Na štarte Devín – Bratislava olympijský medailista, politici i muž, ktorý bežal už v roku 1982
Bežci na Národný beh Devín - Bratislava ani po covidovej pandémii nezanevreli. Hoci naposledy sa bežal klasicky s masovým štartom pod devínskym bralom a cieľom v centre Bratislavy už pred vyše tromi rokmi, na 74. ročník v nedeľu 9. októbra sa ich hlásia stovky.
Týždeň pred štartovým výstrelom bolo prihlásených vyše 1200, dokonca okrem Slovenska aj z ďalších 11 krajín (Rakúsko, Česko, Gruzínsko, Taliansko, Kolumbia, Fínsko, Poľsko, Slovinsko, JAR, Ukrajina).
Na jednom z klenotov slovenskej histórie aj elita
Najstaršie slovenské bežecké (zároveň aj športové) podujatie, jeden z klenotov našej modernej histórie, prežilo turbulentné časy počas II. svetovej vojny, éry komunizmu i nedávnej pandémie. Napriek tomu je však stále v bežeckom kalendári a záujem o štart na ňom neutícha.
V nedeľu o 10.00 h si chcú atmosféru tohto jedinečného podujatia vychutnať nielen rekreační a príležitostní bežci, ale aj slovenská elita, keďže TIPOS Národný beh Devín – Bratislava bude aj 14. kolom Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu 2022.
Prihlásení sú napríklad tohtoročný majster SR na 10 000 m na ovále Radovan Tomeček, tretí muž priebežného poradia BP SAZ Marek Lenčéš, talentovaný 20-ročný Michal Staník, juniorský slovenský rekordér v cestnom behu na 10 km účastník vlaňajších ME v cezpoľnom behu, takisto aj Ondrej Kubo, nielen výborný bežec, ale i špičkový triatlonista, majster sveta 2022 v strednom duatlone. Mimochodom, posledný slovenský víťaz Národného behu Devín – Bratislava bol v roku 2008 Miroslav Vanko, ktorý vtedy vyhral rekordný šiesty raz.
Na TIPOS Národný beh Devín – Bratislava nebudú chýbať ani poprední slovenskí bežeckí veteráni a dlhoroční účastníci pretekov Viliam Novák, Viliam Nagy, Ladislav Sventek, Miroslav Ďuračka a Július Lanátor, ktorý na podujatí štartoval nepretržite od roku 1982. Práve posledný spomenutý sedemdesiatnik bol vlani na konci novembra jedným zo štvorice, ktorá oficiálne absolvovala trať z Devína do Bratislavy, pričom každý bežec symbolicky zastupoval jedného z kvarteta hlavných organizátorov – STaRZ, SAZ, SOŠV a Be Cool.
V ženskom štartovom poli tohtoročného Devína figuruje napríklad bývalá slovenská šampiónka v maratóne Lucia Vlčáková, celková víťazka BP SAZ 2020 Radka Roháčová, jej klubová kolegyňa z AK ZVP Lučatín Kristína Resslová či Kristína Doricová, bojujúca o miesto v TOP 10 v BP SAZ. Slovenská bežkyňa (Katarína Berešová, v súčasnosti Pejpková) vyhrala „Devín“ naposledy v roku 2014. Rekordérka v počte triumfov (až sedem!) je Alena Močáriová.
Devín - Bratislava prilákal aj osobnosti
Príležitosť bežať na najstaršom slovenskom športovom podujatí si už tradične nenechajú ujsť bývalí poprední športovci. V zozname prihlásených je bronzový z OH 2000 v Sydney vo vodnom slalome a v súčasnosti riaditeľ Športového centra polície Juraj Minčík, nechýba ani bývalá špičková československá a slovenská moderná päťbojárka Elena Malíková.
Zo sveta politiky si takmer 12-kilometrovú trať hodlajú otestovať tradičný účastník „Devína“, europoslanec Ivan Štefanec a súčasný podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel.
TIPOS Národný beh Devín – Bratislava organizuje Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislava v spolupráci s agentúrou Be Cool, Slovenským atletickým zväzom a Slovenský olympijským a športovým výborom.
Predbehnite olympijského víťaza
Tohtoročná edícia podujatia ponúkne i zaujímavú výzvu. Kto sa postaví na štart "Malého Devína", môže získať skalp olympijského víťaza v chôdzi na 50 km Mateja Tótha v projekte "Predbehni olympijského víťaza Mateja Tótha“. Beží sa na 2,7 km merajúcej trati spod mosta Lanfranconi do centra Bratislavy. "Veľmi rád som prijal úlohu ambasádora Malého Devína a dúfam, že tým pomôžem prilákať na štart čo najviac detí a mladých ľudí. Je dôležité, aby pochopili že beh a pohyb ako taký je skvelý a vyvoláva pozitívne emócie,“ povedal Matej Tóth.
Do cieľa pri Propelleri pobeží tempom 5 minút na kilometer, čiže v cieli by mal byť za 13:30 min. Kto to zvládne skôr, bude sa môcť pýšiť skalpom olympijského víťaza. "Prinesiem si aj zlatú medailu z Ria a budeme sa môcť v cieli spolu s deťmi odfotiť. Verím, že aj tento zážitok bude pre mnohé z nich motivácia, aby pravidelne športovali,“ dodal Tóth, ktorý absolvuje za osem dní už tretie bežecké preteky.