Francúzka Beaugrandová získala zlato v triatlone

Profile picture for user teraz.sk
Spravodajstvo
TERAZ.sk
Na snímke štart plaveckej časti olympijskej súťaže v triatlone žien na XXXIII. letných olympijských hrách 2024 v Paríži 30. júla 2024. Foto: TASR/AP
Paríž 31. júla (TASR) - Francúzska reprezentantka Cassandre Beaugrandová získala zlato v triatlone žien na domácich olympijských hrách v Paríži. Striebro si vybojovala Julie Derronová zo Švajčiarska a bronz Beth Potterová z Veľkej Británie.

Dvadsaťsedemročná Beaugrandová získala druhú olympijskú medailu v kariére, pred troma rokmi v Tokiu skončila tretia v miešanej štafete. Na domácej olympiáde v triumfovala časom 1:54:55 hodiny o šesť sekúnd pred Derronovou. Tretia Potterová stratila 15 sekúnd.
Na snímke francúzska reprezentantka Cassandre Beaugrandová víťazí v triatlone žien na XXXIII. letných olympijských hrách 2024 v Paríži 31. júla 2024. Foto: TASR/AP

Beaugrandová ťažila najmä z dobrej bežeckej časti. Po úvodnej plaveckej (1,5 km), ktorá sa nakoniec uskutočnila vo vodách Seiny, figurovala na šiestej priečke, na bicykli (40 km) mala až 20. najlepší čas, ale v záverečnej bežeckej časti (10 km) bola najrýchlejšia. Beaugrandová zaútočila v záverečnom kole a úplne vyčerpaná si dobehla pre najväčší úspech v kariére. Na radosť domácich priaznivcov získala pre Francúzsko prvú olympijskú medailu v individuálnej triatlonovej disciplíne. "Keby ste sa ma na to opýtali dnes ráno, neverila by som. Pred štartom som dokonca vracala, bola som v totálnej panike. Ale potom som nabrala sebadôveru a je magické vyhrať pred domácimi priaznivcami," povedala. Súťažilo sa v náročných podmienkach, pretekárkam sťažil plaveckú časť nepríjemný prúd v Seine a šmykľavé cesty na bicykli po nočnom daždi, ktorý zapríčinil niekoľko pádov.

O tom, že preteky prebehnú podľa plánu a plávať sa bude v Seine, rozhodli organizátori len pár hodín pred štartom, keďže po troch dňoch nevyhovujúcich podmienok v rieke sa kvalita vody dostala nad požadované normy. "Nemám pochybnosti o kvalite vody v Seine, už sme plávali aj v horšej," povedala Beaugrandová po svojom víťazstve a dodala, že zrušenie plaveckej časti a usporiadanie duatlonu, čo bolo posledné riešenie organizátorov, ak by bola rieka príliš znečistená, by bolo "hanebné" pre triatlon.

výsledky:

1. Cassandre Beaugrandová (Fr.) 1:54:55 h, 2. Julie Derronová (Švaj.) +6 s, 3. Beth Potterová (V.Brit.) +15, 4. Emma Lombardiová (Fr.) +21, 5. Flora Duffyová (Bermudy) +1:17, 6. Georgia Taylorová-Brownová (V.Brit.) +1:40, 7. Maya Kingmová (Hol.) +1:58, 8. Laura Lindemannová (Nem.) +2:06, 9. Lisa Tertschová (Nem.) +2:08, 10. Taylor Spiveyová (USA) +2:16

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR