Náhle zomrel bývalý popredný atlét i tréner, významný športový funkcionár, čestný člen SOŠV a predseda Združenia olympijských klubov SR, brigádny generál v. v. Ivan Čierny
V stredu 6. apríla ráno, len tri dni pred dovŕšením 84. narodenín, pri Banskej Bystrici náhle zomrel čestný člen Slovenského olympijského a športového výboru (SOV) a predseda Združenia olympijských klubov (ZOK) SR, brigádny generál vo výslužbe Ivan Čierny. Rodák z Čadce (nar. 9. 4. 1938) bol až do posledných chvíľ svojho života aktívny v olympijskom hnutí. Ešte začiatkom tohto týždňa s pracovníkmi SOŠV telefonicky riešil prípravu májového valného zhromaždenie ZOK SR a výrobu pamätných tabúľ 26 našich olympijských medailistov z februárových ZOH v Pekingu...
Bývalý popredný atlét (majster športu), zaslúžilý tréner v atletike a dlhoročný funkcionár v armádnom športe, olympijskom hnutí, atletike i vo vodnom slalome Ivan Čierny mal za sebou viac než sedem desaťročí intenzívneho pôsobenia v športe. Aj dávno po dovŕšení osemdesiatky pozorne sledoval športové dianie, úprimne sa tešil z úspechov našich reprezentantov, ťažko prežíval problémy, s ktorými sa borí športové hnutie a na rôznych úrovniach neúnavne diskutoval, ako robiť veci lepšie. Preto sa ťažko verí správe o jeho smrti.
V atletike začínal Ivan Čierny ako skokan do výšky, ale počas stredoškolského štúdia v Žiline ho stredoškolský profesor Ladislav Berger preorientoval na beh cez prekážky. Popri ňom sa venoval aj šprintom a skoku do diaľky. Najlepšie výsledky však dosiahol v prekážkovom šprinte na 110 m. Najlepšie roky pretekárskej kariéry prežil Ivan Čierny na Morave v Třinci, kde ako prvý Slovák zabehol 110 m cez prekážky pod 14 sekúnd (13,9 s na majstrovstvách ČSSR v Považskej Bystrici). Na vrcholnom podujatí však štartoval len raz – na ME 1962 v Belehrade.
V roku 1969 sa Ivan Čierny z Moravy vrátil na Slovensko. Vstúpil do armády a nastúpil do Armádneho strediska vrcholového športu Dukla Banská Bystrica. S mestom pod Urpínom spojil svoj život na dlhé desaťročia. V Dukle Banská Bystrica (ASVŠ sa neskôr zmenilo na AŠK – Armádny športový klub) sa cez pozície trénera, staršieho trénera (viedol viacero reprezentantov ČSSR na čele s Júliusom Ivanom – napríklad Martina Pelacha, Jána Latochu, Jána Chebeňa, Vladimíra Jančeka, Jana Těšitela či Dušana Malovca), zástupcu veliteľa a vedúceho staršieho trénera futbalu prepracoval až do funkcie veliteľa armádneho strediska.
Ako veliteľ ASVŠ/AŠK Dukla Banská Bystrica pôsobil Ivan Čierny celých jedenásť rokov (1990 – 2001). V tejto pozícii sa radoval aj z historických olympijských medailí „svojich“ športovcov z Dukly, keď na OH 1996 v Atlante Jozef Gӧnci vystrieľal vôbec prvý olympijský kov pre samostatné Slovensko (bronzový) a Michal Martikán bilanciu výpravy prikrášlil prvým zlatom.
V rokoch 1975 - 1983 Ivan Čierny pracoval vo výkonnom výbore Československého atletického zväzu. V rokoch 1996 – 2000 bol predseda Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode, následne ho zvolili za čestného predsedu.
Ako športovec sa na olympijské hry síce nedostal, ale olympizmus ho oddávna priťahoval. V roku 1993 zakladal Olympijský klub Banská Bystrica, na čele ktorého stál celých 15 rokov – potom štafetu odovzdal ďalšiemu atlétovi Martinovi Vrábeľovi. V roku 2009 ho prvý raz zvolili za predsedu Združenia olympijských klubov SR, funkciu bez súpera obhájil v rokoch 2013 aj 2017, a chcel v nej pokračovať aj naďalej.
Dlhodobo sa Ivan Čierny významne angažoval vo veci zriadenia Národného pamätníka olympionikov na Národnom cintoríne v Martine. Jeho neúnavné úsilie bolo korunované úspechom v roku 2014. Po naplnení tohto cieľa sa zase stal hnacím motorom projektu osadzovania pamätných tabúľ všetkých olympijských medailistov zo Slovenska predovšetkým na základných školách, na ktoré v minulosti chodili.
Slovenský olympijský výbor ocenil dlhoročné zásluhy Ivana Čierneho v slovenskom športe aj olympijskom hnutí v roku 2006 prijatím za čestného člena SOV, s čím bolo spojené aj udelenie Zlatého odznaku SOV, a v roku 2007 udelením Strieborných kruhov SOV. Za celoživotné pôsobenie v duchu fair play dostal výročné ocenenie SOV za rok 2014 – Cenu Jána Popluhára. V roku 2018 mu udelili hodnosť brigádneho generála vo výslužbe.
Slovenský olympijský a športový výbor vyjadruje hlbokú sústrasť rodine a blízkym Ivana Čierneho, ako aj Vojenskému športovému centru Dukla Banská Bystrica a športovým organizáciám, v ktorých dlhé roky významne pôsobil.
Posledná rozlúčka s Ivanom Čiernym sa uskutoční v utorok 12. apríla od 13:00 h v Krematóriu v Kremničke pri Banskej Bystrici.
Česť jeho pamiatke!