Grigar neobhájil striebro v K1, vo finále skončil šiesty

Profile picture for user teraz.sk
Spravodajstvo
TERAZ.sk
Na snímke slovenský vodný slalomár Jakub Grigar reaguje v cieli po finálovej jazde v kategórii K1 mužov na XXXIII. letných olympijských hrách v Paríži vo štvrtok 1. augusta 2024. Foto: SR - Michal Svítok
Vaires-sur-Marne 1. augusta (TASR) - Slovenský vodný slalomár Jakub Grigar obsadil 6. miesto vo finále K1 na olympijských hrách v Paríži a neobhájil striebro z Tokia. Štvrtkovú jazdu síce prešiel bez penalizácie, no na zlatého Giovanniho De Gennara z Talianska stratil 1,99 sekundy. Striebro si vybojoval domáci Francúz Titouan Castryck (+0,20). Bronz patrí Pauovi Echanizovi zo Španielska, ktorý stratil 65 stotín sekundy.

Grigar postúpil do finále z 5. miesta a štartoval tak ako ôsmy v poradí. Úvod zvládol bez problémov, prešiel dobre aj pasáž šesť a sedem. Zaváhal však pred bránkou číslo štrnásť, čo bolo kľúčové v boji o medailu. V závere stratil ďalšie stotiny sekundy a v cieli bol štvrtý, a teda mimo stupňa víťazov, na vtedy tretieho Dougouda mal manko 77 stotín sekundy. V ďalšom priebehu ho predstihli ešte ďalší dvaja pretekári. Grigar má za sebou tretiu účasť pod piatimi kruhmi. V Tokiu bol druhý a piaty skončil pred ôsmimi rokmi v Rio de Janeiro.

"Človek by chcel pozitívny, ale je to sklamanie. Jazda išla podľa predstáv. Bolo to lepšie ako v tréningoch. Rozhodla jedna hlúpa chyba, obrovský valec ma nechytil a zahodenie olympijského zlata, alebo medaily. Veľmi ma to mrzí, pretože som bol pripravený dobre a zvládal som to po všetkých stránkach. Mentálne som bol na tom veľmi dobre, tešil som sa na jazdu. Hnevá ma, že som tie preteky prehral," uviedol Grigar v prvej reakcii pre STVR. Na kanáli vo Vaires-sur-Marne sa ešte predstaví v disciplíne kajak kros.

"To nebolo na medailu, ale na víťazstvo. Musím si to pozrieť, ale stratil tam viac ako 1,99 sekundy. Vrch šiel famózne, šieste miesto je pekné, ale Kubo mal na medailu. Nikdy sme o tom nehovorili, išli sme krok po kroku. V slalome sa takéto veci stávajú. Či sa mu ten valec otvoril alebo sa stalo niečo iné, neviem. My si to pozrieme. Jakub sa ma v cieli opýtal, čo sa stalo. Nevedel som však odpovedať, keďže som bežal popri brehu. Mal na viac," povedal tréner Stanislav Gejdoš.

De Gennaro tak odčinil neúspech z OH 2020 v Tokiu, kde nepostúpil ani do finále. Napodobnil krajanov Daniele Molmentiho (Londýn, 2012) a Pierpaola Ferrazziho (Barcelona, 1992), ktorí tiež získali zlato v disciplíne K1 pod piatimi kruhmi. Prekvapením je bronz Echaniza, Španiel skončil v semifinále na poslednom postupovom mieste. Vo finále si pripísal ako jediný z prvej šestice dvojsekundovú penalizáciu. Bez nej by bol víťazom. Obhajca zlata Čech Jiří Prskavec mal dva dotyky a obsadil až 8. pozíciu.

Na snímke slovenský vodný slalomár Jakub Grigar na trati počas semifinále v kategórii K1 mužov na XXXIII. letných olympijských hrách v Paríži vo štvrtok 1. augusta 2024. Foto: TASR - Michal Svítok

Vlajkonosič slovenskej výpravy sa do semifinále prebojoval z utorňajšej kvalifikácie z deviateho miesta. V prvej z dvoch jázd bol bezchybný a mal čas 87,10 sekundy. V druhej jazde si pripísal dve trestné sekundy (91,80 s). Vo štvrtkovom semifinále si síce pripísal jeden dotyk, no už po dojazde do cieľa bolo jasné, že mu finále neunikne. Rozhodcovia ešte skúmali prejazd slovenského reprezentanta cez niektorú bránu, ale nakoniec mu nepribudla ďalšia penalizácia.

vodný slalom, muži - K1:

finále:

1. Giovanni de Gennaro (Tal.) 88,22 s (0 tr. sek.), 2. Titouan Castryck (Fr.) +0,20 (0), 3. Pau Echaniz (Šp.) +0,65 (2), 4. Martin Dougoud (Švaj.) +1,22 (0), 5. Joseph Clarke (V. Brit.) +1,60 (0), 6. Jakub GRIGAR (SR) +1,99 (0), 7. Timothy Anderson (Austr.) +2,68 (2), 8. Jiří Prskavec (ČR) +3,52 (4), 9. Noah Hegge (Nem.) +5,51 (4), 10. Felix Oschmautz (Rak.) +5,99 (4), 11. Čchüan Sin (Čína) +6,53 (2), 12. Isak Öhrström (Švéd.) +59,17 (52)

Grigara mrzí, že nedokázal ísť vo finále maximum

Slovenského kajakára Jakuba Grigara po olympijskom finále mrzelo, že nedokázal v pretekoch ukázať svoje maximum, ktoré by mu mohlo zaistiť aj zlatú medailu. Vo finále K1 skončil vo štvrtok na šiestom mieste so stratou 1,99 sekundy na víťazného Taliana Giovanniho De Gennara. Kritická bola preňho protiprúdna štrnásta bránka, ktorá mu robila problémy aj v kvalifikácii.

