MATEJ BEŇUŠ ide do Tokia s najvyššími ambíciami
Vodný slalomár MATEJ BEŇUŠ bude v kategórii C12 v Tokiu obhajovať olympijské striebro v C1 z Ria de Janeiro 2016. V internom súboji o jedinú miestenku znovu predstihol ďalších dvoch našich elitných singlkanoistov Michala Martikána aj Alexandra Slafkovského. V máji svoj postup na OH spečatil ziskom striebra na ME v Ivrei.
V našom časopise OLYMPIC.sk jar/leto 2021, ktorý vyšiel v prvej júlovej dekáde, Mateja Beňuša predstavila Lucia Antolová.
Pocit? Euforický. Olympijská kvalifikácia? Dlhá a úmorná. Psychicky aj fyzicky. V našej elitnej vodnoslalomárskej kategórii C1M obzvlášť. Bitka o olympijské hry, z ktorej vzíde vždy len jeden víťaz a dvaja zdolaní sa tentoraz (opäť) skončila triumfálne pre Mateja Beňuša. „Základ európskeho šampionátu bol dostať sa do Tokia, vybojovať ten dlhý interný olympijský súboj. Čerešnička bola medaila, moja štvrtá individuálna v kariére. Z mojej strany teda maximálna spokojnosť a veľká úľava. Jednoducho, fantastický pocit,“ hovorí strieborný olympionik z Ria de Janeiro 2016.
„Striebro je bonus, z ktorého sa nesmierne teším,“ dodal 33-ročný Bratislavčan. „Je pravda, že posledné roky sa Slovákom nedarilo nosiť z vrcholných podujatí individuálne medaily. Našťastie, teraz som to prelomil. Verím, že mladí pretekári nás začnú v blízkej budúcnosti napodobňovať.“
VEĽMI NÁROČNÁ KVALIFIKÁCIA S DLHOU PAUZOU
V talianskej Ivrei súťažili slovenskí vodní slalomári vôbec prvý raz na vrcholnom podujatí od jesene 2019. Matej Beňuš využil prípravu naplno, veď si z Apeninského polostrova priviezol spolu s Alexandrom Slafkovským a Michalom Martikánom titul majstra Európy v kategórii hliadok, dvanásty pre Slovensko, ale aj individuálny skalp vicemajstra Európy.
Interná kvalifikácia na OH bola nesmierne náročná. Pre všetkých, pretože pandémia ochorenia COVID-19 obrátila svet naruby a aj OH museli organizátori preložiť o celý rok. Ale pre slovenských singlistov bola ešte náročnejšia, veď o jedinú miestenku bojovali traja špičkoví borci. Beňuš: „Bolo to nielen úmorné, ale aj dlhé. Nomináciu sme začali v roku 2018, v 2019 sme absolvovali prvé preteky, následne zostali výsledky celý rok 2020 zmrazené. Bolo to psychicky náročné a ja sa veľmi teším, že to takto dopadlo.“
Boj o účasť na OH 2016 v Riu bol v niečom jednoduchší, keďže bodovanie bolo nastavené tak, že pri dosiahnutých dobrých výsledkoch mal už rok pred OH miestenku priamo na meno. „Tentoraz bol finálový tesný rozstrel naozaj napätý,“ konštatuje. A hoci je vodný slalom individuálny šport, otec troch synov priznal, že smutné tváre jeho tímových kolegov ho mrzeli.
