dobré a čo zlé. Za posledných 10 rokov mojej kariéry mi to veľmi pomohlo. Ale pre mňa je najlepšie, keď sa s niekým porozprávam.“

Simone Bilesová: Aj najlepší musia uprednostniť vlastné zdravie

Simone Bilesová sa dostala po odstúpení z väčšiny disciplín olympijských hier v Tokiu pre duševnú chorobu na titulku všetkých svetových médií. Upriamila pozornosť na tému mentálneho zdravia. Jej rozhodnutie dať si na nejaký čas pauzu od športu a vrátiť sa až začiatkom tohto roka pred olympijskými hrami v Paríži bolo prekvapujúce. Dvadsaťsedemročná športovkyňa získala napokon pod Eiffelovkou tri zlaté a jednu striebornú medailu.

Vyslala posolstvo, že nie je zlé dať si prestávku a osviežiť sa od akéhokoľvek zvoleného športu alebo odvetvia. Bilesová v čase terapie vyzvala všetkých, aby si vyčlenili čas na starostlivosť o seba. Ukázala, že aj tí najúspešnejší jednotlivci musia uprednostniť vlastné zdravie a šťastie.

„Na začiatku bolo najťažšie prihlásiť sa na terapeutické sedenia a presvedčiť samu seba, aby som tam chodila,“ povedala Bilesová v exkluzívnom rozhovore pre Olympics.com. „Ale akonáhle sa stretnem so svojím terapeutom a začneme sa rozprávať, celý čas akoby som jačala. Som za to veľmi vďačná.“

Naomi Osaková: Je to veľký vnútorný boj

Bilesová sa pri svojej vlastnej ceste za duševným zdravím inšpirovala tenisovou hviezdou Naomi Osakovou.

Japonská štvornásobná grandslamová šampiónka trpela tlakom očakávaní a pri jednom obzvlášť nepríjemnom incidente čelila aj hejterovi z publika, ktorý ju na kurte rozplakal. Rozhodla sa vzdať sa na čas športu.

„Keď som vyrastala, hovorili mi, že mám vydržať tlak. A ja som si v hlave myslela, že športovci to majú vydržať a že sú vlastne slabí, ak prejavujú svoje emócie... Tenisti musia byť obzvlášť psychicky silní. Takže to bol veľmi veľký vnútorný boj,“ povedala Osakaová pre PEOPLE.

Teraz je na kurte oveľa šťastnejšou osobnosťou vďaka technikám, ako sú meditácia, zdržiavanie sa mimo sociálnych médií, používanie hudby na otupenie sociálnej úzkosti a cestovanie s mentálnym trénerom.

Mary Tuckerová: Voľno je tiež potrebné

Podobne ako mnohí iní športovci, aj Mary Tuckerová z tímu USA zažila extrémne pády, keď odložili pre pandémiu olympijské hry v Tokiu 2020. Vynikajúca strelkyňa mala pocit, že všetko, na čom tak tvrdo pracovala, bolo pozastavené a ona sa nemohla ani pozrieť na svoje zbrane.

Obrátila sa na psychológa a začala uprednostňovať svoje duševné zdravie. V japonskej metropole nakoniec získala striebro, ale ponaučenie z tohto momentu dodnes ovplyvňuje spôsob, akým trénuje.

Hlavná zmena spočívala v obmedzení jej tréningovej rutiny. Dovtedy trénovala šesť dní v týždni po päť alebo šesť hodín denne.

„V streľbe asi každý robí cvičenia na udržanie si duševnej pohody. Som si istá svojou psychikou, ale snažím sa vidieť, aké sú rôzne perspektívy,“ povedala Tuckerová. „Mala som šťastie, pretože som ešte veľmi nevyhorela. Aj teraz si sem-tam dám týždeň voľna, aby som sa uistila, že nevyhorím.“

Podobne to bolo aj v prípade Tuckerovej krajanky a 12-násobnej národnej šampiónky v skokoch do vody Jessicy Parrattovej. Aby sa vyhla nadmernému tréningu, vytvára si priestor na aktivity, vďaka ktorým sa „opäť cíti ako človek a ‚normálna‘, ako sú napríklad konzumácia nezdravého jedla alebo stretávanie sa s priateľmi,“ uvádza The Guardian.

„Čím dlhšie sa budem sústrediť na to, aby som bola čo najregulárnejšou a najzdravšou športovkyňou, tým väčšia je šanca na vyhorenie,“ hovorí.

Sunny Choiová: Dostať sa cez osobné bloky v živote

Sunny Choiová bola prvou americkou B-Girl, ktorá sa kvalifikovala na olympijské hry v Paríži 2024, ale pocítila tlak na výsledky a začala nadmerne trénovať.

Návšteva terapeutky bola kľúčom k zisteniu, ako sa o seba lepšie starať.

„Pravidelne sa s ňou rozprávam o lámaní, pretože je to také umelecké a vyžaduje si to, aby som sa naozaj zahĺbila a zistila, kto som. Čím lepšie si rozumiem, tým lepšie si môžem počínať vonku,“ povedala Choiová na mediálnom summite tímu USA.

„Je to o tom, aby som sa dostala cez svoje osobné bloky v živote. Prechádzam určitými depresívnymi cyklami. Takže keď sa to stane, ako sa z toho dostanem? Môžem byť k sebe láskavá a dovoliť si dať si deň alebo dva voľno a vrátiť sa silnejšia.“

Gabby Thomasová: Nečítam komentáre

Gabby Thomasová si z Paríža 2024 odniesla tri zlaté medaily vrátane vytúženého titulu v šprinte žien na 200 m. Ako kľúč k tomu, aby ju šport nepohltil, uvádza, že vie, „kto Gabby je mimo svojho športu.“

„Behanie bolo vždy niečo, čo dopĺňalo môj život. Vždy som sa vnímala predovšetkým ako Gabby Thomasová. Moje štúdium bolo vždy na prvom mieste. To, kým som bola ako človek, bolo vždy na prvom mieste. Beh bol len skvelým bonusom navyše, ktorý milujem a môžem robiť. Každý športovec by sa mal pozerať na život tak, že šport nevypovedá o vašej osobnosti,“ povedala Thomasová.

Hviezda USA venuje veľkú pozornosť aj používaniu sociálnych médií a snaží sa byť od nich nezávislá.

„Dosť si dávam pozor na to, ako využívam sociálne médiá. V dnešnej dobe majú ľudia k športovcom blízky prístup. Vždy je okolo toho nejaká úzkosť. Nerada o sebe niečo čítam. Skutočne sa držím na dištanc od rôznych textov a predovšetkým komentárom. Možno sa k nim niekedy neskôr vrátim a prečítam si ich. Myslím, že je to trochu reakcia na úzkosť, ale je to aj ochrana môjho duševného zdravia.“

Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque