Športové aktuality
6 min. čítania

„Tichý zabijak“ má 50, reprezentácia preňho znamenala vrchol

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Miroslav Šatan počas privítania hokejistiek po striebornom úspechu v Bratislave.
Foto
TASR/PAVOL ZACHAR

Muž s prezývkou „Tichý zabijak“ je veľká legenda slovenského hokeja. Je historicky najlepší strelec slovenskej reprezentácie, kapitán majstrov sveta z Göteborgu 2002, držiteľ kompletnej slovenskej medailovej zbierky z majstrovstiev sveta. Miroslav Šatan, súčasný prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja a viceprezident Slovenského olympijského a športového výboru, oslavuje v utorok 22. októbra 50. narodeniny. 

Vyrastal v Jacovciach, s hokejom začínal v neďalekých Topoľčanoch. Už ako dorastenec hral federálnu ligu za Duklu Trenčín.

Miroslav Šatan sa o drafte do NHL dozvedel cez telefón

V drafte v roku 1993 si ho vybral v 5. kole zo 111. miesta Edmonton Oilers.

„O drafte som sa dozvedel o piatej hodine ráno, keď mi zo zámoria telefonoval môj agent Jaromír Henyš. Draft sa vtedy konal v Québecu. Priznám sa, že som v tej chvíli nevedel, čo si o tom mám myslieť. Nebol som nejaký nadšený, ani som nevýskal do telefónu. Skôr som ostal prekvapený a asi som len mlčal,“ zaspomínal si na začiatku tohto roka v rozhovore pre slovenskú verziu NHL.sk Miroslav Šatan.

Po odchode do zámoria strávil prvý rok na farme. Musel sa prispôsobiť novej situácii, musel sa zžívať s novým prostredím i životu v novej úplne inej spoločnosti. V NHL debutoval v sezóne 1995/96. Po roku a pol sa presunul na osem ročníkov do Buffala, keďže nebol spokojný so svojim využitím. Chcel sa stať aj lídrom.

„Ani v Buffale ma prvý rok-dva nebrali ako nejakého lídra. Tým lídrom som sa musel stať. Nikdy som nemal pocit, že keď ste draftovaný v piatom kole, tak vám niekto natiahne červený koberec. Musíte si všetko vybojovať sám. Lebo niektorí hráči sú, nazvem to, pred vami, tí dostávajú príležitosti a vy si musíte na svoju príležitosť počkať. Keď ju naozaj dostanete, tak ju nesmiete pustiť. Chvíľu to trvalo, ale nakoniec si myslím, že som presvedčil o tom, že dokážem byť prospešný pre tím. Potom som bol asi šesť rokov ofenzívnym lídrom Buffala,“ hovoril pre NHL.com.

Neskôr hral aj za New York Islanders, Pittsburgh a Boston. V roku 2009 zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár. Vo finále už hral v roku 1999 ešte v drese Buffala, ale jeho životný cieľ sa mu podarilo naplniť až o desať rokov neskôr. Ako hráč Penguins doniesol hokejový grál do Bratislavy i do Topoľčian.

„Ťahúni toho tímu boli jasní a sú tam dodnes. Musel som sa prispôsobiť na trochu inú úlohu, na akú som bol zvyknutý. Vidina zisku Stanleyho pohára bola veľká motivácia. Penguins rok predtým prehrali vo finále, mali tiež veľkú motiváciu. Každý akceptoval úlohu, ktorú mu tréner dal a všetci sme sa snažili pracovať pre spoločný cieľ, čo sa nakoniec podarilo,“ priznal pre slovenskú verziu NHL.com.

Návrat na Slovensko 

Po zisku Stanleyho pohára klesla jeho motivácia pokračovať v NHL. S novým kontraktom sa neponáhľal. V zámorí ho držali len myšlienky na zimné olympijské hry 2010. Podpísal zmluvu s Bostonom, odohral tam ročník a sa vrátil do Európy. Hral za Slovan Bratislava a Dinamo Moskva.

So Slovanom získal v roku 2012 majstrovský titul. Pohár zdvihol nad hlavu už aj vo výlukovej sezóne 2004/05. Bol aj jeho lídrom v prvých sezónach v KHL. Kariéru na takmer rok prerušil po zrážke so Zdenom Chárom a zranení krčnej chrbtice v zápase Slovana s Levom Praha. Za belasých hral do konca sezóny 2013/14. Kariéru ukončil po majstrovstvách sveta 2014 v Minsku.

