4. deň ZOH mládeže: Biatlonistom sa pripomenul Pjongčang 2018

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Slovenská biatlonistka Michaela Straková obsadila v mrazivom areáli Alpensia v Pjongčangu v rýchlostných pretekoch na 6 km na ZOH mládeže 10. miesto. Sánkari skončili v tímovej štafete počas štvrtého súťažného dňa mládežníckeho podujatia na 7. priečke. V akcii boli aj akrobatickí a zjazdoví lyžiari a skeletonista Peter Jedinák.

V provinci Kangwon v utorok klesli teploty hlboko pod nulu. V čase rýchlostných pretekov biatlonistiek bolo -14 stupňov Celzia, predpoludním na chlapčenskej súťaži ešte o 2 stupne viac. Podmienky pripomenuli zimné olympijské hry 2018 v Pjongčangu.

Uzimená Michaela Straková

Biatlonistkám znepríjemňoval súťaž nielen silný mráz, ale aj nepríjemný vietor. Najmä podmienky na strelnici boli nepríjemné. Michaela Straková veľmi dobre strieľala i bežala, na ležke i stojke netrafila po jednom terči a dostala sa do najlepšej desiatky rýchlostných pretekov na 6 km dievčat. Na víťaznú Talianku Carlottu Gauterovú stratila na 10. pozícii 1:37,5 min.

„Necítim si poriadne prsty na rukách i nohách. Zima bola poriadna. V takýchto podmienkach som ešte nesúťažila. Asi zo päť či šesťkrát som mala pocit, že ma vietor odfúkne. Bolo to dnes skutočne veľmi náročné,“ hovorila poriadne zamrznutá Michaela Straková.

Po prvej streľbe atakovala medailové priečky Alžbeta Garguláková. V ležke vybielila všetky terčíky a na medzičase zaostávala za priebežnou líderkou Eiril Nordboeovou z Nórska o necelých 5 sekúnd. Stojka však Gargulákovej nevyšla podľa predstáv a po štyroch trestných kolách skončila na konečnej 18. pozícii.

Veronika Šteczová dostala od rozhodcov 12 trestných minút za porušenie dvoch pravidiel a obsadila až 91. miesto.

Biatlonisti v mrazivom počasí mali problémy na strelnici

Rýchlostné preteky na 7,5 km nevyšli v mrazivom počasí slovenským chlapcom. Najlepšie skončil Sebastián Belicaj, ktorý z tria Slovákov na štarte strieľal najčistejšie a chybil len v piatej rane na úvodnej ležke. Belicaj obsadil 30. priečku. Hneď za ním sa umiestnil Michal Adamov, ktorý výborne bežal, ale na strelnici netrafil 5 terčov a musel absolvovať 5 trestných okruhov. Adamov i bronzový z individuálnych pretekov Markus Sklenárik, ktorý skončil na 74. pozícii, sa nedokázali vysporiadať so zmenou smeru vetra na strelnici v porovnaní s nástrelom. Sklenárik pokazil úvodnú ležku, po piatich trestných kolách už nemal šancu na lepší výsledok.

Sebastián Belicaj
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

V tímovej štafete najlepší výkon predviedli zo Slovákov Mick s Vargom

V ľadovom tobogane v Pjongčangu štartovali Slováci v tímovej štafete ako štvrtí v poradí. Postupne sa na trati objavili Viktória Praxová, Oliver Korbela, ktorý absolvoval na ZOH mládeže prvý súťažný štart, a dvojica Bruno Mick, Viktor Varga. Najlepšie sa v zákrutách pohybovali Mick s Vargom, ktorí dosiahli v porovnaní s ďalšími dvojicami štvrtý najlepší čas. Slováci napokon v súčte časov zaostali za víťaznými Talianmi o 4,5 sekundy a obsadili 7. priečku.

Obrovský slalom dokončila len Veronika Šrobová

V stredisku Jeongseon High 1 mali dievčatá na programe obrovský slalom. Z tria Sloveniek dokončila preteky len Veronika Šrobová, ktorá obsadila 15. miesto. Po prvom kole bola osemnásta, v druhom zajazdila dvanásty najrýchlejší čas. Vanesa Vulganová bola po prvom kole 36., druhé nedokončila. Mia Chorogowická vypadla už v prvej jazde.

V stredisku Hoengseong Welli Hilli Park skončila v akrobatickom lyžovaní v disciplíne skikros Sofia Moricová na konečnom 21. mieste. Moricová absolvovala päť rozjázd, vo svojej skupine chýbala medzi najlepšou štvoricou, ktorá sa prebojovala do semifinále.

Rovnako do ďalších bojov zo svojej skupiny nepostúpil akrobatický lyžiar Hugor Rybár. V skikrose obsadil konečnú 26. pozíciu.

Historická slovenská premiéra

Peter Jedinák sa stal historicky prvým slovenským skeletonistom, ktorý zasiahol do bojov na oficiálnom olympijskom podujatí. V ľadovom tobogane Alpensia obsadil 13. miesto. Po prvej jazde bol desiaty, veril v udržanie tejto pozície a chcel zabojovať aj o postup vyššie. Počas pobytu na dráhe v Pjongčangu to bola jeho najlepšia jazda, aj podľa dosiahnutého času.

V druhej jazde počas rozbehu na štartovej rovinke mu však skeleton nešťastne vybehol von z drážky, ktorá vedie pretekárov medzi štartom a prvou zákrutou. Stratil tak rýchlosť i cenný čas. Jazdu ešte dokázal výborne skorigovať, ale stratený čas na štarte znamenal pokles o celkovo tri priečky.

Peter Jedinák na štarte prvého kola súťaže skeletonistov na ZOH mládeže na dráhe v Pjongčangu.
Foto

VÝSLEDKY – ZOH MLÁDEŽE 2024 – UTOROK 23. januára

BIATLON

Chlapci – rýchlostné preteky na 7,5 km: 1. Antonin Guy (Fr.) 20:57,7 (1), 2. Tov Roeysland (Nór.) +31,8 (1), Flavio Guy (Fr.) +57,5 (4), ... 29. Sebastián Belicaj +2:51,7, 30. Michal Adamov +2:56,7 (5), 74. Markus Sklenárik (všetci SR) +5:13,2 (7).

Dievčatá – rýchlostné preteky na 6 km: 1. Carlotta Gauterová (Tal.) 19:40,2 (1), 2. Ela Severová (Slovin.) +35,1 (3), 3. Polina Pucková (Ukr.) +1:13,9 (1), ... 10. Michaela Straková +1:37,5 (2), 18. Alžbeta Garguláková +2:20,4 (4), 91. Veronika Šteczová (všetky SR) +17:53,1 (8/+12 tr. minút).

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Dievčatá – obrovský slalom: 1. Giorgia Collombová (Tal.) 1:41,10, 2. Shainne Zehnderová (Švaj.) +0,11 s, 3. Astrid Hedinová (Švéd.) +1,03, ... 15. Veronika Šrobová +3,83, Vanesa Vulganová, Mia Chorogowická (všetky SR) nedokončili.

SÁNKOVANIE

Tímové štafety: 1. Taliansko 2:29,470, 2. Lotyšsko +0,829, 3. Rakúsko +0,951, ... 7. Slovensko (Viktória Praxová, Oliver Korbela, Bruno Mick/Viktor Varga) +4,576.

AKROBATICKÉ LYŽOVANIE

Dievčatá – skikros: 1. Uma Kruse Eenová (Švéd.), 2. Morgan Shuteová (USA), 3. Leena Thommenová (Švaj.), ... 21. Sofia Moricová (SR).

Chlapci – skikros: 1. Niklas Höller (Nem.), 2. Janik Sommerer (Rak.), 3. Maans Abertsen (Švéd.), ... 26. Hugo Rybár (SR).

SKELETON

Chlapci: 1. Emils Indriksons (Lot.) 1:44,66, 2. Jaroslav Lavreňuk (Ukr.) +1,01, 3. Šin Jeonsu (Kór. rep.) +1,39, ... 13. Peter Jedinák (SR) +6,38.