„Dopredu sme vedeli, že aj keď sme všetci traja veľmi špičkoví singlkanoisti, pravidlá sú také, že môže ísť iba jeden. Bolo jasné, že dvaja budú sklamaní… Najmä Sašu Slafkovského je mi ľúto, keďže má za sebou skvelú kariéru s obdivuhodnými výsledkami, za čo si určite zaslúžil miestenku na olympijské hry. Žiaľ, trochu som mu to skomplikoval…“
V IVREI SI VERIL, NA OH CHCE SIAHNUŤ VYŠŠIE AKO V RIU
Keď sa vrátime k samotnému európskemu šampionátu, kde sa zrodila Beňušova olympijská definitíva, takto si spomína na rozhodujúcu jazdu: „Od rána som sa cítil veľmi dobre a veril som si aj na trati. Hoci som vedel, že talianska voda je veľmi zradná. Deň predtým sme mali voľný deň a videli sme, že veľa kajakárov svoje jazdy pokazilo. Aj preto som si najťažší úsek trochu poistil a mierne som tam v porovnaní so súpermi stratil. Vedel som totiž, že nepotrebujem až tak riskovať, ale najmä potrebujem zísť svoju normálnu jazdu. Našťastie mi táto taktika vyšla.“
Od úspešnej kvalifikácie mal dostatok času na spracovanie myšlienky, že ide opäť na olympiádu. Navyše so strieborným záväzkom z Ria pred piatimi rokmi... Platí staré známe, že obhájiť je zložitejšie ako získať? „Odpoveď budem poznať až po pretekoch. Ale jednoznačne môžem povedať, že pre to urobím maximum. Nielen obhájiť, ale siahnuť aj vyššie. Francúzskeho olympijského víťaza z Brazílie vyradil jeho tímový kolega, každý jeden z nás bude mať teda najvyššie ambície.“
Líder našej výpravy je presvedčený, že aj každý jeden slovenský slalomár na OH má šancu dosiahnuť medailový úspech. „Elišku Mintálovú a Moniku Škáchovú čaká olympijská premiéra, ale baby majú obrovský potenciál. Kubo Grigar si už zažil Rio, kde skončil piaty, isto bude mať najvyššie ambície. Cieľ je jasný – načasovať formu tak, aby bola v Tokiu na absolútnom vrchole.“
Olympijský kanál bol pre slalomárov až do júla neprebádanou vodou. „Je to diametrálne odlišná situácia, než akú sme zažili pred Riom. Tam sme strávili v niekoľkotýždňových blokoch dovedna takmer tri mesiace na vode pred samotným odchodom na Hry. V Tokiu sme boli týždeň ešte na jeseň 2019, teraz nás čaká kemp od začiatku júla, ktorý priamo naviaže na olympijské súťaže.“
Nech už usporiadatelia posunuli prekážky akokoľvek, charakter vody ostáva rovnaký. „Je pomalšia ako trebárs Ivrea alebo Čunovo. Som presvedčený, že budeme mať dosť času sa pripraviť. Všetci máme rovnaké podmienky, preto z nich treba vyťažiť maximum,“ uzatvára Matej Beňuš.
NAPRIEK OTÁZNIKOM NAD HRAMI JE OPTIMISTA
Otázniky nad realizáciou najväčšieho športového sviatku budú tentoraz veľmi pravdepodobne takmer až takmer do momentu slávnostného otvorenia. „Pochopiteľne, počúvame všelijaké šplechy, ale ja som optimista. Som presvedčený, že domáci organizátori ako aj Medzinárodný olympijský výbor urobia všetko, aby sa olympiáda napokon uskutočnila. Bolo by nezmyslené, aby ju posunuli o rok a potom ju zopár týždňov pred konaním zrušili. Ale ja na to nemám žiadny vplyv, takže nám nezostáva nič iné, len sa prispôsobiť a vyčkať.“
Každého účastníka Hier v Tokiu neminie zopár hodín strávených študovaním pandemických a bezpečnostných manuálov, ktoré majú zabezpečiť hladký a najmä zo zdravotného hľadiska bezproblémový priebeh súťaží.
„Aj keby nás mali testovať každých niekoľko hodín, napriek tomu to za to stojí. Každý to veľmi rád vydrží, keď má možnosť štartovať. Od typickej olympijskej atmosféry to bude na míle vzdialené, ale v danej situácii môžeme byť radi, že máme šancu športovať a potešiť aspoň divákov pred televíznymi obrazovkami, keď už nie fanúšikov priamo na brehu,“ konštatuje Beňuš.
MATEJ BEŇUŠ
Nar. 2. novembra 1987 v Bratislava ● Člen ŠKP Bratislava a Športového centra polície Bratislava ● Tréner Peter Škantár ● Najväčšie úspechy: z MS má celkovo 10 medailí (9 – 0 – 1) a z toho 1 v C1 (0 – 0 - 1), z ME má celkovo 12 medailí (8 – 2 – 2) a z toho 4 v C1 (0 – 2 – 2), v konečnom poradí Svetového pohára bol sedemkrát v prvej trojke (3 – 2 – 2) ● Na OH 2016 v Riu de Janeiro získal v C1 striebornú medailu.