"Pre mňa bola česť hrať za tento klub,“ povedal v krátkom príhovore bývalý hráč Slovana, dnes prezident SZĽH Miroslav Šatan.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

Miroslav Šatan žiaril na reprezentačnej úrovni

Ešte viac ako na klubovej úrovni však žiaril na tej reprezentačnej. Má všetky slovenské medaily z majstrovstiev sveta – zlato z roku 2002, striebro z rokov 2000 a 2012 i bronz z roku 2003. Hral celkovo na štrnástich majstrovstvách sveta, z toho dvanástich elitnej kategórie. Slovensku pomohol k postupu z C-kategórie MS do B a následne aj A-kategórie. Reprezentoval aj na štyroch zimných olympijských hrách – v Lillehammeri 1994 bol najlepší strelec turnaj, v ôsmich stretnutiach strelil deväť gólov, hral aj v Salt Lake City 2002, Turíne 2006 a vo Vancouveri 2010, kde Slovensko skončilo štvrté. Osobne bol prítomný aj v Nagane 1998, ale nedočkal sa postupu európskej vetvy národného tímu do hlavného turnaja. Dlhé roky bol kapitán reprezentácie. S 86 gólmi je najlepší strelec reprezentácie v histórii.

„Zápasy v národnom drese boli vždy vrcholom mojej kariéry. Vďaka patrí spoluhráčom, s ktorými sme vyhrávali medaily, ale aj fanúšikom, pre ktorých sme ich vyhrávali,“ povedal počas svojej rozlúčky s kariérou. „Reprezentácia bola pre mňa vždy najväčšou motiváciou. Dvojkríž na hrudi som vždy rád nosil. Pre reprezentačné mužstvo bol dôležitý Petrohrad 2000. Málokto nám vtedy veril, zrazu sme hrali vo finále. Ukázali sme, že vieme hrať s najlepšími. O dva roky neskôr po neúspešných ZOH nás to všetkých motivovalo, aby sme prišli do reprezentácie na šampionát do Švédska. Výsledkom bol zisk titulu majstra sveta.“ 

Jeho počet štartov za národný tím sa zastavil na čísle 186. Trikrát triumfoval v ankete Zlatý puk o najlepšieho hokejistu Slovenska.

Bohatú kariéru ukončil v utorok 20. mája 2014 po poslednom zápase Slovákov na MS v Minsku.

Devätnásťročný mladíček Miroslav Šatan sa s 9 gólmi stal najlepším strelcom olympijského turnaja. Na fotografii v šanci pred kanadskou bránkou.
Foto
Peter Pospíšil, Štartfoto

Život po kariére

Po skončení športovej kariéry zostal pri hokeji. Martin Kohút ho presvedčil, aby sa stal generálnym manažérom reprezentácie a v roku 2019 ho nahradil na poste prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja. Svoj post obhájil v roku 2022.

V otcových šľapajach pokračuje jeho syn Miroslav. Šatan junior bol v júni 2024 draftovaný Washingtonom Capitals.

Vizitka Miroslava Šatana

Dátum a miesto narodenia: 22. októbra 1974, Topoľčany

Počet štartov/gólov v slovenskej reprezentácii: 183/86

Materský klub: HC Topoľčany

Klubová kariéra: Dukla Trenčín, Cape Breton Oilers (AHL), Detroit Vipers (IHL), Detroit Falcons (CoHL), San Diego Gulls (IHL), Edmonton Oilers, Buffalo Sabres, New York Islanders, Pittsburgh Penguins, Boston Bruins, Dinamo Moskva (KHL), Slovan Bratislava (extraliga aj KHL)

Draft do NHL: Edmonton Oilers, 1993, 111. miesto

NHL: 1050 zápasov, 363 gólov, 372 asistencií, 735 bodov, 464 trestných minút

Boje o Stanleyho pohár: 86 zápasov, 21 gólov, 33 asistencií, 54 bodov, 41 trestných minút

KHL: 54 zápasov, 18 gólov, 10 asistencií, 28 bodov, 34 trestných minút

Slovenská extraliga: 147 zápasov, 107 gólov, 93 asistencií, 200 bodov, 248 trestných minút

Najväčšie úspechy: štvornásobný medailista z majstrovstiev sveta, držiteľ kompletnej medailovej zbierky z MS (zlato 2002, striebro 2000 a 2012, bronz 2003), víťaz Stanleyho pohára 2009, majster Slovenska 1994, 2005 a 2012, trojnásobný víťaz Zlatého puku pre najlepšieho hokejistu SR (2000, 2001, 2004), najlepší strelec olympijského turnaja 1994 v Lillehammeri, najlepší útočník MS 2000, najužitočnejší hráč MS 2002, člen All-Star tímu MS 2000 a 2002, najproduktívnejší hráč MS 2000 a 2002, účastník Zápasov hviezd NHL 2000 a 2003 a KHL 2014, dlhoročný kapitán slovenskej hokejovej reprezentácie.

Podujatia a športovci
Tagy
Miláno Cortina 2026
Exkluzívny partner
Generálny partner
Hlavný partner
Partner
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia