Dvakrát striebornej gymnastke z OH a majsterke sveta Marianne Némethovej-Krajčírovej odhalili pamätnú tabuľu na Gymnáziu Jána Papánka v Bratislave
Najúspešnejšej slovenskej športovej gymnastke 20. storočia, držiteľke dvoch strieborných medailí z olympijských hier (v súťaži družstiev na OH 1964 v Tokiu a na OH 1968 v Mexico City, kde ešte bola štvrtá v preskoku), členke zlatého družstva ČSSR na MS 1966 v Dortmunde a bronzového na MS 1970 v Ľubľane a dvojnásobnej bronzovej medailistke z ME 1967 v Amsterdame (vo viacboji a na bradlách) Marianne Némethovej-Krajčírovej v stredu odhalili pamätnú tabuľu na Gymnáziu Jána Papánka na Vazovovej ulici 6 v Bratislave, kde študovala (vtedy však škola mala iný názov). Slávnostný akt spoločne s riaditeľkou školy Gabrielou Barčiakovou vykonala predsedníčka Olympijského klubu Bratislava a čestná členka Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Mária Mračnová. Prítomný bol aj prezident Slovenskej gymnastickej federácie Ján Novák.
Slávnostné odhalenie pamätnej tabule Marianny Némethovej-Krajčírovej je súčasťou dlhodobého projektu, ktorý sa zrodil na pôde Združenia olympijských klubov SR a realizuje sa prostredníctvom SOŠV. Slovenský olympijský a športový výbor dal v Mincovni Kremnica, š. p., na počesť viac než osemdesiatich olympijských medailistov zo Slovenska vyrobiť nerezové pamätné tabule, ktoré sa od júla minulého roka postupne slávnostne odhaľujú na miestach, odkiaľ títo olympijskí medailisti pochádzali, alebo kde dlhšie žili či pôsobili. Najviac tabúľ je, resp. ešte bude osadených na základných školách, ktoré navštevovali.
Marianna Némethová-Krajčírová (vtedy ešte len Krajčírová) študovala na Vazovovej v rokoch 1960 – 1966, štúdium tam teda končila už ako olympijská medailistka. Na OH 1964 v Tokiu bola v striebornom družstve ČSSR spoločne s fenomenálnou gymnastickou superhviezdou Věrou Čáslavskou. Marika Némethová bola vtedy vo veku 16 rokov najmladšou členkou čs. olympijskej výpravy... Na stredajšie slávnostné odhalenie jej tabule prišla aj jej niekdajšia učiteľka a bývalá známa gymnastická trénerka i rozhodkyňa Milada Nedavašková, ktorá je na Gymnáziu Jána Papánka dlhodobou garantkou telesnej výchovy.
Marianna Némethová-Krajčírová pochádza z Košíc, ale v Bratislave žije už 60 rokov. "Pred príchodom do Bratislavy som chodila do školy v Olomouci, kde pôsobil môj otec. Potom sme sa presťahovali do hlavného mesta. Vazovova bola v tom čase uznávaná škola, nebolo jednoduché sa tam dostať. Ale môj tréner Janko Čížik na škole viedol gymnastický krúžok a tak som sa tam dostala. V roku 1964 som mala 16 rokov, bola som najmladšia členka československej reprezentácie. Pamätám si, že keď som sa vrátila z OH v Tokiu, tak ma tu žiaci krásne privítali," uviedla po slávnostnom akte. "Som veľmi pyšná, že tu mám tabuľu. Na tejto škole som dlhodobo mohla trénovať a navyše som ako jedna z prvých športovkýň mala individuálny študijný plán. Takže aj škola mala zásluhu na mojich úspechoch," dodala.
Svoju predchodkyňu prišla pri tejto slávnostnej príležitosti osobne podporiť aj najlepšia súčasná slovenská športová gymnastka Barbora Mokošová, ktorá na tejto škole bola v minulosti praxovala. V Tokiu sa Mokošová zúčastní už na svojich druhých OH, Marika Némethová-Krajčírová ako jediná reprezentantka slovenskej gymnastiky štartovala na OH až trikrát. Po slávnostnom akte sa spoločne aj s Miladou Nedavaškovou zúčastnili na besede so študentmi školy.
Mokošová sa na OH pripravuje v telocvični v Petržalke, ktorá nesie meno našej najslávnejšej gymnastky. Pravidelne sa tam vídajú, pretože Marika sa trénersky venuje deťom. „Barborke veľmi fandím a som rada, že mám nástupkyňu. Dúfam, že jej ako hosť SOŠV na tokijskej olympiáde budem môcť fandiť priamo v hľadisku," povedala Némethová-Krajčírová.