Grigar prežíva náročnú sezónu, ktorú ovplyvňuje zranenie ramena. Internú kvalifikáciu navyše vyhral po tom, čo vlani na MS v Londýne len tesne vybojoval miestenku Adam Gonšenica. "Rameno robilo problémy, je to taká vec, ktorá nezmizne úplne zo dňa na deň. Makali sme na tom každý deň a čo sa týka bolesti, bolo to celé znesiteľné. Vo výkone ma neobmedzovalo," zhodnotil 27-ročný Slovák. Napriek problémom dokázal postúpiť do olympijského finále a predviesť kvalitnú jazdu, ktorá by bez chyby na valci medzi trinástou a štrnástou bránkou pravdepodobne stačila na medailu.

"Tešil som sa na jazdu, bol som fyzicky, mentálne aj technicky pripravený napriek problémom, ktoré nás stretli. Išiel som si už len užiť a zamakať v olympijskom finále, škoda, že v cieli bol pocit úplne opačný," povedal Grigar. Na všetkých troch olympiádach bol v najlepšej šestke a na tej predošlej získal striebro, táto štatistika mu však po finále mentálne nepomohla.

"Je to osemnásť rokov, čo som po prvý raz sadol do lode. V začiatkoch elitnej kariéry, napríklad v Riu, som prijal neúspech s tým, že sa poučím a bude to lepšie. Keď to však pokračuje, strašne ma to mrzí. Mrzí ma, že nedokážem ukázať ľuďom čo je vo mne a predviesť tú jazdu, ktorá by mi priniesla olympijské zlato. Sklamal som ľudí, ktorí mi držali palce a hlavne sám seba," priznal po finále Grigar. Po kvalifikácii povedal, že spolu s De Gennarom a tokijským víťazom Jiřím Prskavcom, kritizovali v tréningoch práve postavenie štrnástej brány. S výzvou si nakoniec poradil najlepšie Talian, ktorý získal zlato - český kajakár bol na ôsmej pozícii. Zaujímavosťou je, že ani jeden z predošlých medailistov olympijskej K1 nebol v najlepšej päťke, keďže Nemec Hannes Aigner ani neštartoval.

Aj samotný Grigar poukázal na vysokú úroveň parížskeho finále, kým v Tokiu bol s vyše trojsekundovou stratou na druhom mieste, vo štvrtok mu manko 1,99 sekundy vynieslo šiestu pozíciu. "Preteky mali veľkú kvalitu a prvé tri časy boli veľmi dobré. V Tokiu som mal medailu s väčšou stratou a dnes znamená 1,99 sekundy šieste miesto. Myslím si, že to bolo celkom kvalitné olympijské finále," zhodnotil 27-ročný pretekár.

/vyslaný redaktor TASR ha/

Gejdoš po šiestom mieste Grigara: Pekné, ale má na viac

Tréner Stanislav Gejdoš považuje v kontexte náročnej sezóny šieste miesto Jakuba Grigara na OH v Paríži za pekný výsledok. Dvadsaťsedemročný kajakár obsadil vo štvrtkovom olympijskom finále K1 šieste miesto so stratou 1,99 sekundy na víťazného Giovanniho De Gennara z Talianska. Gejdoš bol síce spokojný vzhľadom na okolnosti, no pripomenul, že jeho zverenec má na viac.

Grigar bol vyše polovicu trate na najlepšej ceste k medaile, no nezvládol výjazd z trinástej bránky, kde ho vzal valec. Takto blízko k medaile bol držiteľ kajakárskeho striebra z OH 2020 už niekoľkokrát. "V Riu viedol takmer dokonca, otvoril sa mu valec, mohol vyhrať. Pred Tokiom sme začali spolupracovať a covid nám pomohol. Bližšie sme sa spoznali a ja som ho hodnotil ako neskrotného býka. Dbal som na to, aby sme ho spolu skrotili a našiel tu výbušnosť na trati. To sa nám podarilo a urobil z toho striebro. Na MS 2021 v Bratislave bol siedmy, nevyšla mu 'protivodka', mohol vyhrať. Na Európskych hrách v Krakove bol šiesty, bol blízko k medaile," zhodnotil tréner dlhodobejšie počínanie Grigara. Vzápätí pre TASR naznačil aj to, že "len" šieste miesto mrzí: "Bolo to pekné umiestnenie, ale Kubo má na viac."

Dvadsaťsedemročný Grigar prišiel k zraneniu ramena na jar, čo mu výrazne skomplikovalo prípravu na obhajobu olympijského striebra. Okrem iného vynechal aj májové kontinentálne majstrovstvá v slovinskom Tacene. Slovenský mužský kajak pritom získal vlani na MS v Londýne miestenku na OH len tesne. "Zranenie prišlo v marci a museli sme úplne stopnúť tréningový kemp. Kubo musel ísť úplne odznova a na vodu sa dostal v apríli. Trénovali sme najprv cez nohy a keď to išlo, prešli sme na vodu. Posledných šesť týždňov bol naozaj veľký nárez a jeho telo to zvládlo," opísal obdobie pred olympiádou Gejdoš.

Nakoniec ešte vyjadril presvedčenie, že bez chyby za polovicou kanála mohlo mať Slovensko prvé zlato na prebiehajúcich hrách: "Finálová jazda bola úžasná, čo sa týka trinástej brány, ani presne neviem čo sa udialo. Musím si to zmerať na videu. Som ale na sto percent presvedčený, že tam stratil viac ako dve sekundy."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR