TIPOS Národný beh Devín – Bratislava po pandemickej pauze opäť ožije
Najstaršie slovenské atletické i športové podujatie, Národný beh Devín - Bratislava, vstúpi do svojej druhej stovky v nedeľu 9. októbra o 10.00 h. Prvý raz sa uskutočnilo 24. apríla 1921. Sedemdesiaty štvrtý ročník v názve s národnou lotériovou spoločnosťou TIPOS sa v réžii Správy telovýchovných a rekreačných zaradení mesta Bratislava (STaRZ) síce nepobeží v tradičnom termíne v prvej polovici apríla, ale kľúčové je, že po vyše trojročnej pauze si vytrvalci vychutnajú toto jedinečné podujatie znova v klasickom formáte.
Naposledy totiž spod devínskeho brala do centra Bratislavy (11,625 km) bežala masa výkonnostných i hobby športovcov 14. apríla 2019, z víťazstva sa vtedy tešili Keňania Matthew Kosgei a Caroline Korirová. O rok neskôr však koronavírusová pandémia spôsobila, že jeden z klenotov slovenského športu sa v tradičnom aprílovom, ale ani v náhradnom októbrovom a ani v decembrovom termíne (aspoň pre 100 účastníkov) neuskutočnil.
Po virtuálnom Devín - Bratislava prichádza klasický
Vlani klasický Národný beh Devín – Bratislava v dôsledku covidovej pandémie opäť absentoval, uskutočnil sa len symbolicky: 28. novembra ho oficiálne odbehla štvorica bežcov zastupujúcich organizátorov zo STaRZ, SAZ, SOŠV a Be Cool. Dlho to však vyzeralo tak, že populárny „Devín“ v roku svojich 100. narodenín v jesennom termíne nadviaže na svoju slávnu a turbulentnú históriu klasickými pretekmi. Čakalo sa, že bude rekordný a na štart sa postaví ešte viac ako 6020 bežcov rekordnom roku 2018.
Lenže pandémia opäť úradovala, termín podujatia sa neustále posúval a napokon sa okrem spomenutého symbolického behu štvorice Lucia Pelikánová, Alexandra Longová, Július Lanátor, Jozef Krúpa behalo len virtuálne – každý individuálne na rôznych miestach na Slovensku i v zahraničí. Túto verziu absolvovalo 956 bežcov. Z mužov bol najlepší Matej Schieber z banskobystrickej Dukly časom 39:36 min, zo žien dosiahla najlepší výkon Katarína Lovrantová (AK ZVP Lučatín/Salomon Slovakia), ktorá určených 11,5 km zabehla za 44:52 min.
Celé vyzbierané štartovné zo 73. ročníka TIPOS Národného behu Devín – Bratislava od 2496 bežcov vo výške 29 310 eur putovalo zdravotníkom v nemocniciach pomáhajúcim pacientom zápasiacim s ochorením COVID-19.
Registrácia na Devín - Bratislava je spustená
Organizátori 74. ročníka už spustili registráciu na hlavný beh z Devína do Bratislavy (je súčasť Bežeckého pohára SAZ 2022) a takisto aj na tzv. malý Devín pre mládež a rekreačných bežcov so štartom pod mostom Lanfranconi na približne 2,6 km dlhej trati.
Najvýhodnejšie štartovné (15 eur, na malý Devín 9 eur) bolo pri prihlásení sa do 30. 9. Novinka je štart vo vlnách po 1000 bežcov podľa výkonnosti, preto je potrebné, aby si bežci pri registrácii uviedli svoj najlepší čas na 10 km. Za prvé tri dni od spustenia registrácie sa na 74. ročník TIPOS Národný beh Devín – Bratislava prihlásilo vyše 400 bežcov.
Registrácia na Národný beh Devín – Bratislava 2022
ZAUJÍMAVOSTI Z HISTÓRIE NÁRODNÉHO BEHU DEVÍN – BRATISLAVA
1921: V premiére z Devína odštartovalo 37 bežcov a 21 z nich dobehlo do cieľa pred budovou SND – ako prvý Václav Vohralík zo Sparty Praha, na OH 1920 štvrtý na 1500 m.
1925: Prvýkrát vyhral slovenský bežec, pravda, v drese pražskej Sparty – košický rodák Jozef Koščák. Napriek tomu, že omylom vystúpil z vlaku v Devínskej Novej Vsi a do Devína musel šliapať peši. Hneď za ním dobehol cabaj-čáporský rodák František Hulán (I. ČsŠK), ktorý rok predtým ako ani nie 19-ročný skončil tretí a na behu štartoval ešte aj ako 74-ročný (1979)!
1932: Koščák v drese MS Brno vyhral znova – nový pohár, ktorý venoval rektor UK Dobroslav Orel, vyhlásili za večne putovný a víťazov ním dekorujú dodnes. Ročník č. 11 bol prvý raz majstrovstvami Slovenska v cestnom behu: titul získal tretí Ján Stiteczký (PTE Bratislava).
1935: Prvý víťaz z bratislavského klubu: František Šolti (PTE).
1948: Po desaťročnej prestávke beh obnovili – najmä zásluhu Rudolfa Holzera. Prvé tri povojnové ročníky vyhral František Augustín, ale ani tie sa neuskutočnili „v kuse“, v r. 1950 preteky nepovolili a o rok sa 20. ročník konal len vďaka zaradeniu do programu osláv Dňa armády a – na skrátenej trati.
1952 – 1966: V päťdesiatych rokoch bol Devín súčasťou pohraničného pásma a súdobý režim v ňom nepovoľoval akcie, v šesťdesiatych zasa Slovan ako nástupnícky klub po I. ČsŠK nemal organizačný potenciál nadviazať na tradíciu.
1967: Podujatie na Holzerov podnet vzkriesila TJ Rapid Bratislava, prvý raz štartovali aj štyria cudzinci a jeden z nich v lejaku vyhral – Švajčiar Walter Dietiker.
1982: Prvá vlna popularity rekreačného behania – počet účastníkov prekročil tisícku (1211).
1990: Na Slovanskej ceste v Devíne v dôsledku Novembra 1989 zmizli ostnaté drôty a pohraničníci nesliedili, ale bežcom koncertovali na bicie nástroje...
1992: Preteky v ďalšej krízovej situácii prevzala pod krídla Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR a dušou akcie sa na 25 rokov vo funkcii hlavného koordinátora stal Peter Blaho.
1994: Prvý primát Miroslava Vanku z banskobystrickej Dukly, ktorý si o 14 (!) rokov dobehol po dodnes mužom neprekonaný šiesty.
2001: Alena Močáriová zavŕšila jedinečnú sériu: vyhrala siedmy raz.
2018: Historicky najvyšší počet účastníkov na klasickom „Devíne“ – 6020 bežcov (4265 mužov a 1755 žien), z nich preteky dokončilo 6015.